Viladům

Viladům

ulice K Vodojemu, Praha 5

(30. 4. 2019) martin cenek architecture

   
 
 
 
 

Viladům

Dům se šesti byty se nachází ve svažité zástavbě činžovních vilek, dvojdomů a menších bytových domů převážně z první poloviny 20. století. Jedná se o přestavbu, zvýšení a značné rozšíření jednoho z dvojdomů ze 30. let.
Od jižně položené ulice je dům oddělen značným převýšením, zahrada byla vyzdvižena na střechu garáží, které pozemek uzavírají vůči ulici. Cílem bylo zachovat i po přestavbě čitelnost původního objemu a jednoduché stavitelské tvarosloví. Architektonický koncept přestavby vychází z principu, kdy dochází k hmotovému navýšení původního objemu ve shodném materiálu a duchu, následně pomyslnému oddělení jeho západního průčelí, které je „odsunuto“ a zůstává rovněž materiálově v duchu původní stavby. Do vzniklého prostoru pak byla vložena nová hmota, která je formálně i materiálově odlišná – fasádní cementotřískové desky, velké plochy prosklení a venkovní rolety v barvě fasád. Přesahuje půdorysnou stopu původního domu jižním i severním směrem. Na jižní straně tak vznikly stíněné lodžie a v posledním podlaží terasa pro mezonetový byt.
Stavbu doplňují lehké konstrukce ocelového schodiště, zábradlí a zavěšeného balkonu, kde výplně zábradlí tvoří červená lanová síť. Tvoří tak kontrastní akcent k monochromatickému exteriéru stavby.
Objekt byl řešen jako nízkoenergetický na hranici pasivního standardu. Využívá pasivní solární strategie, je vybaven solárními kolektory a každý byt nuceným větráním s rekuperací tepla.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 1. 2024 13:20:02. Loan. West Lake

 
 
 
 

23. 1. 2024 13:20:02. Loan. West Lake

  Potrebujete osobnú/komerčnú pôžičku na začatie podnikania alebo opravu domu, refinancovanie podnikania? pôžička na zaplatenie vašich účtov / dlhov kontaktujte nás teraz na Loanwestlake@gmail.com
telegram___https://t.me/loan59

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a