Tunelový komplex Blanka

Tunelový komplex Blanka

(18. 9. 2015) Nejdelší městský tunel v Evropě se otevře 19. 9. 2015 v 15 hod

   
 
 
 
 

Tunelový komplex Blanka

Tunelu Blanka svou délkou konkuruje tunel na okruhu M30 v Madridu
(ČTK)
- Tunelový komplex Blanka, jehož celková délka je téměř 6,4 kilometru, je označován za nejdelší městský tunel v Evropě.

- Dosud byl za nejdelší tunel ve městě považován tunel na madridském městském okruhu M30, který vznikl v roce 2007 svedením dálnice pod zem u řeky Manzanares. Hlavní část tohoto tunelu je dlouhá asi 5,9 kilometru, další necelé čtyři kilometry jsou příjezdy a sjezdy. Nad tunelem vznikla celosvětově ceněná rekreační zóna.

- Jako druhý nejdelší městský tunel byl dosud označován se svou délkou 4,7 kilometru tunel ve Stockholmu, který byl slavnostně otevřen v roce 2004 a jehož účelem bylo snížit dopravu v centru švédské metropole.

- Následuje dublinský tunel (4,5 kilometru), jehož provoz byl zahájen v roce 2006 a který leží na spojnici mezi hlavním dublinským přístavem a hlavní irskou dálnicí, a tunel Lefortovo v Moskvě, který je dlouhý 3,2 kilometru. Tento tunel, který byl otevřený v roce 2003, má vzhledem k častým nehodám přezdívku "tunel smrti".

- Asi 2,5 kilometru má berlínský tunel, který vede pod parkem Tiergarten. Tunel dokončený v roce 2006 tehdy budil odpor ekologů kvůli kácení stromů v parku.

- Nejdelším městským tunelem světa je se svou délkou 18,2 kilometru tokijský tunel Jamate. Ten je současně druhým nejdelším silničním tunelem vůbec.

- Silničním králem mezi tunely je norský Laerdalský tunel mezi Oslem a Bergenem, jenž měří 24,5 kilometru.

Tunelový komplex Blanka - oficiální stránky
Blanka není tunel - informační kampaň společnosti Metrostav

Související články:


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz