Udílení cen Olověný Dušan 2023

Udílení cen Olověný Dušan 2023

(21. 3. 2023) 30. ročník soutěže ovládly projekty 7000t rajčat od Timoteje Hlaváčka a Antiparkovací zábrana od Terezy Cvrčkové

   
 
 
 
 

Udílení cen Olověný Dušan 2023

Ocenění za nejlepší architektonický ateliér si odnesl ateliér Kuzemenský - Kunarová, jejichž studenti se věnovali Bydlení ve Vršovicích. Ateliér Streit, Polák vyhrál kategorii design se dvěma zadáními Opasek a Sedací nábytek z ohýbaných ocelových trubek. Vyhlášení výsledků se letos opět konalo na půdě Fakulty architektury, kde bude  ke shlédnutí i výstava na piazzettě před budovou. Výstava bude přístupná 24/7, neb se nachází ve veřejném prostoru, po následující dva týdny - do 30. března.

Ocenění:
Architektura Jednotlivci
- Timotej Hlaváček, ateliér Valouch, Stibral - 7000t rajčat.
Architektura Ateliér - Ateliér Kuzemenský, Kunarová - Bydlení Vršovická
Design Jednotlivci - Tereza Cvrčková, ateliér Fišer, Nezpěváková - Antiparkovací zábrana
Design Ateliér - Ateliér Streit, Polák - Návrh opasku s důrazem na přezku/sponu, Sedací nábytek z ohýbaných ocelových trubek

Vítěze vybraly dvě poroty ve dvou kategoriích. V první kategorii Architektura a krajinářská architektura zasedli Jan Hora, Alžběta P. Brůhová, Štefan Polakovič, Martina Forejtová a Tomáš Kosnar. Výběr poroty byl rámován zejména zkušenostmi z akademického prostředí. 

Timotej Hlaváček, ateliér Valouch, Stibral - 7000t rajčat
“V ateliéru Valouch-Stibral se rozhodli prověřit, jestli se nedají logistické haly pojmout komplexněji. Místo monofunkčních beden multifunkční struktury. Timotej Hlaváček na tuto otázku odpověděl dle našeho názoru velmi promyšleně. Nenechal se strhnout k hledání jak na hale bydlet a místo toho přišel se skutečně chytrou a vzájemně se doplňující kombinací využití. Navrhl na střeše hal zřídit skleníky. Místo aby slunce ohřívalo halu, ohřívá skleníky. Na zemědělské půdě nechává halu, kterou potřebujeme ale na její střeše staví hydroponický skleník, který vrací místu zemědělské využití,” shrnul kvality vítězného projektu porotce Tomáš Kosnar.

Ateliér Kuzemenský, Kunarová - Bydlení Vršovická
“Práce predmetného ateliéru sú nám vźdy akési známe, zažité. Ako by sme zrazu boli na mieste, kde sa minulo viac toneru, akoby sa posudzované projekty rieśili dlhśie ako tie, v ostatných miestnostiach. Z ateliéru až trćí pretlak informácií, ľahkosť, spracovaná śírka záberu, preverenie rôzne vzniknutych nových vzťahov v tom ktorom riešení, hľadanie a pomenovávanie – nový pohľad na dneśnú predstavu o kvalite dennodenného života..  Komplexná, skvelá práca vedenia so zúčastnenými v celom priebehu práce,” tak okomentoval Štefan Polakovič ateliér Kuzemenský - Kunarová, který letošní ročník opanoval.

Porota ocenila různorodé přístupy k navrhování i vizuální prezentaci ateliérů, zároveň však upozorňuje na absenci spolupráce mezi studenty v ateliérech i mezi obory a na rigidnost typologických zadání. Za to nejlepší co se na fakultě objevuje, považují ZANy (předmět Základy ateliérového navrhování, ateliéry v 1. ročníku) a komentují, že poté se znatelně z projektů vytrácí radost z tvorby.

V porotě kategorie Design byli Barbora Kolerusová, Karolína Jeřábková a Tomáš Bárta.

Tereza Cvrčková, ateliér Fišer, Nezpěváková - Antiparkovací zábrana
“Stává se dobrým pravidlem, že kvalitní městský mobiliář mívá čisté a maximálně utilitární pojetí. V této vrstvě veřejného prostoru se tedy setkáváme s převážně vážnými objekty, které poctivě plní svou funkci a moc se u toho neusmívají. Otázka vtipu je v této vrstvě ožehavé téma. Pro nás je ale práce slečny Cvrčkové vtipem, který veřejný prostor snese a co víc - který potřebuje. Nenucený, chytrý, vyžadující odpověď.” tak za porotu charakterizovala vítězný návrh Barbora Kolerusová.


Ateliér Streit, Polák - Návrh opasku s důrazem na přezku/sponu, Sedací nábytek z ohýbaných ocelových trubek
“Prostor v ateliéru Streit je sympaticky rozdělen podle tématu zadání, a to na zadání opasku s důrazem na přezku pro bakalářské studium a sedací nábytek z ohýbaného kovu pro magisterské studium. Všechny projekty opasků jsou velmi svěží a je příjemné vidět, že každý student si pod pojmem „opasek“ představuje něco jiného a tyto myšlenky jsou podporovány vedením ateliéru. Příjemně nás překvapilo, že se objevil i návrh, kde ohýbaná trubka je pouze funkční detail, ačkoliv samotné zadání v nás spíše evokuje sedací nábytek, kde jsou trubky hlavním nosným prvkem,” to jsou slova porotkyně Karolíny Jeřábkové.

Porota se však i kriticky vyjadřovala k nedostatečné propagaci klauzur a také velice omezený přístup studentů k dílnám, což má podle jejich mínění přímý důsledek na ateliérové výsledky studentů.

Vyhlášení se konalo na Fakultě architektury ve čtvrtek 16. března, v předprostoru fakulty bude do 30. března probíhat doprovodná výstava.

Tisková zpráva 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a