Úpravy Masarykova náměstí v Jihlavě

Úpravy Masarykova náměstí v Jihlavě

(14. 5. 2020) Radnice studii na úpravy náměstí projednala s obyvateli on-line

 
 
 
 

Úpravy Masarykova náměstí v Jihlavě

Jihlavané by na náměstí chtěli co nejvíc stromů a lepší WC
(ČTK) - Jihlavané by na Masarykově náměstí chtěli co nejvíc stromů a lepší toalety, zajímají je i možné úpravy obchodního domu v jeho středu (dříve Prior) nebo řešení dopravy. Vyplynulo to z dnešní on-line debaty k architektonické studii úprav centrální plochy města, které chce radnice postupně uskutečňovat v následujících letech. Autoři studie z atelieru MCA uvedli, že počet stromů navrhují zdvojnásobit na stovku.

"To, co je pravděpodobně důvodem, proč si obyvatelé stromy přejí, je klimatická pohoda," uvedla Pavla Melková z atelieru MCA. K tomu by měly přispět i navrhované vodní prvky nebo typ dlažby. Při výsadbě stromů museli vzít autoři studie v potaz také existenci katakomb pod náměstím. "My o podzemí víme," řekl Miroslav Cikán.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v zemi, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun bez daně. Jak dnes řekl náměstek primátorky Petr Ryška (ODS), úpravy bude město provádět po etapách. "Budeme se snažit samozřejmě sehnat nějaké kofinancování," uvedl.

Radnice počítá rovněž se vznikem nových toalet v centru. Náměstek primátorky Martin Laštovička (za KDU-ČSL) souhlasil s tím, že nynější stav podzemních veřejných toalet na náměstí je neuspokojivý. Jak uvedl, nové toalety by bylo nejlepší umístit do přízemí městských domů. "Nezůstane asi jen u jediných veřejných záchodů," řekl. Vzhledem k rozloze náměstí by měly být toalety v jeho horní i spodní části.

Za největší závadu jihlavského náměstí bývá považován obchodní dům postavený v místě, kde byla v 70. letech minulého století zlikvidována skupina středověkých domů, takzvaný Krecl nebo Špalíček. Studie se věnuje i možným úpravám tohoto objektu ajeho mohutných zásobovacích ramp. Zástupci města se shodli, že soukromý objekt lze začleňovat do nového konceptu jen s povolením majitele. "Spolupracujeme s ním," řekl Laštovička.

Studie navazuje na architektonickou soutěž, která skončila v roce 2018. Zpracoval ji vítězný atelier MCA, který zastupují Miroslav Cikán, Pavla Melková a Radek Novotný. Představení studie vysílané živě na facebooku v podvečer sledovaly desítky lidí. K návrhu zveřejněnému na městském webu se veřejnost může vyjadřovat do 20. května.

___

(ČTK 7.5.2020) - Architektonickou studii na úpravy historického Masarykova náměstí v Jihlavě projedná radnice s obyvateli kvůli koronaviru on-line. Lidé se mohou k návrhu zveřejněnému na městském webu vyjadřovat do 20. května. Město slíbilo vzít jejich podněty v potaz při dopracování studie. On-line konference s architekty a zástupci města bude 12. května. V tiskové zprávě o tom dnes informovala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Veřejné setkání k této studii naplánované na 18. března bylo kvůli koronaviru zrušené. Zpětnou vazbu k architektonické studii podle primátorky získá město poprvé on-line. "Věřím, že tento nový způsob se osvědčí, osloví více lidí a napomůže k bezpečnému, přesto živému sdílení informací," uvedla.

Studie navazuje na architektonickou soutěž, která byla ukončená v roce 2018. Zpracoval ji vítězný atelier MCA, který zastupují Miroslav Cikán, Pavla Melková a Radek Novotný. Do aktuálního návrhu architekti podle radnice zapracovali připomínky dotčených orgánů, například památkářů nebo životního prostředí.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v zemi, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun bez daně. Na náměstí by mělo mimo jiné přibýt stromů, proti dnešním 57 jich studie navrhuje 103. Zabývá se i možnými úpravami vzhledu obchodního domu (dřív Prior) ve středu náměstí, včetně rampy pro jeho zásobování. Tento objekt je ale soukromý, jeho úpravy tak podle architektů nebudou součástí projektové dokumentace.

Minulý měsíc informovala radnice o tom, že letos očekává nižší příjmy kvůli koronavirové krizi, proto bude muset některé chystané investice zrušit nebo pozastavit. Revitalizaci Masarykova náměstí ale jihlavská koalice zahrnula mezi priority, s nimiž chce pokračovat. Úpravy náměstí hodlá dělat po etapách, první by měla začít nejpozději příští rok.


Doplněno Stavbaweb:

Výsledky architektonické soutěže o návrh Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě
Soutěž vyhrál MCA atelier.
Související články:
Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě  1.10.2018
Jihlava dostala 12 návrhů na úpravu středového Masarykova náměstí  16.8.2018
Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě  29.5.2018
Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí  21.5.2018
Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí  4.1.2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz