Příběhy se opakují. Koncem osmdesátých let jsme se snažili zabránit zastřešení rajského dvora františkánského kláštera v Hostinném. O čtvrt století později jsme vysvětlovali, že zastavět rajský dvůr ve Vrchlabí není nejlepším řešením pro Muzeum Krkonoš. Nastoupili jsme do rozjetého vlaku a snažili jsme se vyrovnat rychlost jakou jel. Pak jsme v tom zůstali sami.
Klášter byl v detailech zničen již minulými přestavbami. O to byla práce jednodušší, ale také složitější. Nakonec se to podařilo, což je možné považovat za zázrak. Dnes můžeme poprvé vidět vše v souvislostech. Doufáme, že v souvislosti s novou expozicí budou vznikat i další souvislosti. Třeba v nové práci muzea a potažmo třeba i celého KRNAPu, který muzeum spravuje již 60 let. Vše se vyvíjí… a já doufám, že k lepšímu.
Součástí celku je dnes i poměrně rozsáhlá přístavba vstupní haly, přednáškového sálu, příslušenství a výtahu. Přístavba je složena ze dvou objemů. Nepravidelný pevný tvar abstrahuje přírodu a velmi dlouhý čas. Pravoúhlý transparentní kubus abstrahuje člověka, jeho racionální myšlení a krátký čas mu vymezený. Mezi oběma tvary jsou složité souvislosti. Hledání souvislostí je základní myšlenkou celé expozice.
Muzeum Krkonoš, Vrchlabí
Investor KRNAP
Interiér a stálá expozice, autoři „koucky-arch.cz“ (Šárka Malá a Roman Koucký)
Generální projektant rekonstrukce a přístavby Deltaplan, HIP Petr Blažka
Foto Ester Havlová
Foto Ester Havlová
Autorská zpráva, Roman Koucký
Více o stavbě v časopise Stavba v roce 2024
už se těším,že se tam zase jako každý rok podívám a tím pádem určitě navštívím i to nové otevřené Krkonošské muzeum
Celý článek je o stavbě, ale všechny fotky jsou jen o expozicích. To je podraz na čtenáře. Jedno o koze, druhé o voze. Kdo to dával dohromady?