Vila s Fontánou

Vila s Fontánou

Praha

(6. 11. 2020) Mjölk architekti

   
 
 
 
 

Vila s Fontánou

Pachy jsou vjemy. Pokud se jedná o pachy příjemné, můžeme je nazývat vůněmi. Tyto vjemy lze získat pomocí čichových receptorů. Spojení několika specifických vůní dělá to, čemu se říká vůně domova. Pro Grétu byla s domovem od malička spojená vůně zkaramelizovaného cukru a ovocných šťáv, která se prolínala odérem čerstvě zalitých kytek v zimní zahradě, kde se také ovocné koláče servírovaly. V neposlední řadě byla součástí vůně domova zatuchlina starého papíru průvodcovských knížek snad z celého světa. Ty tiše a bez hnutí snad desítky let spočívaly v knihovně v obýváku a připomínaly cesty tehdy ještě mladých rodičů do dnes již neexistujících států.
...
Klára otevřela okno a do ložnice se nahrnul ranní chladivej vzduch. Každý ráno takhle vstává a užívá si jejich dům, kterej už dávno není nově opravenej. Dneska má Gréta dvacátý narozeniny. Petr jel pro kytku a na nádraží a Klára musí zatím rychle upéct borůvkovej koláč, co má Gréta tak ráda. Kuchyni provoněla vůně kynutýho těsta s drobenkou a z otevřený trouby unikaly obláčky sladkých chutí a připálený šťávy z borůvek, která přetekla z pekáče na dno trouby. Gréta je na cestě z Vídně, kde studuje vysokou. Cvakla branka a to znamená, že ti dva už jsou z letiště doma. „Kiliáne, slez dolu, ségra je tu!“ křikne na dorůstajícího týnejdžra Klára a letí ke dveřím. Ještě než stihne proběhnout chodbou, uvědomí si, že to Gréta vzala předem kolem fontány, aby mámu překvapila. Kufry bouchnou o dlažbu v zimní zahradě a ozve se: „Uf, konečně doma.“

...

Petr se podíval na pána, který svým vzhledem i chováním připomínal někoho z rodiny Kludských či Berousků. Urostlý chlapík s ležérně rozepnutou košilí a bujarým prsním porostem se měl stát jejich partnerem při stavbě domu. Chlapík se oháněl slovníkem, který by někomu mohl dodat jistotu, že bude rekonstrukce „pís of kejk“, ale Petr tenhle pocit neměl. Podivný mrazení v zátylku mu naznačovalo, že tahle stavba bude mít příběh.
...

Pavel dorazil na schůzku včas. Jeho ojetá Škoda Superb suverénně vymetla při průjezdu rozbitou vozovkou na Praze 5 pár děr a ohlásila kolemjdoucím, že už párkrát putovala napříč Evropou do slunného Chorvatska. To aby její posádka chytla trochu bronzu a nechala zezlátnout zatočené chlupy na hrudi pod středomořským sluncem. Být včas na schůzce s novými klienty je však věc absolutně nejpřednější, a tak auto přeskočí ještě několik nezáplatovaných pražských kráterů a zastavuje u místa domluveného setkání. Neformální prostředí s odérem cigaretové minulosti a kyselé pivní přítomnosti bude dobrým testem odvahy lidí, kteří se s Pavlem rozhodli stavět dům.
...

Kilián seběhl z pokoje dolů. V zimní zahradě se zastavil a koukal, jak se slunce odráží od hladiny fontány do stropu a hází desítky zlatavých prasátek. Venku bylo zase takové to vedro, co tady v létě sežehává trávníky a pomáhá místním zahrádkářům produkovat nejsladší jahody široko daleko. Ségra počká, pousmál se, přehoupl se přes žebřík a skočil kufra do ledové vody. Máma jen zvedla obočí a začala krájet koláč.
...

„Dobrý den, Jakube a Honzo. Děkujeme, že jste za námi dorazili z Liberce a mohli jsme Vás osobně poznat. Zasíláme slíbené plány viz. příloha a ještě krátký souhrn naší situace.“ bylo napsáno v doručeném e-mailu. Já ale nejsem Jakub, posteskl si Lukáš a ještě jednou proletěl očima popletený úvod zprávy. Bylo půl páté odpoledne, slunce pálilo do olovově šedivých závěsů a nekompromisně za letu sušilo všechny oblbnuté mouchy, které se dostaly do pekla mezi oknem a závěsem. Klimatizace hučela naplno a studiem se vznášela ta typická vůně kafe, která se míchala s pachem cigaret a klimatizace. Kdyby někdo chtěl udělat parfém Mjölk, jeho tělo by se skládalo právě z těchto ingrediencí.

 

Vila s fontánou je zrekonstruovaný prvorepublikový víkendový dům. Když jsme ho poprvé viděli, nevypadal jako dnes. Byl zatížen nánosy, které se na něj v průběhu let nalepily, a jeho jiskra byla dávno pryč. Dnes už vila opět září. Statné borovice se rozpínají nad její střechou a stříbrné praporky světla se odráží od vodní hladiny do zimní zahrady s fíkusem. Z dálky je slyšet projíždějící vlak a sem tam zavane vůně řeky, která se proplétá údolím nedaleko od domu.

Technické informace
Architektonické řešení bylo založeno na očištění domu od nevhodné přístavby garáže. Místo garáže jsme navrhli jednoduchou hmotu vstupu, která charakter vily nenarušuje. Kryté stání se sjezdem na hranici pozemku je přístupné po nové pěší cestě k hlavnímu vstupu do domu i na terasu. Dále byla provedena rekonstrukce oplocení v délce 47,5 m směrem do ulice.
Dispoziční změny interiérů vyžadovaly zvětšení některých otvorů v nosných stěnách, vybourání některých příček a zvětšení otvorů na fasádě směrem do zahrady. Charakter a hlavní hmota domu byla zachována. V exteriéru návrh zahrnoval výměnu okenních výplní, zateplení objektu, novou omítku a novou střechu.

Materiálové a barevné řešení
Jednoduchost návrhu se promítá i do materiálového a barevného řešení. Materiály použité na původním objektu byly pouze obměněny za nové. Střecha i fasáda mají obdobný charakter jako před začátkem rekonstrukce. Fasáda byla zateplena a došlo k výměně okenních výplní.
Materiály: cihla, dřevo, ocel, beton, sklo, pálená taška, epoxidové podlahy, keramická dlažba.

Dispoziční a provozní řešení, technologie výroby
Rodinný dům je navržen pro 4 osoby, tomu odpovídá i jednoduché dispoziční řešení. Vstup se zádveřím je hmotově oddělen od obytné části. Přes zádveří s vestavěnými skříněmi se vchází do haly se schodištěm do 2. NP, se vstupem do pokoje pro hosty, do kuchyně a do hlavní obytné části domu s výstupem na terasu. V 2. NP jsou dětský pokoj, pracovna, hlavní ložnice s koupelnou a šatnou.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


 
Autoři: Mjölk architekti; spolupráce Ing. arch. Lukáš Holub
Stavební firma: All Real
Zahradní architekti: Atelier Partero
Zastavěná plocha: 130 m2
Hrubá podlahová plocha: 260 m2
Užitná plocha: 184 m2
Plocha pozemku: 2007 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz