V Cihlovce je základem to, co je jinde luxus

V Cihlovce je základem to, co je jinde luxus

(18. 9. 2023) Projekt Cihlovka je ukázkou citlivé přestavby starého výrobního areálu.

   
 
 
 
 

V Cihlovce je základem to, co je jinde luxus

Již první etapa byla navržena jako energeticky úsporná stavba, druhá etapa míří ještě výše a stala se prvním pasivním bytovým domem v Hradci Králové. Na obvodových a vnitřních nosných stěnách zvolil investor na základě BIM modelu velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo od společnosti Xella.
Kukleny byly spící, okrajovou částí Hradce Králové. To se i díky rodině firem NOHO mění. Cílem autorů obou etap bylo vytvořit koncept bydlení odpovídající 21. století i životnímu stylu nově oživené části města. Již s první etapou (nominovaný projekt 24. ročníku soutěže Best of Realty 2022) proměnil tým NOHO zapomenutý tovární areál v udržitelné bydlení se spoustou technologických vychytávek. 

Novostavba 2. etapy projektu Cihlovka má šest nadzemních podlaží a jedno podlaží podzemní, byty se nacházejí od prvního nadzemního podlaží, přičemž část přízemí je určena pro komerční prostory. Řešení pater je dispozičně obdobné, pouze ustoupené šesté nadzemní podlaží obsahuje atypické byty s prostornými terasami. V projektu jsou zastoupeny všechny velikostní kategorie bytů (1+kk až 4+kk).

Důležitým motivem autorů bylo zachování charakteru místa s industriální tradicí
Nárožní objekt je novostavbou, směrem do náměstí má výrazný rastr jako reminiscence na skeletové industriální stavby. Do Pražské třídy se obrací fasádou s prořezy tak, aby byla kompozice v nárožní poloze vyvážená. Stěrkové fasády se speciální povrchovou úpravou doplnila velkoformátová prosklení a prořezy lodžií. Materiály autoři volili s ohledem na svůj koncept – základem jsou omítané fasády, které v původním řešení převažovaly.  V interiéru pracovali také s přiznanými cihlami. Dispoziční řešení bylo vedeno snahou přinést do bytů co nejvíce atmosféry klidného a slunného dvora.

Nosné stěny nižších podlaží jsou z monolitického železobetonu a z vápenopískových cihel Silka
Investorem projektu je společnost NOHO, návrh vypracovali architekti ze studia Med Pavlík. Celou stavbu realizovala jako generální dodavatel stavby společnost STAKO společnost s ručením omezeným z Hradce Králové.  Společnost Xella nejdříve vytvořila BIM model stavby a po odsouhlasení cenové nabídky vypracovala podrobné kladečské plány jednotlivých zdí. 
„Konstrukce obvodových a nosných stěn jsou vyzděny z velkoformátových tvárnic Silka Tempo 180 a 240 mm. Pro investora byla hlavní motivací finanční úspora a růst užitné plochy, velkou roli hrály i akumulační a akustické vlastnosti vápenopískových tvárnic Silka. Dosavadní průběh je z pohledu investora projektu hodnocen velmi dobře, se zděním velkoformátových tvárnic pomocí minijeřábů si poradili i pracovníci stavební společnosti STAKO. Komplikací byla jedině výměna pracovníků a potřeba zaškolit na práci nový tým, ale i to jsme společně zvládli,“ říká Josef Čermák, manažer pro klíčové zákazníky ze společnosti Xella.

Maximální úspory energií a využití OZE jsou u Cihlovky standardem
Fasáda je zateplena šedým polystyrenem tl. 200 mm a minerální vatou tl. 240 mm. Šedým polystyrenem je izolována také plochá střecha. Těžké plovoucí podlahy byly opatřeny zvukovou izolací. Okna mají izolační trojskla Uw= 0,7-0,8 W/m2K, nechybí ani venkovní žaluzie, které zvyšují tepelný komfort v interiéru objektu. V domě je automatické větrání s rekuperací tepla, okna však úmyslně autoři ponechali otevíravá. Byty vytápí teplovodní podlahové topení, v létě se místnosti mohou podlahou ochlazovat. Úspory energií jsou zajištěné díky tepelnému čerpadlu, které využívá energii pomocí hlubinných vrtů. A na střeše domu jsou fotovoltaické panely, vyrobená elektřina s využívá v běžném provozu společných prostor i bytů. 

Více informací o projektu najdete na www.cihlovka.cz, výhody objektů navřených digitální službou Xella blue.sprint a realizovaných  z velkoformátových tvárnic Silka Tempo jsou podrobně popsány na www.xella.cz.

Tisková zpráva

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz