V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie

V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie

(21. 11. 2011) Německé hanzovní město se rozhodlo soudit se stavebním koncernem Hochtief, jemuž realizaci projektu impozantní koncertní síně od švýcarské architektonické dvojice Herzog & de Meuron svěřilo.

 
 
 
 

V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie

Německé hanzovní město se rozhodlo soudit se stavebním koncernem Hochtief, jemuž realizaci projektu impozantní koncertní síně od švýcarské architektonické dvojice Herzog & de Meuron svěřilo.Hamburk (Německo) 18. listopadu (ČTK) -
Před hamburským zemským soudem ve stejný den začal a zároveň skončil proces, v němž jde o obrovské zpoždění při stavbě nové budovy místní filharmonie a potenciálně také o desítky milionů eur penále. Německé hanzovní město se rozhodlo soudit se stavebním koncernem Hochtief, jemuž realizaci projektu impozantní koncertní síně od švýcarské architektonické dvojice Herzog & de Meuron svěřilo. Během slyšení se ale obě strany domluvily, že budou spor řešit mimosoudní cestou.

Podle původních plánů měla být budova hotová v roce 2010 a Hamburk od firmy Hochtief žádal 200.000 eur za každý den prodlení. Zodpovědní úředníci vyčíslili, že stavební firma se dosud oproti plánům zpozdila o 14 měsíců. Penále ale chce město vyčíslit za 11 měsíců, protože tři měsíce průtahů připisuje na svůj vrub.

Podle poslední platné úmluvy měla firma novostavbu dokončit koncem letošního listopadu, nyní ale oznámila, že termín se posunuje pravděpodobně na jaro 2014. Právě kvůli nekonečnému protahování stavby se město rozhodlo jednat - odsouvání termínu dokončení totiž stavbu značně prodražuje. Zatímco první studie odhadovala cenu na 77 milionů eur, nyní se mluví už o 323 milionech eur a částka zdaleka nemusí být konečná.

I když se strany u soudu dohodly, že proces zastaví a budou spor řešit mimosoudně, čeká je ještě dlouhá cesta ke smíru. "Shodli se na tom, že se neshodnou," shrnul lapidárně postoje firmy a města mluvčí soudu.

První návrh Labské filharmonie připravila kancelář Herzog & de Meuron v roce 2003. Impozantní prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty se má stát novou dominantou námořního přístavu, zatím je však hlavně příčinou sporů. Kromě neshod mezi investorem a stavební firmou mají výhrady i autoři návrhu. Pierre de Meuron například dlouho vyjadřuje silné výhrady vůči projektantovi, společnosti Adamanta, který podle něj záměrně zvyšoval náklady. Při přípravě projektu prý selhalo i město, když podcenilo dohled. De Meuron o svých pochybnostech dokonce ve čtvrtek vypovídal před parlamentní vyšetřovací komisí.

Architekti Herzog a de Meuron pracují ve společném ateliéru od roku 1978. Světovou proslulost jim v 90. letech přinesl projekt přestavby staré londýnské elektrárny na centrum současného umění Tate Modern. V posledních letech podle jejich plánů vznikla například fotbalová Allianz Arena v Mnichově s pláštěm z gumových "polštářů" nebo olympijský stadion zvaný Ptačí hnízdo v Pekingu.

Doplněno Stavbaweb:
Další informace, vizalizace, video i aktuální stav na webcamerách naleznete na stránkáchměsta Hamburg
zde.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.