Univerzita Hradec Králové zahájila stavbu Přírodovědecké fakulty

Univerzita Hradec Králové zahájila stavbu Přírodovědecké fakulty

(17. 2. 2015) (ČTK) - Univerzita Hradec Králové (UHK) zahájila stavbu budovy Přírodovědecké fakulty ve svém areálu naproti fakultní nemocnici. Stavební práce za 345 miliónů korun by měly být dokončeny do konce září 2016. Necelých sto miliónů korun bude stát vybavení, fakulta by objekt mohla začít využívat od září 2017, informoval ČTK kancléř UHK Ondřej Tikovský.

 
 
 
 

Univerzita Hradec Králové zahájila stavbu Přírodovědecké fakulty

(ČTK) - Univerzita Hradec Králové (UHK) zahájila stavbu budovy Přírodovědecké fakulty ve svém areálu naproti fakultní nemocnici. Stavební práce za 345 miliónů korun by měly být dokončeny do konce září 2016. Necelých sto miliónů korun bude stát vybavení, fakulta by objekt mohla začít využívat od září 2017, informoval ČTK kancléř UHK Ondřej Tikovský.Nový objekt bude navazovat na již existující sousední budovy univerzitního kampusu. Kromě poslucháren a kabinetů nabídne budova prostory pro vědeckou práci a výzkumnou činnost. „Bude se jednat zejména o moderní a technologicky náročně řešené laboratoře či sklady chemikálií, které kupříkladu v případě katedry biologie budou uspořádány v takzvané hygienické smyčce zabraňující kontaminaci okolního prostředí látkami používanými při experimentech,“ uvedl Tikovský. Kapacita objektu umožní práci více než tisícovce studentů a přibližně sto sedmdesáti zaměstnancům.

Rektor UHK Josef Hynek uvedl, že do nové budovy se studenti a pracovníci univerzity přestěhují z několika budov. „Ty budeme moci buď prodat, nebo nabídnout dalším součástem univerzity, jež jsou nyní v nájmu. Ušetříme tak prostředky a zvýšíme efektivitu chodu celé školy,“ uvedl Hynek.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové studuje zhruba 700 studentů. Kampus Univerzity Hradec Králové nyní tvoří dva objekty sloužících Pedagogické fakultě a Fakultě informatiky a managementu UHK, které byly postupně otevřeny v roce 1997 a 2008. Nyní budovaný objekt nemá být poslední stavbou v areálu. „V budoucnu na výukové objekty naváže ještě sportovní hala, která je připravována jako společné zázemí k aktivitám všech hradeckých vysokých škol i veřejnosti,“ uvedl Tikovský.

Doplněno Stavbaweb:
V závěru ledna 2015 podepsal rektor univerzity Josef Hynek smlouvu s firmou Gemo Olomouc, která se stala vítězem soutěže o zhotovitele stavby. Převzetím staveniště 27. ledna 2015 začala plynout lhůta ke zhotovení díla, které má být završeno do konce září 2016.
Autorem koncepce královéhradeckého univerzitního areálu „Na Soutoku“ je firma S-projekt Zlín, která jej vytvořila v 1. polovině 90. let 20. století. Budova Přírodovědecké fakulty vychází z původní myšlenky architekta Ivana Bergmanna, podle níž stavbu vyprojektovala společnost Arch. Design project pod vedením architekta Jana Stoklasy. Objekt architektonicky navazuje na již existující sousední budovy, výrazněji se však od nich bude odlišovat pojetím interiéru i jejich výtvarným řešením, které se např. barvou či designem mobiliáře bude hlásit k identitě značky fakulty. Především se však kromě obvyklých poslucháren a kabinetů budou v budově nalézat účelové prostory nezbytné pro vědeckou práci a výzkumnou činnost. Bude se jednat zejména o moderní a technologicky náročně řešené laboratoře či sklady chemikálií, které kupříkladu v případě katedry biologie budou uspořádány v takzvané hygienické smyčce zabraňující kontaminaci okolního prostředí látkami používanými při experimentech. Kapacita objektu umožní pohodlnou práci více než tisícovce studentů a přibližně sto sedmdesáti zaměstnancům.
Celá budova by měla být kompletně vybavena v průběhu roku 2017, a to dalšími samostatnými dodávkami uskutečněnými na základě zvláštních soutěží o mobiliář, audiovizuální techniku a laboratorní technologie. Univerzita předpokládá, že nový objekt začne Přírodovědecké fakultě sloužit od září roku 2017. Cena stavebních prací činí 345 mil. včetně DPH. Odhadem necelých dalších 100 mil. bude vynaloženo na vybavení. Celá akce bude hrazena ze státní dotace a částečně z vlastních zdrojů univerzity.
Kampus Univerzity Hradec Králové „Na Soutoku“ v samém středu krajského města nyní sestává ze dvou objektů sloužících Pedagogické fakultě a Fakultě informatiky a managementu, které byly postupně otevřeny v roce 1997 a 2008. Přírodovědecká fakulta tak doplní stávající budovy, čímž vznikne malé náměstí postupně budovaného univerzitního městečka.
Třetí budova na volných loukách u soutoku Labe a Orlice však nebude poslední stavbou univerzity. V budoucnu na výukové objekty naváže ještě sportovní hala, která je připravována jako společné zázemí k aktivitám všech hradeckých vysokých škol i veřejnosti.
zdroj: Univerzita Hradec Králové

Kampus UHK
Další vizualizace kampusu najdete ZDE.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz