Týden města: Brno ožilo sousedskými slavnostmi, o akce je zájem

Týden města: Brno ožilo sousedskými slavnostmi, o akce je zájem

 
 
 
 

Týden města: Brno ožilo sousedskými slavnostmi, o akce je zájem

Brno (14. května 2014) – V pondělí 12. května v Brně propukl Týden města, netradiční komunitní a sousedské slavnosti ve veřejném prostoru. Za první tři dny festivalu ulice Brna hostily více než 50 událostí. Do neděle 18. května, kdy Týden města končí, bude k vidění dalších 80 akcí různých typů i zaměření.


Foto Týden Města

Smyslem akce je upozornit obyvatele města na nevyužitý potenciál veřejného prostoru jako místa ke sdílení a podnítit setkávání tváří v tvář. Proměna běžného prostředí ulic a náměstí je založena na dobrovolnosti, spontánnosti a aktivní participaci obyvatel.
"V prvních dnech se podle našeho odhadu akcí v rámci Týdne města zúčastnilo asi 500 lidí, což je mnohem víc, než jsme očekávali,“ prozradila za organizátory Barbara Herucová. „Lidé se kromě autorských čtení, recitačních vystoupení či komentovaných procházek účastnili i běžných každodenních aktivit přenesených na ulici, jako jsou například společné snídaně nebo běžné kancelářské práce. Spíš než festival tedy Týden města vnímáme jako ochutnávku aktivního městského životního stylu,“ dodává Herucová.


Foto Týden Města

Od čtvrtka do soboty se jedním z ohnisek sousedských slavností stane ulice Gorkého, která se v některých částech zcela uzavře dopravě kvůli akcím určeným dětem i dospělým. Děti se tak budou moci bez obav projíždět na kolech či koloběžkách zatímco organizátoři budou diskutovat s kolemjdoucími o možnostech a přínosech zlepšení veřejného prostoru. „Proměnu právě této ulice si vyžádali místní kavárníci, kteří si všimli, že potenciál příjemné živé ulice je přidušen zejména hustě parkujícími auty nedostatkem bezpečí a pohody pro chodce,“ vysvětluje Robert Sedlák, proč bude zklidněna právě tato ulice.

Týden města navazuje na Den města – svátek připadající na třetí květnovou středu – a také na sousedské slavnosti Zažít město jinak, které již od roku 2006 organizuje pražské občanské sdružení Auto*mat. Samotné organizace akce se v Brně ujalo nové nezávislé uskupení URBAN DA BRNO, volné sdružení jednotlivců a zástupců brněnských organizací činných na poli komunitních a kulturních aktivit, které se zformovalo díky projektu Nadace Partnerství s názvem RE public BRNO. „Cílem projektu RE public BRNO je spojit energii řady aktivních občanů města Brna a společně promýšlet možnosti změn v brněnském veřejném prostoru. Právě tato platforma nám umožnila setkávat se a společně naplánovat i akci, jakou je Týden města,“ říká Robert Sedlák z Nadace Partnerství. Kromě ní se do příprav významně zapojil i spolek Brno hraje na city nebo divadlo Druhý pád.„Již první tři dny Týdne města ukázaly, že v Brně je o společné akce ve veřejném prostoru zájem. Věříme, že tato energie se v budoucnu projeví mimo jiné tak, že některé veřejné prostory města se dočkají takových permanentních úprav, aby lépe vyhovovaly požadavku obyvatel,“ uzavírá za organizátory Jakub Kořínek.

Více o akci Týden města 2014 na www.tydenmesta.cz, včetně programu, který je neustále doplňován.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.