Víceúčelový objekt u hvězdárny

Víceúčelový objekt u hvězdárny

Jičín

(1. 3. 2018) BLOK Architekti

   
 
 
 
 

Víceúčelový objekt u hvězdárny

Přístavba víceúčelového objektu u hvězdárny s nově zřízeným parkováním slouží veřejnosti k poznávání v oblasti astronomie a přírodních věd. Novostavba obsahuje přednáškovou místnost a potřebné zázemí. V dopoledních hodinách se tu konají přednášky pro školy, odpoledne vzdělávací kroužky a večer probíhá pozorování oblohy spojené s přednáškami.

Přístavba je obdélníkového půdorysu, má plochou pochozí střechu, která slouží jako vyhlídková terasa. Se stávající budovou ji propojuje prosklený krček, který slouží také jako hlavní vstup do centra. Krček je navržen nižší než přístavba i stávající budova, vyrovnává jejich různé výškové úrovně.
Materiálové řešení bylo řešeno zděným systémem z betonových bloků (sendvič tl. 500 mm; jednoplášťová nevětraná vrstvená konstrukce: tvarovka, tepelná izolace 15 cm, tvarovka). Cihly jsou pohledové z venku i zevnitř, strop je z železobetonových předpjatých panelů.
Fasáda je z jihu a severu pojednána jako hvězdná obloha – mezi pohledové tvarovky byly vloženy luxfery stylizující souhvězdí, která najdeme na severní a jižní noční obloze. Na západní fasádě je uprostřed umístěno okno s výhledem do krajiny, které je možné v průběhu přednášek zatemnit promítacím plátnem. Interiér přístavby je pojednán jako propojení vnějšího a vnitřního vzhledu budovy. Tomu slouží navržené souhvězdí na fasádě, které přes den pouští během přednášek do interiéru světlo, a naopak večer, když je přednáška, tak souhvězdí na vnější fasádě lákají kolemjdoucí dovnitř. V interiéru je navržený dřevěný podhled a podlaha. Ostatní vybavení je „pohyblivé“ a záleží na využívání sálu od přednášek po různé kroužky či výstavy.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Ernest
Stavba získala Zvláštní cenu poroty v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje 2017


Klient: město Jičín
Autoři: BLOK Architekti – Michaela Chvojková, spolupráce Martina Bílková, Roman Jandera
Zastavěná plocha přístavby: 110 m2
Zpevněné plochy: 359 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz