Vinný sklep Konice

Vinný sklep Konice

Konice u Znojma 4

(16. 10. 2017) Rekonstrukce bývalé lisovny

   
 
 
 
 

Vinný sklep Konice

Místo stavby: Konice u Znojma 4
Investor: WINTTER, spol. s r. o., Boris Vaculík
Autor: Tomáš Dvořák architekti, s. r. o. / Tomáš Dvořák
Dodavatel: DOLNÍČEK – DODO, s. r. o.
Termíny (projekt / realizace): 2014 / 2015
Zastavěná plocha: 62,2 m2
Obestavěný prostor: 326,55 m3
Foto: Tomáš Malý

Urbanistický koncept

Jedná se o rekonstrukci staré budovy, která byla součástí hospodářského souboru staveb u obytné budovy na vesnici jako součást klasického venkovského stavení. Ve vesnici Konice patří mezi původní historickou zástavbu.

Architektonické řešení
Budova dříve sloužila jako lisovna a zároveň vstup do starých pískovcových sklepů. V návrhu byla změněna funkce budovy na zázemí ke sklepu – nově slouží jako společenská místnost. Původní vstup do sklepů zůstal samozřejmě zachován. Prostorově malý půdorys neumožnil žádnou velkou přestavbu, uvnitř je pouze společenská místnost a malé sociální zázemí.

Exteriér
Architektonický návrh exteriéru je jednoduchý - bílé tělo stavby spočívá na kamenné podezdívce z nasucho skládaných kamenů, zastřešení je klasickou střechou s tradičním sklonem i materiálem - bobrovkou. Kameny na podezdívku byly použity místní, ze spadlé opěrné stěny, omítka je klasická vápenná na stěně bez zateplení. Všechna okna a dveře jsou komponovány ve zlatém řezu, se vzájemnou geometrickou vazbou a danými poměry.

Interiér
V interiéru bylo navrženo horní chrámové osvětlení oknem pod střechou, s viditelným průhledem do konstrukce krovu. V boční stěně je pouze jedno další okno, s průhledem ven na stromkovou růži, které byla navrženo jako obraz spíše než pro klasickou funkci okna. Krov a záklop ze smrkových prken je zvýrazněn umělým osvětlením. Hlavním materiálem interieru je stará klasická cihla, kterou jsou obloženy všechny obvodové stěny a z nichž jsou vyzděny i nové příčky. Cihly byly získávány postupně z bouraných staveb v okolí. V interiéru je navržen pro vytápění krb opláštěný kortenovým plechem. Vnitřní dveře jsou všechny ručně vyráběné truhlářem, s kovanými klikami od kováře podle starého vzoru.

Smyslem celého návrhu bylo použít všude, kde to bylo možné, původní, poctivé staré materiály nebo technologie a pokusit se o reinkarnaci ducha starých objektů v nové, moderní podobě 21. století.

Energetické zhodnocení – pro temperování jsou použity elektrické přímotopy, pro vytápění (objekt slouží příležitostně, není trvale vytápěn) je navržen krb. Ve střešní rovině je použito zateplení polystyrenem v nadkrokevní izolaci, stěny nejsou zatepleny.

Projektu byla udělena Cena za nejlepší rekonstrukci v 10. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb a rekonstrukcí staveb, v jejichž konstrukci byly použity převážně cihly a cihlové systémy a pálená střešní krytina – v soutěži BRICK AWARD 2016 Cihla v 21. století „Cihlový dům s pálenou střešní krytinou“, vyhlášené firmami Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., a TONDACH, s. r. o. Dále projekt získal Čestné uznání v kategorii Interiér soutěžní přehlídky Grand prix architektů 2016.
Tomáš Dvořák


Použitý materiál společnosti Wienerberger:
–          Keramická pálená cihla Porotherm 40 Profi Dryfix,
–          Systémové překlady Porotherm,
–          střešní krytina Tondach – Bobrovka režná

Bobrovka od firmy TONDACH
Bobrovka je jednou z historicky nejstarších a nejvýznamnějších skládaných krytin a proto je hojně využívána při rekonstrukcích památkových objektů.
Konstrukčně patří mezi tašky rovné bezdrážkové a lze ji tudíž pokládat jakékoliv tvary střešních ploch včetně tvarů zaoblených (kužel, úžlabí, volské oko,..).
Dodává se s kulatým či segmentovým řezem. Bobrovka může být pokládána v šupinovém nebo korunovém krytí. Pro jednoduchost pokrývání je každá základní taška v hlavové části opatřena dvěma ozuby a dvěma otvory.
Vyrábí se v různých rozměrech (v České republice je obvyklý rozměr 18 x 38 cm), s různými řezy v okapové hraně.
Tondach vyrábí unikátní Památkovou bobrovku. Jde o střešní krytinu, která je probarvená v celé hmotě tašky.

Pálené tašky značky TONDACH navazují na tisíciletou tradici používání tohoto druhu střešní krytiny, z čehož vyplývá závazek uchovávat ráz střešní krajiny zejména z pohledu materiálu a tvarů také do budoucna. Výrobky této značky mají nejdelší záruku na základní střešní tašky vyráběné u nás, a to 33 let. Životnost pálených tašek ale činí až 100 let.

Nesporným přínosem pálených střešních tašek je také jejich šetrnost k životnímu prostředí. Pálená střešní krytina, jako čistě přírodní produkt, nemá negativní vliv na životní prostředí. Po skončení její životnosti ji lze snadno recyklovat.

www.tondach.cz/stresni-krytina/bobrovka

strechy.tondach.cz/

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

  Výrobci/dodavatelé

Plachého 388/28

370 01 České Budějovice

Telefon +420 383 826 111

info@wienerberger.cz

http://www.wienerberger.cz

 
 
 
 
48.8305447
16.0245298
Vinný sklep Konice

Vinný sklep Konice
Konice u Znojma 4

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz