V Opavě začala demolice výškové budovy ze 70. let

V Opavě začala demolice výškové budovy ze 70. let

(7. 1. 2015) (ČTK) - V Opavě začala 5. ledna demolice nevzhledné výškové budovy v centru města. Věžový dům postavený počátkem 70. let, který před převodem do majetku města patřil ministerstvu zemědělství, se bude postupně patro po patru rozebírat. Práce potrvají do konce května. Na místě demolovaného objektu by mělo vzniknout obchodní centrum. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. Autorem projektu plánovaného obchodního centra jsou Petr Franta & ASOC. a Arches Opava (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

V Opavě začala demolice výškové budovy ze 70. let

(ČTK) - V Opavě začala 5. ledna demolice nevzhledné výškové budovy v centru města. Věžový dům postavený počátkem 70. let, který před převodem do majetku města patřil ministerstvu zemědělství, se bude postupně patro po patru rozebírat. Práce potrvají do konce května. Na místě demolovaného objektu by mělo vzniknout obchodní centrum. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. Autorem projektu plánovaného obchodního centra jsou Petr Franta & ASOC. a Arches Opava (doplněno Stavbaweb).

Autorem projektu plánovaného obchodního centra jsou Petr Franta & ASOC. a Arches Opava. Zdroj: CRESTYL
"5 .ledna od zástupců města převezmeme staveniště. Pak budou následovat přípravné práce,"
řekl ČTK zaměstnanec demoliční společnosti Radek Hložánek, který má práce na starost. Podle něj se budova začne rozebírat později.

Dělníci nejprve musejí demontovat mobiliář v okolí budovy. Jde o několik laviček, jednu sochu a několik sloupů veřejného osvětlení. Pak se staveniště musí oplotit. Následovat bude budování zpevněných ploch, příjezdové komunikace a vyklízení vnitřních prostor domu.

Vše potrvá několik týdnů. "Pokud počasí dovolí, předpokládáme, že demoliční práce začnou koncem ledna či začátkem února. Postupně se bude odbourávat patro po patru. Odstraněný materiál se bude na zem sundávat s pomocí jeřábu," uvedl Hložánek.

Budova patřila ministerstvu zemědělství, které ji předloni převedlo na město. Opava je povinna objekt do roku 2016 nechat zbourat. Vyplývá to ze smlouvy, kterou v roce 2005 město uzavřelo s developerskou společností Crestyl, jež má pozemek pod budovou a sousední parky zastavět. Náklady na demolici mají přesáhnout deset milionů korun. Devět milionů korun má podle dohody zaplatit developer.

Firma má o projekt stále zájem, i když v centru města už jeden velký obchodní komplex nedávno vznikl. V areálu opuštěného pivovaru bylo na podzim 2012 otevřeno velké nákupní centrum Breda & Weinstein. Názvem navazuje na historii oblíbeného a dnes chátrajícího obchodního domu Breda. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro víc než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu.

"Projekt obchodního centra Central Opava je nyní v prvotní fázi příprav. Příprava takového projektu obecně trvá roky a kvůli změnám v daném území, ke kterým v posledních letech došlo, začínáme vlastně od začátku," uvedl mluvčí společnosti Crestyl Ondřej Micka. Dodal, že zástupci developera se chtějí potkat s vedením Opavy, které vzešlo z loňských komunálních voleb. "Chceme s novým vedením města jednat a náš záměr s ním prodiskutovat. Teprve na základě toho stanovíme jednotlivé kroky realizace projektu," řekl.

Park v sousedství Horního náměstí vznikl v roce 1945. Tehdy byly zbourány stavby zničené válkou. Část obyvatel města s jeho zastavěním nesouhlasí. Přejí si raději, aby tam zůstala klidová zóna. Petici za zastavení projektu v roce 2011 podepsalo 1300 lidí.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz