Víkendový dům Nad lomem

Víkendový dům Nad lomem

Vojice

(23. 4. 2020) BLOK Architekti

   
 
 
 
 

Víkendový dům Nad lomem

Naším návrhem jsme chtěly podpořit původní urbanismus obce – volně „roztroušené“ shluky hospodářských i obytných budov menších měřítek, které jsou rozmístěny kolmo na svah i po vrstevnicích. Stejně tak sklony střech se v obci objevují v různých směrech. Stavba tak nenarušuje urbanistické a architektonické řešení okolí. Navrhly jsme dům, jehož hmota je rozdělena do dvou menších částí, které ale spolu tvoří celek.
Stavební pozemek se svažuje k jihu, ze severu je ohraničen místní komunikací. V jižní části je na parcele lom, který investor domu nechal vyčistit, aby vynikl místní pískovec. Začlenily jsme ho do našeho návrhu, pískovcový lom jsme ponechaly jako relaxační zónu. Dům je umístěn v severní části pozemku, kde je i přístup na pozemek.
V návrhu jsme chtěly spojit nesnadné podmínky samotné parcely, požadavky investora a samozřejmě kontext okolních staveb a celkového urbanismu obce. Větší část domu se skládá ze dvou půdorysně obdélníkových objemů, které kopírují svažitý terén. Druhý dům je natočen zhruba o 90 0 od většího domu. Objekty jsou přízemní, s různým natočením pultových střech, z dálky působí jako jeden celek. Bývalý lom, který po očištění získal čistou pískovcovou barvu i strukturu, se stal dominantním prvkem při pohledu na dům, jemuž tvoří „podezdívku“. 
Víkendový rodinný dům má dřevěnou konstrukci i fasádu, pultová střecha je zatravněná. V čele obou objemů jsou velká okna s výhledem do kraje. Opatřena byla speciálními fóliemi, aby neodrážela světlo zpět do krajiny. Z pohledu od silnice dům nevyčnívá, zapadl mezi ostatní stavby, ze severní strany je pozemek ohraničen pískovcovou zídkou. Pískovec jsme na poměrně složitém pozemku využily na terénní úpravy, jako opěrné zídky č i vyrovnávací schody. Dům je posazen lehce pod terén a výška všech částí je minimální tak, aby co nejvíce kopíroval svah a nebránil ve výhledu sousedům. Vstup je ze severní strany, kde je také kryté stání na automobil. Oba domy propojuje dřevěná terasa, aby dohromady tvořily kompaktní celek.
Autorská zpráva

Foto: MgA. Jiří Ernest       

 
Autor: Michaela Chvojková, Martina Bílková, Alžběta Bláhová
Zastavěná plocha domu: 123 m2
Plocha pozemku: 765 m2
Typ domu. B – velmi úsporný

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 4. 2020 15:14:16. Re: Víkendový dům Nad lomem. Jadran

 
 
 
 

23. 4. 2020 15:14:16. Re: Víkendový dům Nad lomem. Jadran

  Tak tohle se povedlo, vydařený projekt i realizace. Oproti některým a nejen tady prezentovaným domům je tohle opravdu zajímavé, hlavně je to dům, kde se primárně myslí na to, k čemu slouží a ne aby byl zvenku co jevíc kůl a vevnitř bída.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz