Vinohradský zen

Vinohradský zen

(2. 3. 2023) Archistroj, Atelier HORIZONT

   
 
 
 
 

Vinohradský zen

Interiér v pražských Vinohradech představuje netradiční spojení moderního japonského minimalistického designu s prvky parametrického interiérového designu a tradičními českými motivy. Architektonickým záměrem bylo vytvořit prostředí, které bude jednoduché, čisté, elegantní a zároveň útulné.

Inspirace současnou japonskou architekturou
V interiéru jsou použity prvky inspirované současnou japonskou tvorbou, a to v podobě jednoduchých linií, použití přírodních materiálů, střídmosti a barevného sjednocení či využití volných prostorů s centrálně umístěnými prvky pro setkávání a stolování.

Použití parametrického designu
Některé části interiéru (kompozice stolů, modifikovatelná policová stěna či knihovny) byly navrženy za použití tzv. výpočetního či parametrického designu. Tyto prvky přináší do interiéru geometrickou i funkční dynamiku, proměnlivost a adaptabilitu.

Tradiční české prvky
Tradiční české motivy doplňují střídmý a elegantní design. V interiéru jsou zastoupeny v podobě ručně vyráběných dekorativních keramických obkladů, přírodních designových svítidel či tradičního českého nábytku. Tyto prvky dodávají interiéru domácký a příjemný pocit.

Celkově je tento interiér unikátním příkladem toho, jak lze propojit různé designové styly a tradice do harmonického celku. Výsledkem je prostor, který je jedinečný, esteticky působivý a zároveň praktický a účelný. Byt je důkazem toho, že lze skloubit čistotu a střídmost s pocitem útulnosti.

Dispoziční řešení vychází z limitů původní dispozice rekonstruovaného bytu. Lineární orientace je využito pro optimální rozmístění rozdílných funkčních provozů. Na centrální chodbu jsou směrem od vstupu do bytu navěšeny místnosti plnící funkci šatny, toalety, technické místnosti, prádelny a koupelny. Chodba je koncipována zároveň jako úložný prostor, což zajišťují rozsáhlé vestavěné truhlářské skříně na straně jedné a modifikovatelná policová stěna na straně druhé. Charakter celé chodby byl důležitým motivem celého návrhu. Místo, kudy obyvatelé bytu velice často prochází a které používají, se tak stává nevšedním příjemným prostorem.

Centrem interiéru je hlavní obytná místnost o výměře 51 m2, která je koncipována jako maximálně otevřený prostor, v němž se prolínají provozy kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Přirozené křivky pohybu uživatelů tohoto prostoru byly inspirací k návrhu zaoblených prvků velkorysého kuchyňského ostrůvku, hlavního jídelního stolu a menšího stolku konferenčního. Triptych těchto elementů v prostoru akcentuje volnost pohybu a využívání této hlavní místnosti. Harmonický pocit v interiéru podtrhují také početné interiérové rostliny, které prakticky prorůstají celým bytem. Od knihoven a polic až po jídelní stůl, uprostřed nějž roste velký fíkovník.

Na hlavní obytnou místnost navazují dva obytné pokoje. Ložnice, kde byla jedna stěna ponechána v původním stavu hrubé oškrábané omítky, která byla restaurátory pečlivě obnovena. A pokoj pracovny, který je od obývací části oddělen velkými dvoukřídlými posuvnými dveřmi. Tento pokoj se tak jednoduše může stát rozšířením hlavního obytného prostoru. Pracovna je připravena na adaptaci na funkci dětského pokoje a v prostoru fasádního arkýře je doplněna o vestavěnou pohovku, která slouží zároveň jako úložný prostor a návštěvnická postel.

Adaptabilita užívání a provozu jednotlivých místností i navržených prvků byla klíčová pro dlouhodobý komfort života v tomto bytě. Byt tak částečně stále reaguje na život v něm a na potřeby jeho obyvatel.


Autorská zpráva
Foto: Ing. arch. Václav Novák

Autor: Archistroj s.r.o. - Ing. arch. Pavel Paseka, ČKA, Ing. arch. Martin Žatečka
Spoluautor: Atelier HORIZONT s.r.o. - Ing. arch. František Bosák, ČKA, Ing. arch. Jolana Bosák Macháčková
Klient: soukromý klient
Projekt: 2021
Realizace: 2022
Rozloha: byt 140 m2 + balkón 4 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 12. 2023 00:34:50. POTŘEBUJETE FINANČNÍ POMOC?. BURIANOVA LUCIE

28. 12. 2023 01:23:40. Okamžitá půjčka: WhatsApp: +420704207735. Petr Zuzanek

 
 
 
 

21. 12. 2023 18:21:40. Nabízím vám půjčku ve výši 50 000 Kč - 50 000 000 Kč,. Petr Zuzanek

  Nabízím vám půjčku ve výši 50 000 Kč - 50 000 000 Kč,
Nabízím vám půjčku ve výši 50 000 Kč - 50 000 000 Kč, abyste mohli uspokojit své finanční potřeby, realizaci svých projektů, stavbu svých domů, nákup budov, splácení svých dluhů. Jsem vážný a velmi upřímný a zaručuji vám rychlou půjčku za méně než 24 hodin. půjčka vám bude poskytnuta bankovním převodem a splátka se provádí měsíčně. Tyto měsíční splátky začínají tři (03) měsíce po obdržení půjčky. Úvěr můžete splácet od 1 do 15 let. Požádejte o půjčku a získejte svůj kredit na svůj účet hned teď. Chcete-li získat naléhavou půjčku, kontaktujte: Petrzuzanek3@gmail.com nebo whatsapp:+420 704 207 735.

23. 12. 2023 00:34:50. POTŘEBUJETE FINANČNÍ POMOC?. BURIANOVA LUCIE

  POTŘEBUJETE FINANČNÍ POMOC?
Dobrý den, hledáte finanční pomoc za rozumných podmínek a potřebujete mít finanční prostředky na svém bankovním účtu do 24 hodin? Jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná, ale vaše banka vaši žádost zamítla? Máte nudný registr dluhů, kterého se jen tak nezbavíte? V každém případě vám mohu s vaším příjmem půjčit, kolik budete chtít. Požádejte o skvělé nebankovní financování za výhodných podmínek. Napište mi: Burianovalucie23@seznam.cz
Burianovalucie23@seznam.cz


28. 12. 2023 01:23:40. Okamžitá půjčka: WhatsApp: +420704207735. Petr Zuzanek

  Okamžitá půjčka: WhatsApp: +420704207735

Okamžitá půjčka: WhatsApp: +420704207735 Využijte půjčku až 20 000 000 Kč s dobou splácení 2 až 30 let. Úroková sazba je 3%. účel půjčky musí být jasný a přesný. Pro více informací nás prosím kontaktujte na naší emailové adrese. E-mail: Petrzuzanek3@gmail.com nebo whatsapp:+420 704 207 735

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz