Volmanova vila

Volmanova vila

Stankovského 1200/46, Čelákovice

(1. 9. 2016) Rekonstrukce funkcionalistické ikony první republiky.

   
 
 
 
 

Volmanova vila

Medailónek přihlášené stavby do soutěže Stavba roku 2016
V prestižní celorepublikové soutěži Stavba roku 2016 se kromě desítek dalších přihlášených děl představí i rekonstruovaná Volmanova vila.

Zanedbaný skvost továrníka Volmana
Vila byla unikátní funkcionalistický objekt z konce třicátých let s rozlehlým anglickým parkem v sousedství Volmanovy továrny a místem, které navštěvovala honorace z celého světa. Čtyřicet let nevšímavosti proměnilo dům i se zahradou v rozpadající se objekt se zplanělým parkem a zahrádkářskou kolonií místo bývalého sadu. Ve své době byla vila navržena jako moderní dům, vybavený regulovaným ústředním vytápěním, kvalitním technickým zázemím a luxusními materiály, mnoha druhy mramorů, detailů provedených v chromu, nerezu a exotických dřevech.

Původní unikátní design rekonstrukci nebránil
Pozdně funkcionalistická architektura objektu do sebe absorbovala prvky expresionismu, pod vlivem pozdního období tvorby Le Corbusiera, vazeb autorů na českou sochařskou školu a romantických vizí J. Volmana se stala dominantou přilehlého břehu Labe. Hladké, ortogonální objemy jsou protínány konvexními křivkami prostupujícími domem, doplňovány organickými detaily. Vila se můstky a lávkami “rozkračuje” směrem do parku, ve kterém je usazena. Obdivuhodné je i umístění stavby a respekt k navazující přírodní kompozici.  Architektura ukazuje syntézu jednotlivých proudů evropské moderny z počátku 20. století i význam a sílu české první republiky. Výzvu návrhu rekonstrukce přijala architektonická a inženýrská kancelář Tichý a Kolářová, s.r.o., a realizovala jí podle projektu, který byl připravován více než 15 let.

Citlivá rekonstrukce využila moderní technologie
Vzhledem k historické hodnotě objektu byly provedeny stavebně-historické a restaurátorské průzkumy zaměřené na ověření používaných materiálů, dále výpočet prostupu tepla, kondenzačních pásem a posouzení kritických detailů metodou 3D pole s následným návrhem opatření poskytujících dostatečnou ochranu historických konstrukcí a umožňujících současně obnovení obvodového pláště tvořeného z velké části zavěšeným travertinovým obkladem.

Bouraných konstrukcí bylo minimum. Nejvíce v suterénu, kde došlo k odstranění novodobých dělících konstrukcí školkové umývárny. Většími zásahy do původních konstrukcí bylo vybourání dvou dveřních otvorů v témže podlaží. Odstraněny byly dále všechny nepůvodní nášlapné podlahové vrstvy a obklady stěn. Z původních technologií nebylo zachováno nic. Nové stavební prvky byly pouze doplněný výtah v místě severní lodžie, nové využití původně hospodářských prostor v suterénech a řada technických zlepšení zejména v oblasti kamenných obkladů, oken a balkonů.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz. 
Hlasujte od září o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.1652082
14.7354795
Volmanova vila

Volmanova vila
Stankovského 1200/46
Čelákovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz