Volmanova vila

Volmanova vila

Stankovského 1200/46, Čelákovice

(1. 9. 2016) Rekonstrukce funkcionalistické ikony první republiky.

   
 
 
 
 

Volmanova vila

Medailónek přihlášené stavby do soutěže Stavba roku 2016
V prestižní celorepublikové soutěži Stavba roku 2016 se kromě desítek dalších přihlášených děl představí i rekonstruovaná Volmanova vila.

Zanedbaný skvost továrníka Volmana
Vila byla unikátní funkcionalistický objekt z konce třicátých let s rozlehlým anglickým parkem v sousedství Volmanovy továrny a místem, které navštěvovala honorace z celého světa. Čtyřicet let nevšímavosti proměnilo dům i se zahradou v rozpadající se objekt se zplanělým parkem a zahrádkářskou kolonií místo bývalého sadu. Ve své době byla vila navržena jako moderní dům, vybavený regulovaným ústředním vytápěním, kvalitním technickým zázemím a luxusními materiály, mnoha druhy mramorů, detailů provedených v chromu, nerezu a exotických dřevech.

Původní unikátní design rekonstrukci nebránil
Pozdně funkcionalistická architektura objektu do sebe absorbovala prvky expresionismu, pod vlivem pozdního období tvorby Le Corbusiera, vazeb autorů na českou sochařskou školu a romantických vizí J. Volmana se stala dominantou přilehlého břehu Labe. Hladké, ortogonální objemy jsou protínány konvexními křivkami prostupujícími domem, doplňovány organickými detaily. Vila se můstky a lávkami “rozkračuje” směrem do parku, ve kterém je usazena. Obdivuhodné je i umístění stavby a respekt k navazující přírodní kompozici.  Architektura ukazuje syntézu jednotlivých proudů evropské moderny z počátku 20. století i význam a sílu české první republiky. Výzvu návrhu rekonstrukce přijala architektonická a inženýrská kancelář Tichý a Kolářová, s.r.o., a realizovala jí podle projektu, který byl připravován více než 15 let.

Citlivá rekonstrukce využila moderní technologie
Vzhledem k historické hodnotě objektu byly provedeny stavebně-historické a restaurátorské průzkumy zaměřené na ověření používaných materiálů, dále výpočet prostupu tepla, kondenzačních pásem a posouzení kritických detailů metodou 3D pole s následným návrhem opatření poskytujících dostatečnou ochranu historických konstrukcí a umožňujících současně obnovení obvodového pláště tvořeného z velké části zavěšeným travertinovým obkladem.

Bouraných konstrukcí bylo minimum. Nejvíce v suterénu, kde došlo k odstranění novodobých dělících konstrukcí školkové umývárny. Většími zásahy do původních konstrukcí bylo vybourání dvou dveřních otvorů v témže podlaží. Odstraněny byly dále všechny nepůvodní nášlapné podlahové vrstvy a obklady stěn. Z původních technologií nebylo zachováno nic. Nové stavební prvky byly pouze doplněný výtah v místě severní lodžie, nové využití původně hospodářských prostor v suterénech a řada technických zlepšení zejména v oblasti kamenných obkladů, oken a balkonů.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz. 
Hlasujte od září o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.1652082
14.7354795
Volmanova vila

Volmanova vila
Stankovského 1200/46
Čelákovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz