Vláda je proti zřízení jednoho stavebního úřadu pro celou Prahu

(ČTK) – Ministři ve Sněmovně nepodpoří iniciativu poslance ČSSD Petra Dolínka zřídit v Praze jeden stavební úřad pro celé město. Návrh není podle vlády systémový a v souladu s chystaným novým stavebním zákonem. Navíc by podle návrhu v obou stupních územních řízeních, tedy i o odvoláních proti nim, rozhodoval jeden úřad. „Není úplně vhodné, aby přezkoumával stanovisko ten, kdo ho vydá,“ řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů, které působí na radnicích městských částí. Dolínek tvrdí, že navrhovaná změna by zrychlila rozhodování v územních řízeních. Zamezilo by se podle něho také podezřením, že úředníci stavebních úřadů na radnicích nejsou při rozhodování nezávislí a mohou podléhat politickým vlivům.

Chystaný vládní návrh nového stavebního zákona by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a hodnocení vlivů na životní prostředí by se spojilo do jednotného povolovacího řízení. Věcný záměr předpokládá celkovou reformu stavebních úřadů a zavedení takzvané fikce souhlasu.

Nový stavební zákon, na jehož adresu zní i kritika, by měl být účinný od roku 2021. Stejnou účinnost navrhuje pro svou novelu také Dolínek.


Návrh ke vzniku jednoho stavebního úřadu v Praze ve vládě narazí
(ČTK – 17.3.2019) – Pro nesoulad s chystaným novým stavebním zákonem se kabinet ANO a ČSSD postaví patrně záporně k novele poslance Petra Dolínka (ČSSD), která by umožnila zřídit v Praze jeden stavební úřad pro celé město. Vládní legislativci v podkladech pro pondělní schůzi ministrů také naznačili obavy z nových korupčních rizik, když by v obou stupních územních řízeních, tedy i o odvoláních proti nim, rozhodoval magistrát.

V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů, které působí na radnicích městských částí. Magistrát je odvolacím úřadem. Pokud by Praha založila jeden stavební úřad za současného zákonného stavu, o odvoláních by rozhodovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Dolínek ve zdůvodnění tvrdí, že navrhovaná změna by zrychlila rozhodování v územních řízeních. Zamezilo by se podle něho také podezřením, že úředníci stavebních úřadů na radnicích nejsou při rozhodování skutečně nezávislí a mohou podléhat politickým vlivům.

Kabinet upozorní podle předběžného stanoviska zákonodárce na to, že Dolínkova novela by vzala ministerstvu pro místní rozvoj pravomoc přezkoumávat pravomocná územní rozhodnutí magistrátu vydaná v odvolacím řízení. Navíc by prakticky podle vládních legislativců vyloučila možnost zjednodušených postupů povolování staveb, jako je například společné územní a stavební řízení.

Chystaný návrh nového stavebního zákona by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a hodnocení vlivů na životní prostředí by se spojilo do jednotného povolovacího řízení. Věcný záměr předpokládá celkovou reformu stavebních úřadů a zavedení takzvané fikce souhlasu. Zákon, na jehož adresu ale zní i kritika, by měl být účinný od roku 2021. Stejnou účinnost navrhuje pro svou novelu také Dolínek.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dolínek? Kromě toho, že je to nesmysl z důvodů, které vláda uvádí, je zarážející že ta politická mrtvola poté, co předvedla v Praze a nejen za poslední volební období má tu drzost cokoliv navrhovat. Jeho znalosti procedur jsou nulové a nezapomenu, když po tom zavedení parkovacích zón v Praze 6, které byly vedeny čistě pseudoekonomickými úvahami tvrdil s vážnou tváří do televize, že do půl roku Magistrát nechá postavit parkovací domy…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*