Vila v Kolodějích

Vila v Kolodějích

Praha-Koloděje

(11. 9. 2018) Robert Rais, Martin Kareš

   
 
 
 
 

Vila v Kolodějích

Velkorysá vila navazuje na tradici funkcionalismu, zároveň respektuje okolní přírodu, zjevné je důmyslné propojení exteriéru a interiéru.
Prostor byl u této stavby důležitý: dům stojí v severovýchodní části pozemku u příjezdové cesty, takže je ponecháno maximum volné plochy na zahradě. Pozemek navazuje na zámeckou oboru zámku. Architekti podtrhli propojení s okolní krajinou, což obyvatelům vily umožní harmonický život v zahradě i v interiéru. Vila se směrem do ulice tváří střízlivě a neutrálně, vše podstatné se odehrává ve vnitřním prostoru pozemku a ve stavbě samotné.
Tvar domu má základní koncepci dvou na sebe kolmých obdélníkových půdorysů. Za zdánlivou jednoduchostí ale stojí promyšlený koncept reagující na orientaci a tvar pozemku. Směrem do ulice je dům kompaktní, na této straně má jen úzké pásové okno. Do zahrady jsou orientované plně prosklené fasády na celou výšku podlaží. Světlo a obrazy okolní přírody tak mohou prostupovat celým domem. Vila je rozdělena na část společenskou a soukromou: oba světy se neruší a zároveň spolu žijí v blízkém vztahu. Obytné místnosti jsou umístěny kolem dominantní galerie za použití skleněných ploch, umožňuje kontakt a komunikaci obyvatel vily mezi sebou, zároveň mezi nimi a krajinou.

Těžká železobetonová konstrukce je ve spodní části zavěšena na třech ocelových sloupech. Toto velkorysé řešení umožnilo otevřít interiéry za minimálního použití vnitřních stěn. I přes velké prosklené plochy nebyla nutná instalace exteriérových žaluzií, a to díky promyšlenému využití přesahů hmot a límců na fasádě.

Tisková zpráva

Vila soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro ni můžete během září na www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

 
 
 
 
50.0607850
14.6364615
Vila v Kolodějích

Vila v Kolodějích
Praha-Koloděje

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz