Únětická škola

Únětická škola

Školní 2/1, 252 62 Únětice (okres Praha – západ)

(1. 9. 2021) Zdeněk a Radka Vávrovi

   
 
 
 
 

Únětická škola

Každá obec by měla mít svou vlastní školu, aby odpadlo zbytečné dojíždění. V Úněticích za to dlouhé roky bojoval nejen starosta Vladimír Vytiska, a nakonec se budovu z přelomu 19. a 20. století podařilo znovu využít. Díky částečným opravám na konci 20. století byl zahájen provoz mateřské školy v přízemí objektu. V průběhu postupného osídlování pražské suburbie na začátku 21. století byly postupně přidávány první ročníky základní školy v patře. Pro rozšíření školy na kompletní první stupeň základní školy a zachování dvou tříd mateřské školy a plnohodnotný symbiotický provoz bylo v projektu potřeba nejen upravit dispozice a vestavět další třídy do půdního prostoru, ale především navrhnout přístavbu, kam se přesunula kuchyň s jídelnou, jsou tu také nové sklady a multifunkční společenský prostor.


Školní pozemek disponuje znatelně se zužujícími proporcemi západním směrem, měly být zachovány co největší volné plochy zahrady. Výsledná prostorová podoba přístavby reaguje svým přitočením k ulici na požadavky minimální zastavěnosti pozemku. Segmentovým nárožím v zahradě umožňuje plynulou přístupnost nového vstupu do mateřské školy. Nedochází tedy ke křížení provozů. Problém návaznosti přístavby na historickou budovu se podařilo vyřešit z ulice použitím shodného materiálu v obkladu horní části přístavby a navazujícího vikýře ve střeše původní budovy.

Historická budova byla podle našeho návrhu naplněna až po střechu vestavbou třech učeben pro nejvyšší ročníky prvního stupně základní školy. Přístup zajišťuje ocelové schodiště vložené do schodišťové haly. Nový vikýř přes dvě hlavní podkrovní učebny poskytuje reprezentativní výhled na téměř celé Únětice.

Přístavba je vybavena novou školní kuchyní, která svou kapacitou a výkonem poskytuje stravování nejen dětem, ale také místním obyvatelům, zejména seniorům. Oddělené jídelny pro mateřskou i základní školu nabízejí dostatek světla a výhled do okolí budovy. V nejvyšším podlaží přístavby je prostorná řemeslná učebna, která může sloužit i pro další aktivity školy či obce.

Hlavními materiálovými znaky celého komplexu je rozdílnost ve vnímání struktury. Historická budova byla upravena a adaptována pro provoz sedmi tříd. Doplněna byla o technologie, na které je v současné době kladen důraz – například kvalitní řízené větrání učeben. Přístavbu jsme naopak pojali jako novou strukturu s elementárními prvky: hladká bílá omítka a opláštění nejvyššího podlaží tepelně izolačními panely, které se zakusují do historické budovy a dávají najevo svůj distanc.

Komplex je vytápěn kombinací plynových kotlů a tepelných čerpadel, které využívají přírodní zdroje a zároveň zajišťují komfort v historické budově, kterou nelze tepelně izolovat. Škola využívá též recyklovanou dešťovou vodu ze střech.

Na pozemku byly obnoveny herní prvky a přírodní prvky – ohniště, vrbové stavby, venkovní učebna. Novým elementem je tu parterové schodiště doplněné zpevněnou plochou amfiteátru.

Projekt byl specifický etapizací a časovou sousledností stavebních prací; akce probíhala za provozu školy. Jediné omezení, které přicházelo v úvahu, byla zkrácená výuka na konci třech školních let, kdy děti mohly využít různé školy v přírodě a venkovní učebny provizorně zřízené obcí. Management výstavby bylo třeba časovat precizně, aby se podařilo záměr realizovat, což se nakonec povedlo, jelikož provoz školy byl zahájen k 1. září 2020.

Autorská zpráva
Foto: Michal Ureš, Jiří Ryszawy

Dostavba a rekonstrukce základní a mateřské školy v Úněticích
Investor:
Obec Únětice
Autoři: bdXarchitekti – Zdeněk Vávra, Radka Vávrová; spolupráce na projektu ABMV world s.r.o., KD Projekt
Generální dodavatel: AMIKA FIRST s.r.o.
Plocha pozemku: 1952 m2    
Zastavěná plocha: 620 m2
Užitná plocha: 1565 m2
Obestavěný prostor: 8750 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1509787
14.3527289
Únětická škola

Únětická škola
Školní 2/1
252 62 Únětice (okres Praha – západ)

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz