Vila Česká u Brna

Vila Česká u Brna

Brno

(9. 12. 2015) Pavel Jura

   
 
 
 
 

Vila Česká u Brna

Lokalita stavby je typickým brněnským satelitem - kobercovou zástavbou roztomilých rodinných domků, panoptikem tvarů a barev, pitoreskní sbírkou idejí porevolučního podnikatelského baroka, smutnou přehlídkou staveb poplatných době.
Zadáním byl dům pro manželský pár s příležitostným pobytem dospívajících potomků. Cílem návrhu pak byla moderní vila v rámci možností pozemku s rozlohou přibližně 840 m2 a v kontextu lokality stavby. Podstatným jménem „vila“ nemám na mysli „velký rodinný dům“ (ani ten s bazénem ne), jak bývá často zaměňováno. Přívlastkem „moderní“ v žádném případě není míněno módní či novátorské, stejně tak tento pojem nelze vnímat jako protiklad „tradičního“. Soudobá podoba stavby neznamená v této úvaze negaci tradičních principů, ale naopak jejich využití - jak při koncipování půdorysu, tak i materiálového a objemového řešení stavby.
Cílem návrhu byl dům, který pečlivým dispozičním řešením a kvalitou materiálů poskytne noblesní prostor pro život svých obyvatel. Stavba trvanlivá soudobou a přiměřenou formou.
Projekt byl koncipován na pěti různých výškových úrovních – polopatrech. Úrovně jednotlivých polopater odpovídají mírnému sklonu pozemku a zajišťují optimální provozní propojení či naopak oddělení dispozice s venkovním prostorem. Uspořádání úrovní do polopater zároveň rozděluje/spojuje jednotlivé části stavby. Jednotícím prvkem polopater (provozů) i těžištěm celého domu je převýšená schodišťová hala v jádru dispozice.  
Celý půdorys je založen na jednotném modulu, rozmístění prostor logicky sleduje i orientaci vůči světovým stranám. Na jih do zahrady jsou obráceny obytné místnosti s velkými okny (tepelnými zisky). Samostatný pokoj syna se sociálním zázemím je umístěn odděleně s orientací na západ, na sever do ulice byly důsledně orientovány provozy zázemí s minimem oken.
Objemové řešení je určeno konceptem jednotlivých úrovní, definuje figuru stavby s jasným vztahem k zemi. Jižní fasáda je stíněna přesahem střechy, což zároveň poskytuje uživatelům určitý vnější krytý prostor, přechod mezi interiérem a zahradou.

Materiály, použité na vnějším líci stavby, respektují vztah jednotlivých úrovní k terénu. Fasáda nejnižší úrovně má masivní pískovcové zdivo, střední úroveň je ve světlé omítce probarvené ve hmotě, střešní nástavba je obložena sibiřským modřínem. Masivní kamenné zdivo obytných prostor v přízemí společně s přesahem střechy zajišťuje příjemné klima v letních měsících, velké prosklené plochy naopak přispějí k tepelným ziskům v přechodném období.

Interiér domu nehýří barvami, není ani výstavkou současných designových kusů mobiliáře či doplňků - nestane se tak budoucím skanzenem těchto rekvizit.  Poskytuje však dostatečně klidný a stabilní rámec pro každodenní život svých obyvatel.

Autorská zpráva

 
Autor: Ing. arch. Pavel Jura
Generální dodavatel: HAAL s.r.o.; interiér - Stoline s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2011

 
 
 
 
49.1950602
16.6068371
Vila Česká u Brna

Vila Česká u Brna
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 12. 2023 10:54:22. Hledáte rychlou půjčku do 24 hodin? . obermajer

 
 
 
 

14. 12. 2023 10:54:22. Hledáte rychlou půjčku do 24 hodin? . obermajer

  Hledáte rychlou půjčku do 24 hodin?
Rychlá a pohodlná finanční půjčka, kterou můžete využít na cokoliv. Nízká úroková sazba je stabilní po celou dobu splácení úvěru. Díky široké škále poskytovaných finančních půjček nabízíme všem výhodné finanční půjčky od 30 000 do 70 000 000 Kč, tuto půjčku může získat téměř každý žadatel v ČR. Jasná a srozumitelná smlouva, jasné podmínky služby. Peníze můžete použít na cokoliv potřebujete. Tato nabídka platí pro celou ČR. Neváhejte kontaktovat,: obermajerjosef701@gmail.com whatsapp +420723117429

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz