Venkovní herny

Venkovní herny

(27. 4. 2020) Projekt ateliéru Huť architektury Martina Rajniše zvítězil v soutěži Dřevěná stavba roku 2020

   
 
 
 
 

Venkovní herny

(ČTK) - Praha získala ocenění za didaktické venkovní herny, které v sezoně slouží žákům mateřských a základních škol. Projekt zvítězil v soutěži Dřevěná stavba roku 2020. V hernách mohou děti pracovat s nářadím a dalšími pomůckami a rozvíjet svou zručnost a kreativitu. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Hlavní město má v současnosti tři sezonní učebny a herny, sedm jich je pro celoroční výuku.

"Naše projekty opět potvrdily, s jakou precizností jsou u nás připravovány a zaznamenaly obrovský úspěch,"
uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti). "Je tak vidět, že se vydáváme v otázce vzdělávání správným směrem a můžeme jít příkladem dalším městům a krajům," dodal radní.

V mateřských a základních školách zřizovaných hlavním městem venkovní učebny a herny staví od podzimu 2017. Tyto prostory mají umožnit rozvoj dětí při pobytu na čerstvém vzduchu. Venkovní učebna umožňuje jak běžnou výuku, tak volnočasové aktivity školní družiny.

Učebny pro potřeby základního vzdělávání jsou vybaveny pojízdnou tabulí, skládacími dřevěnými židlemi, podložkami pro psaní nebo kreslení a odkládacími boxy pro ukládání výukového materiálu. V hernách se děti učí kombinovat různé tvary, trénovat jednoduché pracovní úkony či zacházet s nářadím a dalšími pomůckami. To u dětí rozvíjí manuální zručnost, jemnou motoriku, technickou představivost a kreativitu.

Hlavní nosnou konstrukci heren tvoří dřevěné hranoly. Na tyto nosné hranoly je kotvený svislý dřevěný rastr z latí - obvodový plášť. Střecha i podlaha jsou vynesené dřevěnými fošnami. Na střeše je do zasklívacích lišt položeno bezpečnostní sklo, voda je svedena okapem do zahrady.

Sezonní herny se nacházejí v základní a mateřské škole v Kukučínově ulici, v areálu Thomayerovy nemocnice a v základní a mateřské škole v Žitné ulici.

Soutěžní anketa Dřevěná stavba roku se zaměřuje výhradně na dřevěné stavby. Cílem je upozorňovat veřejnost, že stavby ze dřeva jsou nejmenší ekologickou zátěží. V porotě působí soudní znalci pro oblast designu nábytku, designéři interiérů či učitelé z technických univerzit. Soutěž se vyhlašuje od roku 2014.

V letošním roce hlavní město zvítězilo ve veřejném hlasování v oblasti Dřevěná hřiště - malá, a to se stavbou didaktických venkovních heren od společnosti Huť architektury Martin Rajniš. Loni byla metropole soutěži oceněna za návrh celoroční učebny. Vítězi letošního ročníku soutěže jsou dále roubenka v Malých Karpatech od společnosti OK Pyrus, budova mateřské školy v obci Všetaty-Přívory od firmy Domesi, 3D bludiště s rozhlednou v Mostě či zábavní park v Hradci Králové od společnosti Unipark. V anketě letos soutěžilo 99 dřevěných staveb a 20 dřevěných zajímavostí.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz