V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

(6. 12. 2019) Označují jednotlivé položky Litomyšlského manuálu architektury města

 
 
 
 

V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

(ČTK) - Litomyšl dokončuje práce na manuálu architektury města. Tato webová databáze obsahuje zhruba 150 nejvýznamnějších objektů, souborů staveb a prostranství postavených ve 20. a 21. století. Nově v dlažbě ulic města přibyly kulaté kovové značky s dříkem připomínající hřebíky, které označují jednotlivé položky manuálu.

"Kulatá kovová hlavička hřebíku bude kolemjdoucí upozorňovat na to, že se daná stavba nachází v manuálu a že si o ní na webové stránce mohou přečíst nebo popřípadě naposlouchat více,"
uvedla ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková. Značka nese odkaz na položku v manuálu.

Litomyšlský architektonický manuál provozovaný městskou galerií je odborně-popularizační česko-anglická databáze 146 nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli nebo jejím blízkém okolí postaveny od roku 1900 do současnosti. Na jeho přípravě se začalo pracovat v roce 2017 a příští rok by měl být hotový.

Vybrané objekty jsou seskupeny do sedmi procházkových tras a 16 výletů. Pomocí interaktivní mapy se tak zájemci mohou projít historickým jádrem i blízkými obcemi.

Základ manuálu tvoří texty, které popisují význam a architektonické či umělecké pojetí vybraných objektů a také informují o jejich historii a okolnostech vzniku. Zároveň zprostředkovávají životní osudy a tvorbu jejich tvůrců, architektů, architektonických ateliérů či výtvarných umělců. Jednotlivé medailony staveb jsou doprovázeny zvukovými nahrávkami a současnými i archivními fotografiemi a plánovou dokumentací. Manuál má elektronickou i stručnější tištěnou verzi, která je v prodeji například v městské galerii a informačním centrum.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.