Vila v Černošicích

Vila v Černošicích

Černošice, Praha západ

(29. 5. 2019) Ateliér AIR

   
 
 
 
 

Vila v Černošicích

Inspirativní pozemek vysoko nad řekou Berounkou v Černošicích. Vyvýšená poloha nad srázem orientovaným k jihu s nádhernými výhledy na řeku a na Prahu v dálce.
Jedná se o krajní pozemek v jinak souvislé zástavbě rodinnými domy. Vstup na něj je možný z ulice podél západní fasády nebo souběžné ulice z východu. Dům jsme proto na pozemek umístili tak, aby umožňoval průjezd a vstup z obou stran. Od obou sjezdů se ulice dále zařezávají pod terén, jižní cíp pozemku je nad nimi vyvýšen až o 5,5 m.

Zadáním bylo navrhnout rodinný dům v duchu Bauhausu. Investor žil několik let v Tel Avivu, kde si k tomuto stylu získal vztah. Inspirací se tak stal nejen duch samotného pozemku a charakter okolní zástavby, ale také architektura 30. let a terasy zaoceánských parníků.
Územní regulace a především okolní zástavba předznamenala patrové řešení domu. Každá z obytných místností má přímý vstup do zahrady přes terasu nebo po venkovním ochozu, který ještě více umocňuje výhledy do krajiny. Společnou část horní terasy u venkovního schodiště ukončuje vlajkový stožár.
Základní hmotové řešení stavby vycházelo ze striktního oddělení vytápěných a nevytápěných místností. Vytápěná část je soustředěna do kompaktního tvaru patrového objektu, orientovaného obytnými místnostmi k jihu a k výhledu. Podařilo se tak, i bez kontaktního zateplení, navrhnout dům s velmi nízkou spotřebou energie na vytápění.

Vstup do domu pod přesahem patra je kontrolován rohovým oknem z kuchyně. Mezi ním a garáží se  nachází venkovní průchod na terasu. Ze zádveří se šatnou je vstup do centrální chodby, propojené přes obě patra malou galerií pod střešním světlíkem. V přízemí se nachází hlavní obytný prostor s kuchyní,  jídelnou a pokoj pro hosta s vlastní koupelnou. Obývací část je v rámci celého obytného prostoru o 0,5m utopena pod podlahu přízemí, aby nabízela intimnější atmosféru a posezení na parapetech oken. V patře jsou dva dětské pokoje s hernou na galerii a oddělená rodičovská část s vlastní ložnicí, koupelnou, šatnou a pracovnou.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Hurt, Stanislav Matouš


 

Autor: AIR ateliér: Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský
Zastavěná plocha domem: 150 m2
Zastavěná plocha celkem: 259 m2
Užitná plocha: 265 m2
Objemový faktor tvaru budovy A/V: 0,7
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 19 kWh/(m2.rok)
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda, větrání rekuperací

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 5. 2019 13:54:23. Re: Vila v Černošicích. Daniel

 
 
 
 

29. 5. 2019 13:54:23. Re: Vila v Černošicích. Daniel

  Dům, který chtěl být prvorepublikovou vilou, ale mimo povrchní inspirace se tehdejší kvalitní architektuře nepřibližuje ani na dohled. Chybí naprosto všechno, především ale práce s detailem a adekvátní použití materiálů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz