Vertikální systém parkování změní podobu měst

Vertikální systém parkování změní podobu měst

(11. 11. 2020) Chybík+Krištof 

   
 
 
 
 

Vertikální systém parkování změní podobu měst

Parkování, které šetří místo, náklady i životní prostředí navrhli pro Ride Technic architekti ze studia Chybík+Krištof. Díky zakládání aut nad sebe umožní Ride Parking navýšení kapacity parkovacích míst a navíc přidá prostor pro dětské hřiště, obchod nebo vyhlídku. 

Stále palčivější problém s parkováním ve městech řeší nový projekt Ride Parking architektů ze studia Chybík+Krištof pro Ride Technic. Jejich pojetí nabízí alternativu k dosavadním systémům, obvykle náročným na vstupní investici, prostor nebo budoucí využití. Architekti přichází s nadzemním rotačním parkovacím zakladačem pro 12 automobilů s možností rozšíření o další přidané funkce podle specifik vybrané lokality. Ušetřené místo v zástavbě poslouží jako dětské hřiště nebo kavárna, v centru města se propojí s obchodem, infopointem nebo zelení a v přírodě nabídne úschovu kol, prodej zmrzliny nebo jiné turistické zázemí. Zakladače bude možné multiplikovat a vytvořit tak komplexní řešení ušité na míru zvolené lokalitě včetně obtížně zastavitelných, malých či dočasných ploch.

„Nikdo dnes nemůže předvídat, co se stane s automobilovou dopravou v příštích dvaceti až padesáti letech. Nicméně velkokapacitní parkovací domy odlité z betonu tu budou napořád. Představa, že se celá doprava zautonomní a parkovací domy nebude potřeba, je v takovém případě děsivá, protože právě typologie parkovacích domů, především kvůli nízké výšce pater a hlubokým disposicím bez denního osvětlení, není možné jednoduše transformovat na jinou funkci. Parkovací věže z lehce demontovatelné a přemístitelné ocelové konstrukce jsou výrazně flexibilnějším řešením,“ komentuje nový projekt jeho spoluautor, architekt Ondřej Chybík.

Chameleon parkování
Vzhled Ride Parking je navržen tak, aby se přizpůsobil okolí a maximálně s ním splynul. Architekti počítají s řadou možností, mimo jiné se sedlovou střechou, plochou střechou nebo otevřeným parterem. Ve městě se podoba vertikálního parkování bude odvíjet od tradičních materiálů hrubozrnné omítky, cihly či betonu, na sídlišti na sebe vezme jednoduchou a utilitární podobu, zatímco v přírodě na okolí naváže organickou formou. Ride Parking se přizpůsobí okolí a bude se aktivně podílet na jeho zkvalitnění.

Levně a udržitelně
Oproti podzemnímu parkování je systém Ride Parking až dvakrát levnější a udržitelnější: umožní flexibilně měnit umístění podle momentální potřeby a šetřit prostředky. Když už pro ně nebude v místě využití, parkovací stání bude možné jednoduše rozebrat a přesunout tam, kde budou zrovna potřeba. V zájmovém území je možné navrhnout libovolný počet jednotek, které bude kdykoliv možné přizpůsobit proměňující se poptávce.

Ideální použití
Vertikální systém Ride Parking nabízí elegantní parkování v městské zástavbě, v blízkosti obchodních center, nemocnic, letišť, nádraží a dalších logistických uzlů. Využití najde také v přírodě, u zimních sportovních areálů či jako výstavní výklad pro autosalon. Vždy ho lze uzpůsobit přesně podle potřeb a požadavků uživatelů. Výhradním prodejcem systému je CARSA s.r.o.

Architekti: Chybík+Krištof
Klient: Ride Technic

Výhradní prodejce: CARSA s.r.o.
Vedoucí architekt: Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Martin Holý
www.rideparking.cz

podle podkladů studia Chybík+Krištof

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz