Vila Nová Koulka

Vila Nová Koulka

Křížová 39, Praha 5

(6. 9. 2017) Autorem je Milan Kopeček.

   
 
 
 
 

Vila Nová Koulka

Vila Nová Koulka si stavební pozemek nezjednodušila, naopak složitý terén se otiskl do její architektury. Oblá hmota Nové Koulky s výhledem na Vyšehrad plynule a soudobě vyrůstá z místa. Nyní se vila uchází o titul Stavba roku 2017. 

Že má funkcionalismus místo i ve 21. století a může dát vzniknout netradiční vile, ukazuje stavba vily Nová Koulka v Křížové ulici v Praze. Dům, jehož autorem je Mgr. Ing. Milan Kopeček, MBA, respektuje ráz místa, stejně jako prostorové i legislativní limity. Do architektonické podoby vily se otiskl složitý pozemek, takže oblé tvary domu jakoby vyrůstají z terénu.

Jednoduchý povrch fasády, okenní pásy, pohledový beton nebo detaily z ploché oceli stavbě propůjčují neopakovatelnou tvář. Předností vily je originalita a hravost architektonicky determinující různorodost jednotlivých bytů. Rozhodně nejde o fádní stavbu. Vila navíc sousedí s parkem a komorním prostředím, které zaručuje bezpečnost. Uživatele oslovují i nízké provozní náklady.

Originální arkýř Vile s výhledem na Vyšehrad dominuje arkýř, jenž je pojatý velmi neortodoxně a je koncipován jako nepravidelné prosklené vybočení vnitřního prostoru mimo stavbu. To vše se zamýšlenou absencí vnějších statických podpor.

Uvnitř vily jsou ve všech obytných místnostech chladicí stropy prováděné do rastrů SDK, které byly velmi náročné na provedení, především kvůli koordinaci různých profesí, například montáže stropních svítidel. Originální je také instalace 5,5 metrů dlouhé ocelové lávky umožňující bezbariérový vstup do objektu. Její architektonické ztvárnění je neotřelé, přesto byla zachována funkčnost. Lávka je odolná proti promrzání, odvádí srážkovou vodu apod.

Výhledy na panorama Vyšehradu umocňují velkoformátová hliníková okna s nízkým parapetem provedená do oblouku. Pamatováno bylo také na venkovní žaluzie zasazené do skrytých kastlíků v monolitu v nadpraží. Kvalitní okna zajišťují klid v interiéru. O větrání se stará rekuperace, která zároveň šetří teplo.

Chytrý a úsporný domov Uživatelský komfort zajišťuje systém smarthome, který rezidentům umožňuje konfigurovat jednotlivé moduly podle jejich požadavků. Snadno tak ovládají podlahové topení, klimatizaci, chladicí stropy, osvětlení, rekuperaci, venkovní žaluzie nebo garážová vrata.

Vnitřní prostředí zpříjemňuje i prosvětlenost, množství světla dovnitř proudí velkými prosklenými plochami. Zajištěné je i chlazení přes deskový výměník, což obyvatelé ocení v létě. Zdrojem chladu i tepla pro celý dům jsou čtyři vrty, z nichž každý vede do hloubky 125 metrů.

Vila Nová Koulka soutěží o titul Stavba roku 2017. Hlasovat pro ni můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
Autor: MgA. Petra Miškejová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

 
 
 
 
50.060710
14.405370
Vila Nová Koulka

Vila Nová Koulka
Křížová 39
Praha 5

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz