Všechno, co jste kdy chtěli vědět o vizuálním smogu (ale báli jste se podívat)

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o vizuálním smogu (ale báli jste se podívat)

(1. 6. 2021) Vernisáž výstavy organizované spolkem Pěstuj prostor proběhne ve středu 2. června od 18 hodin

   
 
 
 
 

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o vizuálním smogu (ale báli jste se podívat)

Jedním z projektů, kterými spolek Pěstuj prostor a iniciativa Vizuální smog v Plzni veřejnosti letos přiblíží stále silněji rezonující téma vizuálního smogu ve veřejném prostoru, je výstava pod širým nebem, situovaná v sadovém okruhu v Šafaříkových sadech – nadohled od obří „lavičky“, která v posledních dnech upoutala pozornost Plzeňanů. Vernisáž výstavy, na níž se výrazně podíleli studenti zdejší Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu, se uskuteční 2. června v 18 hodin.

„Těžištěm výstavy jsou fotografie studentů, kteří zdokumentovali a zároveň obrazově okomentovali aktuální podobu vizuálního smogu v Plzni. Svými snímky postihli reklamní plochy nejrůznějších velikostí a měřítka, polepy výloh, vývěsní štíty, reklamní lavičky, ale také celé fasády či plachty nákladních aut,“ uvedla autorka výstavy Yvona Kovářová z iniciativy Vizuální smog v Plzni. Studenti „Nerudovky“, které vedly pedagožky školy Tereza Šobrová a Tereza Pejřimovská, navíc výstavě vtiskli i grafickou podobu. Na základě otevřené výzvy přispěla svými snímky rovněž široká veřejnost. Fotografie prezentované na této výstavě, ale také záběry, které se do výběru nedostaly, zaznamenává tzv. mapa vizuálního smogu dostupná na adrese vizualnismog.plzne.cz/mapa.

Výstava navíc představuje i dva koncepční dokumenty, kterými se k řešení problému vizuálního smogu aktivně přihlásilo město a jež v roce 2020 schválila Rada města Plzně: Manuál reklamy ve veřejném prostoru a Manuál označování provozoven. „O vznik dokumentů, jejichž cílem je reklamu regulovat a kultivovat prostřednictvím doporučení, a nikoliv represí, se zasazovala právě platforma Vizuální smog v Plzni. Oba materiály, které jdou ve stopách obdobných studií vypracovaných v Brně, Znojmě, Praze či Ostravě, připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně,“ doplnil Petr Klíma z pořádajícího spolku Pěstuj prostor.

„Podobně jako spolek Pěstuj prostor usiluje i platforma Vizuální smog v Plzni o vznik kvalitního a kultivovaného městského veřejného prostoru, který neztrácí svoji funkci, podobu a symbolický význam pod vrstvami reklamních sdělení a v němž se architektura nestává levným nosičem banálních informací. Pevně věříme, že k tomu přispěje i tato výstava,“ dodala Yvona Kovářová.

Výstava potrvá do 30. června 2021. Její konání podpořilo statutární město Plzeň, ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR a Plzeňský kraj.


podle podkladů organizátora

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 6. 2021 17:31:19. Re: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o vizuálním smogu (ale bál... Ing. arch. Marie Švábová

 
 
 
 

1. 6. 2021 17:31:19. Re: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o vizuálním smogu (ale bál... Ing. arch. Marie Švábová

  Agresivní reklama provází nemilosrdné konkurenční vztahy, které generuje současný kapitalismus. Obdobně se chová i současná individualistická (developerská) architektura. Snaží se překřičet své okolí, potlačit je jakýmikoli prostředky. Vytváří chaos, stejně jako přebujelá reklama. Velký problém je v historických městech - jejich identita, založená na kontextu v zástavbě, se rozpadá, městský prostor ztrácí ucelenost, srozumitelnost.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz