Čtyřpatrové bytové domy s využitím sádrokartonových desek

Čtyřpatrové bytové domy s využitím sádrokartonových desek

(31. 8. 2015) Příklad realizace vícepodlažní dřevostavby

   
 
 
 
 

Čtyřpatrové bytové domy s využitím sádrokartonových desek

Doposud nebylo zvykem realizovat bytové domy jako dřevostavby. V Letovicích však postupně vyrůstají dva čtyřpodlažní domy, které realizuje firma Vario Vila, s. r. o., Uničov. První z nich byl zkolaudován v prosinci 2014 a všechny byty jsou již prodány.
Projekt v Letovicích není zajímavý jen tím, že se jedná o zatím vzácný příklad realizace vícepodlažních dřevostaveb, ale i tím, že se společnost Vario Vila rozhodla použít novou technologii. Místo standardní konstrukce, tj. řeziva, OSB desek a sádrokartonu, využila pro všechny svislé konstrukce konstrukční sádrokartonovou desku RigiStabil z produkce společnosti Rigips. Jedná se celkem o 3000 m² tohoto materiálu pro jeden bytový dům.

Firma Vario Vila, s. r. o., se rozhodla pro desky RigiStabil především pro jejich pevnost a značnou únosnost. Tento materiál, určený do nosných i nenosných konstrukcí, a to nejen v dřevostavbách, je vhodný pro příčky, předstěny, podhledy a podkroví na dřevěných latích i kovových profilech. Deska je určena pro zavěšování těžších předmětů – spolehlivě unese konzolově až 80 kg – a lze ji využít i v prostorách se zvýšenou vlhkostí a s požadavky na vyšší požární odolnost.

Dům je postaven na klasických základových pasech. Nosné obvodové a mezibytové stěny jsou vyrobeny ze sloupkové konstrukce tvořené z KVH profilů 160x60 mm, minerální izolace a jsou oboustranně opláštěny konstrukčními deskami RigiStabil tloušťky 15 mm. Obvodové stěny jsou opatřeny systémem ETICS. Mezibytové stěny jsou navíc oboustranně opláštěny modrou akustickou sádrokartonovou deskou tloušťky 12,5 mm, která výrazně zlepšuje akustickou pohodu v bytech.

Příčkové panely jsou vyrobeny ze sloupkové konstrukce tvořené z KVH profilů 100x60 mm, minerální izolace a jsou oboustranně opláštěny konstrukčními deskami RigiStabil tloušťky 15 mm.
Jeden bytový dům má 11 bytových jednotek v dispozicích 1 + kk, 2 + kk a 3 + kk. Dům byl koncipován tak, aby bylo možno variabilně pracovat s dispozicemi bytů dle přání zákazníků. V jednom podlaží jsou tak všechny byty v dispozici 2 + kk, zatímco v dalším jsou byty dispozic 1 + kk, 2 + kk i 3 + kk. Ke všem bytům ve vyšších patrech náleží balkon, který zvyšuje užitkovou hodnotu bytu. Schodiště je betonové prefabrikované, střecha vazníková s plechovou krytinou a okna plastová s trojskly. Vzhledem k nízkým tepelným ztrátám celého domu mohlo být v bytech využito levné topení elektrickými přímotopy. Celkové náklady na elektrickou energii by se měly pohybovat do 1200 Kč na měsíc.

Požadavky na stěny byly splněny použitím sádrokartonových konstrukčních desek RigiStabil 15 mm a modrých akustických desek, požadavky na strop byly řešeny protipožárními deskami RF 12,5 a RF 15 mm.

Množství použitého materiálu na jeden dům:
– Konstrukční sádrokartonová deska RigiStabil 15 mm: cca 3000 m²,
– Sádrokartonová deska protipožární RF (DF) 12,5 + 15 mm: cca 900 m²,
– Sádrokartonová deska impregnovaná RBI (DFH2) 12,5 mm: cca 900 m²,
– Modrá akustická sádrokartonová deska protipožární MA (DF) 12,5 mm: 450 m².

Skladba obvodových stěn splňuje hodnoty požadované normou pro pasivní dům. Součinitel prostupu tepla je U = 0,16 W/m².K, přičemž doporučená hodnota pro pasivní budovy je U = 0,18–0,12 W/m².K.

wd podle podkladů společnosti Rigips
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

  Výrobci/dodavatelé

Počernická 272/96

108 03 Praha 10

Telefon +420 296 411 777, 296 411 767

jan.stihel@saint-gobain.com

http://www.rigips.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz