Vila Česká u Brna

Lokalita stavby je typickým brněnským satelitem – kobercovou zástavbou roztomilých rodinných domků, panoptikem tvarů a barev, pitoreskní sbírkou idejí porevolučního podnikatelského baroka, smutnou přehlídkou staveb poplatných době.
Zadáním byl dům pro manželský pár s příležitostným pobytem dospívajících potomků. Cílem návrhu pak byla moderní vila v rámci možností pozemku s rozlohou přibližně 840 m2 a v kontextu lokality stavby. Podstatným jménem „vila“ nemám na mysli „velký rodinný dům“ (ani ten s bazénem ne), jak bývá často zaměňováno. Přívlastkem „moderní“ v žádném případě není míněno módní či novátorské, stejně tak tento pojem nelze vnímat jako protiklad „tradičního“. Soudobá podoba stavby neznamená v této úvaze negaci tradičních principů, ale naopak jejich využití – jak při koncipování půdorysu, tak i materiálového a objemového řešení stavby.
Cílem návrhu byl dům, který pečlivým dispozičním řešením a kvalitou materiálů poskytne noblesní prostor pro život svých obyvatel. Stavba trvanlivá soudobou a přiměřenou formou.
Projekt byl koncipován na pěti různých výškových úrovních – polopatrech. Úrovně jednotlivých polopater odpovídají mírnému sklonu pozemku a zajišťují optimální provozní propojení či naopak oddělení dispozice s venkovním prostorem. Uspořádání úrovní do polopater zároveň rozděluje/spojuje jednotlivé části stavby. Jednotícím prvkem polopater (provozů) i těžištěm celého domu je převýšená schodišťová hala v jádru dispozice.  
Celý půdorys je založen na jednotném modulu, rozmístění prostor logicky sleduje i orientaci vůči světovým stranám. Na jih do zahrady jsou obráceny obytné místnosti s velkými okny (tepelnými zisky). Samostatný pokoj syna se sociálním zázemím je umístěn odděleně s orientací na západ, na sever do ulice byly důsledně orientovány provozy zázemí s minimem oken.
Objemové řešení je určeno konceptem jednotlivých úrovní, definuje figuru stavby s jasným vztahem k zemi. Jižní fasáda je stíněna přesahem střechy, což zároveň poskytuje uživatelům určitý vnější krytý prostor, přechod mezi interiérem a zahradou.

Materiály, použité na vnějším líci stavby, respektují vztah jednotlivých úrovní k terénu. Fasáda nejnižší úrovně má masivní pískovcové zdivo, střední úroveň je ve světlé omítce probarvené ve hmotě, střešní nástavba je obložena sibiřským modřínem. Masivní kamenné zdivo obytných prostor v přízemí společně s přesahem střechy zajišťuje příjemné klima v letních měsících, velké prosklené plochy naopak přispějí k tepelným ziskům v přechodném období.

Interiér domu nehýří barvami, není ani výstavkou současných designových kusů mobiliáře či doplňků – nestane se tak budoucím skanzenem těchto rekvizit.  Poskytuje však dostatečně klidný a stabilní rámec pro každodenní život svých obyvatel.

Autorská zpráva

 
Autor: Ing. arch. Pavel Jura
Generální dodavatel: HAAL s.r.o.; interiér – Stoline s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*