Věčná loviště

Věčná loviště

Drnov 61, 274 01 Žižice

(16. 2. 2021) Petr Hájek Architekti

   
 
 
 
 

Věčná loviště

Areál protivzdušné obrany byl vybudován pro ochranu hlavního města Prahy, od města je vzdálený asi hodinu cesty autem. Oblast je dnes navštěvována širokou veřejností, neboť hlavní bunkr slouží jako vojenské muzeum. Kolem rozsáhlého podzemního objektu je rozmístěno i několik menších servisních bunkrů pro mobilní techniku. Právě v jednom z nich se investor rozhodl vybudovat krematorium pro zvířata. Místo pak poeticky pojmenoval Věčná loviště.    

 
Na první pohled vás tato krajina okouzlí svou divokostí. Snad díky tomu, že místo bylo vojenskou oblastí, unikla příroda viditelné kultivaci člověkem. Keře a stromy do sebe prorůstají a zápasí o místo a světlo. Hledali jsme řešení, které by tuto jedinečnou atmosféru nepoškodilo. Do krajiny jsme postavili velké zrcadlo, které svými odrazy násobí přírodu. Výsledná kompozice připomíná více než architekturu instalaci uměleckého díla. Není to náhoda. Návrh je inspirovaný sochami, které vytvořil Anish Kapoor či Richard Serra.
 
Zrcadlová stěna vypadá jako brána do jiné dimenze, ale to bylo s ohledem na funkci objektu jedním ze záměrů. Zrcadlo má na výšku přes šest metrů a na délku přes 11 metrů. Jeho plocha je složená z drobných hexagonálních dílů. Za ním je pak schován provoz krematoria.
 
Příchozí, který se dívá do zrcadla, se ve skutečnosti nevidí v přítomnosti, ale hledí na svůj odraz v minulosti. Dívá se zpět, vzpomíná… Může za to konečná rychlost světla. Tuto skutečnost nelze lidskými smysly vnímat, ale dává místu symbolický význam. Zrcadlo je samo o sobě v krajině mystické. Odráží a vtahuje do sebe vše kolem sebe. Každé zrcátko je lehce jinak natočené. Obraz se jakoby chvěje. Máte pocit, že přicházíte k tekuté stěně. Je to surrealistický zážitek. Nedá se popsat. Musí se zažít.

Provoz krematoria je umístěn v podzemí. Využili jsme všechny původní konstrukce, bourací práce se omezily pouze na proražení nových otvorů. Do očištěných prostorů byly vyzděny stěny, které rozčlenily dispozici na potřebné místnosti.

Bočním vstupem v betonové stěně se vchází do přijímací haly s dřevěnou lavicí. Prosklenými dveřmi je vidět do kanceláře. Z haly se vstupuje do předsálí k výstavu. Výstav je jednoduchá čtvercová místnost s dřevěnými dveřmi. Technický provoz má samostatný vstup a je skryt v útrobách domu.

Materiály jsou levné a nenáročné. Na vnitřní a vnější vyzdívky jsme použili omítané betonové tvárnice, světlík je polykarbonátový. Šestiúhelníková zrcátka byla vyrobena z pokoveného polykarbonátu a ručně nalepena na vyzděnou stěnu. Jediným náročným detailem jsou skryté dveře v zrcadlové stěně. Lavice jsou z dřevěných fošen, nábytek, dveře a drobný mobiliář z překližky. Stěny jsou vybíleny vápenným nátěrem.

Autorská zpráva
Foto: Benedikt Markel a Radek Úlehla/ coatmen

Investor: Věčná loviště s.r.o.
Autoři: Petr Hájek ARCHITEKTI, s.r.o. – Petr Hájek, Martin Stoss, Cornelia Klien
Dodavatel stavby: 1PS s.r.o.          
Zastavěná plocha: 250 m2
Obestavěný prostor: 1250 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.2302928
14.1620123
Věčná loviště

Věčná loviště
Drnov 61
274 01 Žižice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 2. 2021 21:21:11. Re: Věčná loviště. Jitka

 
 
 
 

20. 2. 2021 21:21:11. Re: Věčná loviště. Jitka

  Tak tenhle nápad se mi líbí. Jak nové využití bunkru, tak i ta zrcadlová stěna. Snad ujde pozornosti vandalů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz