V Německu po 80 letech zhmotnili projekt Miese van der Roheho

V Německu po 80 letech zhmotnili projekt Miese van der Roheho

(27. 5. 2013) (ČTK) - Příznivci moderní architektury se po více než 80 letech dočkají zhmotnění projektu slavného funkcionalistického tvůrce Ludwiga Miese van der Roheho. V západoněmeckém Krefeldu vznikla podle jeho nikdy nerealizovaného projektu z roku 1930 stavba golfové klubovny, i když jen na čas. Půjde totiž o jakýsi zvětšený model v reálné velikosti, ne o skutečný dům. K vidění bude do konce října.

 
 
 
 

V Německu po 80 letech zhmotnili projekt Miese van der Roheho

(ČTK) - Příznivci moderní architektury se po více než 80 letech dočkají zhmotnění projektu slavného funkcionalistického tvůrce Ludwiga Miese van der Roheho. V západoněmeckém Krefeldu vznikla podle jeho nikdy nerealizovaného projektu z roku 1930 stavba golfové klubovny, i když jen na čas. Půjde totiž o jakýsi zvětšený model v reálné velikosti, ne o skutečný dům. K vidění bude do konce října.Vizualizace: Robbrecht and Daem Architects

Plány na stavbu klubovny van der Rohe nakreslil v době, kdy pracoval třeba na slavném barcelonském pavilonu či brněnské vile Tugendhat. Budova pro místní textilní podnikatele se ale kvůli nastupující hospodářské krizi nikdy nepostavila. K životu ji nyní přivedl místní spolek: projekt uchovaný v architektově archivu v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) svěřil belgickému architektovi Paulu Robbrechtovi, který připravil dočasnou stavbu.

Na místě, kde měl klub původně stát, nyní stojí model zamýšlené stavby postavený z oceli a překližky. Chybí tedy materiály a barevnost, s níž van der Rohe počítal, zřejmé jsou ale proporce, vnitřní uspořádání i zasazení stavby do krajiny. Projekt, jehož realizace stála 840.000 eur (asi 22 milionů korun), bude k vidění od 26. května do 27. října.

Německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969) je považován za otce moderní architektury 20. století. V roce 1930 převzal řízení slavné avantgardní školy Bauhaus, v roce 1934 ale dostal zákaz vykonávat své povolání a o čtyři roky později před nacisty ze své vlasti uprchl. Natrvalo se usadil ve Spojených státech, kde navrhl několik známých budov, mimo jiné v New Yorku a Chicagu.

Projekt MIK


Model modelu: Robbrecht and Daem Architects

Mies in Krefeld - Architectural Visualization from Mindtransplant on Vimeo.

Foto: Andreas Ruhnau /Projekt MIK
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz