Vinný sklep Konice

Vinný sklep Konice

Konice u Znojma 4

(11. 7. 2016) Rekonstrukce bývalé lisovny.

   
 
 
 
 

Vinný sklep Konice

Místo stavby: Konice u Znojma 4
Investor: WINTTER, spol. s r. o., Boris Vaculík
Autor: Tomáš Dvořák architekti, s. r. o. / Tomáš Dvořák
Dodavatel: DOLNÍČEK – DODO, s. r. o.
Termíny (projekt / realizace): 2014 / 2015
Zastavěná plocha: 62,2 m2
Obestavěný prostor: 326,55 m3
Foto: Tomáš Malý

Urbanistický koncept

Jedná se o rekonstrukci staré budovy, která byla součástí hospodářského souboru staveb u obytné budovy na vesnici jako součást klasického venkovského stavení. Ve vesnici Konice patří mezi původní historickou zástavbu.

Architektonické řešení
Budova dříve sloužila jako lisovna a zároveň vstup do starých pískovcových sklepů. V návrhu byla změněna funkce budovy na zázemí ke sklepu – nově slouží jako společenská místnost. Původní vstup do sklepů zůstal samozřejmě zachován. Prostorově malý půdorys neumožnil žádnou velkou přestavbu, uvnitř je pouze společenská místnost a malé sociální zázemí.

Exteriér
Architektonický návrh exteriéru je jednoduchý - bílé tělo stavby spočívá na kamenné podezdívce z nasucho skládaných kamenů, zastřešení je klasickou střechou s tradičním sklonem i materiálem - bobrovkou. Kameny na podezdívku byly použity místní, ze spadlé opěrné stěny, omítka je klasická vápenná na stěně bez zateplení. Všechna okna a dveře jsou komponovány ve zlatém řezu, se vzájemnou geometrickou vazbou a danými poměry.

Interiér
V interiéru bylo navrženo horní chrámové osvětlení oknem pod střechou, s viditelným průhledem do konstrukce krovu. V boční stěně je pouze jedno další okno, s průhledem ven na stromkovou růži, které byla navrženo jako obraz spíše než pro klasickou funkci okna. Krov a záklop ze smrkových prken je zvýrazněn umělým osvětlením. Hlavním materiálem interieru je stará klasická cihla, kterou jsou obloženy všechny obvodové stěny a z nichž jsou vyzděny i nové příčky. Cihly byly získávány postupně z bouraných staveb v okolí. V interiéru je navržen pro vytápění krb opláštěný kortenovým plechem. Vnitřní dveře jsou všechny ručně vyráběné truhlářem, s kovanými klikami od kováře podle starého vzoru.

Smyslem celého návrhu bylo použít všude, kde to bylo možné, původní, poctivé staré materiály nebo technologie a pokusit se o reinkarnaci ducha starých objektů v nové, moderní podobě 21. století.

Energetické zhodnocení – pro temperování jsou použity elektrické přímotopy, pro vytápění (objekt slouží příležitostně, není trvale vytápěn) je navržen krb. Ve střešní rovině je použito zateplení polystyrenem v nadkrokevní izolaci, stěny nejsou zatepleny.

Projektu byla udělena Cena za nejlepší rekonstrukci v 10. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb a rekonstrukcí staveb, v jejichž konstrukci byly použity převážně cihly a cihlové systémy a pálená střešní krytina – v soutěži BRICK AWARD 2016 Cihla v 21. století „Cihlový dům s pálenou střešní krytinou“, vyhlášené firmami Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., a TONDACH, s. r. o. Dále projekt získal Čestné uznání v kategorii Interiér soutěžní přehlídky Grand prix architektů 2016.
Tomáš Dvořák
 
Použitý materiál společnosti Wienerberger:
–          Keramická pálená cihla Porotherm 40 Profi Dryfix,
–          Systémové překlady Porotherm,
–          střešní krytina Tondach – Bobrovka režná.

Porotherm 40 Profi Dryfix
Cihly broušené Porotherm 40 Profi Dryfix jsou určené pro omítané jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo tloušťky 400 mm s velmi vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny. Ke zdění těchto cihel se používá speciální pěna pro zdění, která se nanáší ve dvou pruzích při vnějších okrajích cihel. Pěna je součástí dodávky cihel.

Výhody
– dokonalé řešení lineárních tepelných mostů na styku s výplněmi otvorů
– ideální spojení na pero a drážku
– pracnost zdění nižší o 50 % oproti klasickému zdění
– vysoká pevnost zdiva v tlaku
– ložná spára tloušťky do 1 mm – žádná malta pro zdění (suchá stavba)
– možnost zdění do -5 °C!
– žádné tepelné mosty v ložných spárách
– ideální podklad pod omítku
– nízký odpor proti difuzi vodních par
– hygienicky nezávadné
– rozměry v modulovém systému
– snadné navrhování a stavění v kompletním systému Porotherm

www.porotherm.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2016, str. 50-51

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

  Výrobci/dodavatelé

Plachého 388/28

370 01 České Budějovice

Telefon +420 383 826 111

info@wienerberger.cz

http://www.wienerberger.cz

 
 
 
 
48.8299816
16.0267391
Vinný sklep Konice

Vinný sklep Konice
Konice u Znojma 4

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz