V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

(6. 12. 2019) Označují jednotlivé položky Litomyšlského manuálu architektury města

 
 
 
 

V Litomyšli jsou označeny významné objekty značkami v dlažbě

(ČTK) - Litomyšl dokončuje práce na manuálu architektury města. Tato webová databáze obsahuje zhruba 150 nejvýznamnějších objektů, souborů staveb a prostranství postavených ve 20. a 21. století. Nově v dlažbě ulic města přibyly kulaté kovové značky s dříkem připomínající hřebíky, které označují jednotlivé položky manuálu.

"Kulatá kovová hlavička hřebíku bude kolemjdoucí upozorňovat na to, že se daná stavba nachází v manuálu a že si o ní na webové stránce mohou přečíst nebo popřípadě naposlouchat více,"
uvedla ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková. Značka nese odkaz na položku v manuálu.

Litomyšlský architektonický manuál provozovaný městskou galerií je odborně-popularizační česko-anglická databáze 146 nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli nebo jejím blízkém okolí postaveny od roku 1900 do současnosti. Na jeho přípravě se začalo pracovat v roce 2017 a příští rok by měl být hotový.

Vybrané objekty jsou seskupeny do sedmi procházkových tras a 16 výletů. Pomocí interaktivní mapy se tak zájemci mohou projít historickým jádrem i blízkými obcemi.

Základ manuálu tvoří texty, které popisují význam a architektonické či umělecké pojetí vybraných objektů a také informují o jejich historii a okolnostech vzniku. Zároveň zprostředkovávají životní osudy a tvorbu jejich tvůrců, architektů, architektonických ateliérů či výtvarných umělců. Jednotlivé medailony staveb jsou doprovázeny zvukovými nahrávkami a současnými i archivními fotografiemi a plánovou dokumentací. Manuál má elektronickou i stručnější tištěnou verzi, která je v prodeji například v městské galerii a informačním centrum.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz