Vila Čistovická

Vila Čistovická

Praha 6

(21. 10. 2020) Ondřej Císler

   
 
 
 
 

Vila Čistovická

Dům se nachází ve vilové části Prahy 6, jedná se o náhradu původní, jen obtížně rekonstruovatelné stavby. Pozemek je poměrně malý, z čehož vyplývá výrazné vertikální prostorové dělení novostavby. Dispozice se postupně odvíjejí okolo komfortního točitého schodiště, které je zrcadlem bohatě prosvětleno shora. Jednotlivé prostory do sebe zapadají jako prostorový tetris, aby složily hranolovou formu domu.
Nejníže je položena technická místnost, o půl patra výše garáž, o půl patra výše předsíň, o čtvrt patra obývací pokoj, o půl patra kuchyň. Dále pracovna, patro ložnic, v nejvyšší úrovni se nachází relaxační prostor se saunou. Celkově dům působí jako dvoupodlažní, se střešní terasou a nástavbou. Výškově nepřesahuje hladinu okolní zástavby. Těžištěm vily je rozsáhlý převýšený obytný prostor obsahující obývací pokoj, jídelnu, kuchyni a pracovnu. Otevírá se pomocí 3,5 metru vysokých francouzských oken na terasu s bazénem a výhledem do zahrady. Koncepce připomíná klasický Raumplan, tvůrčí postup je ale především logickým vyústěním omezení, vyplývajících z místní regulace a využití jednotlivých místností. Prostory byly vyměřeny tak, aby získaly optimální proporce.
Dům je zděný, s betonovými a dřevěnými stropy. Obytný prostor má přiznaný trámový strop, inspirovaný středověkými stropními konstrukcemi francouzskými a italskými. Vnitřní schodiště je dřevěné. Podlahy jsou lité a dřevěné, terasa z probarvených betonových prefabrikátů. Omítka je z černého břizolitu, dilatovaného pozinkovanými ocelovými pásky. Okna jsou hliníková. Uvnitř je dům definován řadou technicistních detailů, jako jsou nerezové síťové a skleněné zábradlí schodiště, kovové podstupnice schodů, prosklená podlaha nad schodištěm, nosné trámy stropů. Koncepce domu je založena tak, aby byl schopný přijímat různé změny interiérového designu.

Autorská zpráva
Foto: Yohan Zerdoun

 

Autorkou interiéru je designérka Marcela Bartáková

Dům je řešen ve standardu B jako energeticky velmi úsporný.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 10. 2020 09:13:48. Re: Vila Čistovická. Tomáš Vostatek

27. 10. 2020 23:15:51. Re: Vila Čistovická. Dallas_CZ
29. 10. 2020 12:12:25. Re: Re: Vila Čistovická. Redakce

 
 
 
 

23. 10. 2020 09:13:48. Re: Vila Čistovická. Tomáš Vostatek

  Pěkná práce :)
Gratuluji.
Adolf Loos by byl jistě potěšen. Jaroslav Podšer také.
Tomáš Vostatek

27. 10. 2020 23:15:51. Re: Vila Čistovická. Dallas_CZ

  Nádherná stavba. Raumplan v podstatě bez chyby. Konečně zase jedna stavba s půdorysama. Jo a zajímal by mě autor tohoto díla.

29. 10. 2020 12:12:25. Re: Re: Vila Čistovická. Redakce

  Autorem je Ondřej Císler, je uveden v úvodu článku.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz