Vila v Černošicích

Vila v Černošicích

Černošice, Praha západ

(29. 5. 2019) Ateliér AIR

   
 
 
 
 

Vila v Černošicích

Inspirativní pozemek vysoko nad řekou Berounkou v Černošicích. Vyvýšená poloha nad srázem orientovaným k jihu s nádhernými výhledy na řeku a na Prahu v dálce.
Jedná se o krajní pozemek v jinak souvislé zástavbě rodinnými domy. Vstup na něj je možný z ulice podél západní fasády nebo souběžné ulice z východu. Dům jsme proto na pozemek umístili tak, aby umožňoval průjezd a vstup z obou stran. Od obou sjezdů se ulice dále zařezávají pod terén, jižní cíp pozemku je nad nimi vyvýšen až o 5,5 m.

Zadáním bylo navrhnout rodinný dům v duchu Bauhausu. Investor žil několik let v Tel Avivu, kde si k tomuto stylu získal vztah. Inspirací se tak stal nejen duch samotného pozemku a charakter okolní zástavby, ale také architektura 30. let a terasy zaoceánských parníků.
Územní regulace a především okolní zástavba předznamenala patrové řešení domu. Každá z obytných místností má přímý vstup do zahrady přes terasu nebo po venkovním ochozu, který ještě více umocňuje výhledy do krajiny. Společnou část horní terasy u venkovního schodiště ukončuje vlajkový stožár.
Základní hmotové řešení stavby vycházelo ze striktního oddělení vytápěných a nevytápěných místností. Vytápěná část je soustředěna do kompaktního tvaru patrového objektu, orientovaného obytnými místnostmi k jihu a k výhledu. Podařilo se tak, i bez kontaktního zateplení, navrhnout dům s velmi nízkou spotřebou energie na vytápění.

Vstup do domu pod přesahem patra je kontrolován rohovým oknem z kuchyně. Mezi ním a garáží se  nachází venkovní průchod na terasu. Ze zádveří se šatnou je vstup do centrální chodby, propojené přes obě patra malou galerií pod střešním světlíkem. V přízemí se nachází hlavní obytný prostor s kuchyní,  jídelnou a pokoj pro hosta s vlastní koupelnou. Obývací část je v rámci celého obytného prostoru o 0,5m utopena pod podlahu přízemí, aby nabízela intimnější atmosféru a posezení na parapetech oken. V patře jsou dva dětské pokoje s hernou na galerii a oddělená rodičovská část s vlastní ložnicí, koupelnou, šatnou a pracovnou.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Hurt, Stanislav Matouš


 

Autor: AIR ateliér: Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský
Zastavěná plocha domem: 150 m2
Zastavěná plocha celkem: 259 m2
Užitná plocha: 265 m2
Objemový faktor tvaru budovy A/V: 0,7
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 19 kWh/(m2.rok)
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda, větrání rekuperací

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 5. 2019 13:54:23. Re: Vila v Černošicích. Daniel

 
 
 
 

29. 5. 2019 13:54:23. Re: Vila v Černošicích. Daniel

  Dům, který chtěl být prvorepublikovou vilou, ale mimo povrchní inspirace se tehdejší kvalitní architektuře nepřibližuje ani na dohled. Chybí naprosto všechno, především ale práce s detailem a adekvátní použití materiálů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz