Vědecká rada Filozofické fakulty UP je proti Šantovce Tower

Vědecká rada Filozofické fakulty UP je proti Šantovce Tower

(13. 1. 2014) (ČTK) - Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Palackého nesouhlasí s projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě.

 
 
 
 

Vědecká rada Filozofické fakulty UP je proti Šantovce Tower

(ČTK) - Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Palackého nesouhlasí s projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě.


Radnice by podle vědecké rady měla schvalování této stavby zastavit. Vyplývá to ze zápisu z prosincového jednání vědecké rady, který má ČTK k dispozici. Proti stavbě výškové budovy Šantovka Tower v těsném sousedství historického centra Olomouce se už dříve vyslovili památkáři, někteří architekti i odborníci z Ústavu dějin umění.
Vědecká rada filozofické fakulty považuje plán stavby výškové budovy Šantovka Tower za "krajně nevhodný". "Navíc je v rozporu s plánem ochranného pásma městské památkové rezervace Olomouc. Vědecká rada se připojuje ke stanovisku vědecké rady generální ředitelky Národního památkového ústavu v Praze a vyzývá představitele města Olomouce, aby zvážili zastavení schvalovacího procesu projektu Šantovka Tower," stojí v zápisu ze zasedání vědecké rady.

Radnice do procesu schvalování projektu Šantovka Tower zasahovat nebude. "Představitelé města si váží toho, že akademičtí pracovníci projevili zájem o věci veřejné a přijali jednotné stanovisko k otázce záměru výstavby výškové budovy v areálu někdejšího podniku Milo. Proces posouzení záměru stavebníka má své právní náležitosti a přesně v tomto duchu zatím také probíhá," řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce začít stavět ještě letos.

Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra. Investoři oponují, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Odpůrci stavby Šantovky Tower argumentují tím, že projekt je v rozporu se zásadami územního rozvoje kraje, které jsou nadřazeny územnímu plánu Olomouce. Nový územní plán, který zatím nevstoupil v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace ani nepočítá. Proti jejich stavbě se při jeho přípravě vyjádřilo ministerstvo kultury.

Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. Firma SMC Development ovšem nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze, což se stane až v polovině letošního roku.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz