Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krkonoš

Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krkonoš

(7. 12. 2023) koucky-arch.cz

   
 
 
 
 

Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krkonoš

Muzeum Krkonoš (Reisengebirgsmuseum) bylo založeno v roce 1883 rozšířením knihovny rakouského krkonošského spolku. Cesta muzea do dnešních dnů byla složitá tak, jak byl složitý život v Sudetech, zejména od poloviny minulého století. Letos, po velmi dlouhé době příprav, se muzeum opět otevřelo pro veřejnost. Je to 140 let od jeho založení. Klášterní budova není ideální budovou pro muzeum, ale tato instituce sídlí v augustiniánském klášteře již 80 let, tedy delší část své existence. To je nutné respektovat.

Příběhy se opakují. Koncem osmdesátých let jsme se snažili zabránit zastřešení rajského dvora františkánského kláštera v Hostinném. O čtvrt století později jsme vysvětlovali, že zastavět rajský dvůr ve Vrchlabí není nejlepším řešením pro Muzeum Krkonoš. Nastoupili jsme do rozjetého vlaku a snažili jsme se vyrovnat rychlost jakou jel. Pak jsme v tom zůstali sami.

Klášter byl v detailech zničen již minulými přestavbami. O to byla práce jednodušší, ale také složitější. Nakonec se to podařilo, což je možné považovat za zázrak. Dnes můžeme poprvé vidět vše v souvislostech. Doufáme, že v souvislosti s novou expozicí budou vznikat i další souvislosti. Třeba v nové práci muzea a potažmo třeba i celého KRNAPu, který muzeum spravuje již 60 let. Vše se vyvíjí… a já doufám, že k lepšímu.

Součástí celku je dnes i poměrně rozsáhlá přístavba vstupní haly, přednáškového sálu, příslušenství a výtahu. Přístavba je složena ze dvou objemů. Nepravidelný pevný tvar abstrahuje přírodu a velmi dlouhý čas. Pravoúhlý transparentní kubus abstrahuje člověka, jeho racionální myšlení a krátký čas mu vymezený. Mezi oběma tvary jsou složité souvislosti. Hledání souvislostí je základní myšlenkou celé expozice.

Muzeum Krkonoš, Vrchlabí

Investor KRNAP
Interiér a stálá expozice, autoři "koucky-arch.cz" (Šárka Malá a Roman Koucký)
Generální projektant rekonstrukce a přístavby Deltaplan, HIP Petr Blažka
Foto Ester Havlová 

Autorská zpráva, Roman Koucký
Více o stavbě v časopise Stavba v roce 2024  


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 

10. 12. 2023 10:16:23. Re: Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krkonoš. Jitka

  Celý článek je o stavbě, ale všechny fotky jsou jen o expozicích. To je podraz na čtenáře. Jedno o koze, druhé o voze. Kdo to dával dohromady?

11. 12. 2023 10:05:33. Re: Re: Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krk... Mariana

  Text je podepsaný. A připojené fotografie z interiéru jsou zatím jediné autorizované.

12. 12. 2023 16:17:41. Re: Re: Re: Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum... Jitka

  Vím, že text je podepsaný. Mně šlo o kompletaci textu a fotografií. Tam je každé o něčem jiném. Když píšu o stavbě a nemám k ní fotky, tak je tam prostě nedám. A když tam dávám fotky, tak k nim aspoň něco v textu napíšu. Nebo jsem moc náročná?

11. 12. 2023 06:27:53. Re: Ve Vrchlabí po patnácti letech práce otevřeno Muzeum Krkonoš. Hasa3

  už se těším,že se tam zase jako každý rok podívám a tím pádem určitě navštívím i to nové otevřené Krkonošské muzeum

15. 2. 2024 08:43:37. Pujcky a uvery. Romana Jana

  Na této stránce jsem narazil na tohoto poskytovatele půjčky a rozhodl jsem se kontaktovat jeho e-mail, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument, o který požádal, najednou mi byla schválena půjčka ve výši 750 000 Kč, takže jsem nikdy nevěřil, že to všechno může fungovat. Byla mi připsána půjčka ve výši 750 000 Kč, prosím, poradím každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátil na tohoto soukromého poskytovatele půjčky s žádostí o půjčku prostřednictvím: email: kdfin11@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a