V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou

V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou

(10. 11. 2023) V chomutovských Sadech československé armády stojí drobný altán. 

   
 
 
 
 

V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou

Pozornost poutá díky neobvyklému historickému nápisu „Akvárium“, umístěnému uvnitř na dlažbě. V roce 1932 v něm totiž vzniklo městské akvárium, kde bylo k vidění takřka sto druhů ryb, obojživelníků a plazů. Pamětníci si nevšední zážitky z chomutovského parku s úsměvem vybavují dodnes.

Městské akvárium bylo pro návštěvníky parku doslova exotickým lákadlem. Expozice ryb a plazů se v něm udržela až do konce druhé světové války. Po válce ji vystřídala expozice opic, než byla v roce 1972 všechna zvířata přestěhována do Lesoparku poblíž Kamencového jezera.

Nenápadný zděný altán je dokladem, že nejstarší chomutovský park reprezentoval v meziválečném období nejen oázu klidu, ale také centrum zábavy a pohybového i kulturního vyžití.  Nechybělo v něm divadlo, ani hudební pavilón. Romantická zákoutí pro rozjímání skýtalo rozárium s dřevěným altánkem, které založil známý šlechtitel růží Vincenz Berger. Tento chomutovský rodák je zároveň autorem další velké chlouby Městských sadů - květinových hodin.

Sady československé armády nedaleko historického centra navazují na historické jádro města, a proto stojí obnova parku dlouhodobě v popředí zájmu. Město dokonce nechalo vypracovat studii na celkovou revitalizaci parku a přilehlých lázní. Prozatím se chátrající budovy parku, včetně městského akvária, dočkaly citlivé rekonstrukce.

Oprava historických objektů přitom byla zkouškou dovedností a manuální zručnosti přizvaných řemeslníků. Své by o tom mohl vyprávět pokrývač Miroslav Hák, který se mimo jiné podílel i na tvarově komplikovaném zastřešení akvária. „Jednalo se o valbovou střechu s mansardou, navíc na kruhovém půdorysu. Na střechu se pokládala keramická pálená krytina Opál z portfolia značky BMI Bramac,“ upřesňuje řemeslný mistr. Opál reprezentuje typ tašek, pro který se vžil lidový název bobrovky. Mají půlkruhovité zakončení, které připomíná ocas bobra. Díky absenci drážek a malým rozměrům se tato krytina využívá na jakékoliv tvary střešních ploch, včetně zaoblených či lomených. „Práce na střeše je pak doslova uměleckou činností, kdy se střecha modeluje jako socha,“ pokračuje Miroslav Hák, který lásku ke se svému řemeslu zdědil po otci i dědovi a práci se věnuje již 45 let. „Práce na altánu byla opravdu složitá. Valba altánu se skládá z několika částí a všechny kraje musely pasovat. Hodně tašek se proto muselo řezat“ dodává řemeslník. Opál se naštěstí vyrábí z kvalitní německé jílovité hlíny, a proto má velmi pevný, tvrdý a rovnoměrně probarvený střep, který při řezání nepraská. Střechu akvária se tak podařilo obnovit dle původní podoby a za použití starých řemeslných technik.

Sady jsou nedílnou součástí urbanistické struktury města. Jedná se o výraznou klidovou zónu, která prošla několika vývojovými fázemi. Každé období zanechalo v parku svou osobitou stopu. Jednou z nich je právě i nenápadný altán. Opice ani ryby se do něj již nevrátí a altán své využití teprve hledá. Na jeho zajímavou historii upomínají pamětní cedule a nápis na dlažbě. I tak Chomutovské městské sady stojí za návštěvu! Vyasfaltované pěší cesty propojují jednotlivá odpočinková a aktivní místa. Relaxovat můžete u leknínového jezírka či v rozáriu, jehož středem je kašna. Děti se mohou vyřádit na dětském hřišti. Ústředním bodem parku je fontána s názvem Květ, která tvoří dynamický vodní prvek uprostřed zelené oázy. Nalézt zde také můžete hudební pavilón s lavičkami. Celý prostor parku má velmi členitý terén, čemuž je přizpůsobena i vegetace.  Součástí areálu, který je protkán pomníky a sochami, je i mobiliář v podobě košů, laviček a lamp. Pokud jsme vás nalákali k návštěvě, nezapomeňte navštívit i objekt bývalého akvária!


Tisková zpráva  

 

 

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 11. 2023 12:59:24. Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou. HOW I GOT A LOAN TODAY

 
 
 
 

14. 11. 2023 21:45:32. Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou. Jitka

  Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?

15. 11. 2023 12:59:24. Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou. HOW I GOT A LOAN TODAY

  Dobar dan, moj upit o tome kako dobiti kredit za kupnju kuće od nekretnina počeo je pozivom, nazvao sam Davidson Albert Company, danas sam jako sretan i Bog blagoslovio Davidsona Alberta Kontakt e-mail: {Davidsonalbertloan@gmail.com }

Zovem se Marijana, iz HRVATSKE sam, zadnjih pet mjeseci sam tražila pravu kreditnu tvrtku od koje bih mogla dobiti kredit kako bih mogla kupiti kuću kakvu sam htjela. Dugoročno, bilo je hrpa prijevara zbog kojih sam im povjerovao i na kraju dana su mi uzeli novac bez da su mi dali išta zauzvrat, čak ni 1 euro na moje ime, izgubio sam svaku nadu, bio sam zbunjen i frustriran, nikad nisam želio imati ništa s online tvrtkama za zajam pa sam otišao posuditi novac od prijatelja. Ispričao sam sve što se dogodilo i rekla mi je da mi može pomoći pronaći tvrtku za zajmove koja mi može dati bilo koji iznos zajma koji mi treba i po vrlo niskoj kamatnoj stopi od 3%, također mi je rekla da je upravo dobila zajam od uputio me kako se prijaviti za zajam baš kao što mi je rekla, aplicirao sam s njima putem e-pošte: (davidsonalbertloan@gmail.com), nikad nisam vjerovao, ali sam pokušao, i na moje najveće iznenađenje dobio sam zajam u roku od 24 sati, nisam mogao vjerovati, ponovno sam sretan i bogat i hvala Bogu da takve kreditne kuće još postoje na ovim prevarama posvuda, savjetuju svima koji trebaju posuditi kredit putem e-maila (davidsonalbertloan@gmail.com). Nikada te neće iznevjeriti i tvoj život će se promijeniti kao i moj. Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i uzmite svoj zajam od njih. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY za vaš kredit, jer sam uspješno dobio svoj kredit od ove tvrtke bez ikakvog stresa. Posjetite njihovu e-poštu. (davidsonalbertloan@gmail.com)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz