Tyršův most v Přerově

Tyršův most v Přerově

(2. 5. 2012) Podoba nového mostu vychází z návrhu architektky Aleny Šrámkové.

 
 
 
 

Tyršův most v Přerově

Podoba nového mostu vychází z návrhu architektky Aleny Šrámkové.

Otevření nového Tyršova mostu v Přerově doprovodí velká oslava
Přerov 1. května (ČTK) - Průlet vojenských vrtulníků, křest DVD či koncert Věry Špinarové doprovodí příští úterý slavnostní otevření nového Tyršova mostu v Přerově. Náklady na jeho stavbu dosáhly 120 milionů korun. Nový most patří mezi největší investice Přerova za poslední léta. Radnice jej hodlá symbolicky otevřít v den, kdy ho nacisté vyhodili do vzduchu.
Tyršův most - foto z 10.4. - instalace soch Zdroj: Přerov.eu)
"Z historického hlediska je Tyršův most velmi významný, byl to první most ve střední Evropě z přepjatého železobetonu. Most byl 8. května 1945 ustupujícími Němci vyhozen do povětří. Nový most budeme otevírat přesně na den po 67 letech. Most je navíc pro Přerováky velmi důležitý, je to spojnice z břehu řeky k centru města," řekl ČTK mluvčí radnice Bohuslav Přidal.

Otevření Tyršova mostu, jehož podoba vychází z návrhu architektky Aleny Šrámkové, pojalo město velkolepě. Oslavy zahájí přelety vrtulníků místní vrtulníkové základny. Přítomna bude i vnučka starosty, který původní most otevíral. Pokřtěno bude nové DVD o mostu s názvem Příběh jednoho z výjimečných míst v Přerově, vystavena bude historická vojenská technika. Na náměstí TGM bude jarmark a odpoledne tam zazpívá Věra Špinarová, která má k Přerovu blízký vztah, doplnil mluvčí.

Původní Tyršův most, který na konci druhé světové války zničila německá armáda, byl postaven v roce 1903. Most nahradila v roce 1964 lávka, která už nevyhovovala z estetického hlediska ani kvůli svému technickému stavu. Nový most se začal budovat v srpnu 2010. Most bude průjezdný jedním směrem, v případě mimořádných situací bude umožněn i provoz obousměrný. Široký je 12,5 metru a délka přemostění činí 71,5 metru. Nová stavba má i jednu zvláštnost. Ornitologové prosadili, aby na spodní straně konstrukce vznikla umělá vlaštovčí hnízda.

Stavba přinesla Přerovu kromě nového spojení mezi břehy Bečvy i poodkrytí historie města. Archeologové v místech jižního předpolí našli základy renesančního kostela svatého Marka. Sakrální stavba je významná i tím, že byla spjata s tehdejšími osobnostmi místní Jednoty bratrské, mezi které patřil i Jan Amos Komenský. Odborníci chtějí nález dostat na seznam kulturních památek.

Související články:


Další fotografie ze stavby mostu naleznete na stránkách města Přerov zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz