VUT otevřelo zrekonstruovaný areál stavební fakulty

VUT otevřelo zrekonstruovaný areál stavební fakulty

(19. 6. 2013) (ČTK) - Brněnské Vysoké učení technické v pondělí 17. června otevřelo zrekonstruovaný areál stavební fakulty mezi ulicemi Veveří a Žižkovou. Stavba, která trvala dva roky, stála 420,5 milionu korun a zlepší možnosti pro výuku doktorandů. Zvýšil se počet učeben a rekonstruovaly laboratoře, které přinesou možnosti špičkového výzkumu, uvedl dnes na tiskové konferenci děkan Rostislav Drochytka. Arch.Design je Generálním projektantem celkové rekonstrukce VUT FAST od úrovně zpracování projektu DUR.

 
 
 
 

VUT otevřelo zrekonstruovaný areál stavební fakulty

(ČTK) - Brněnské Vysoké učení technické v pondělí 17. června otevřelo zrekonstruovaný areál stavební fakulty mezi ulicemi Veveří a Žižkovou. Stavba, která trvala dva roky, stála 420,5 milionu korun a zlepší možnosti pro výuku doktorandů. Zvýšil se počet učeben a rekonstruovaly laboratoře, které přinesou možnosti špičkového výzkumu, uvedl dnes na tiskové konferenci děkan Rostislav Drochytka. Arch.Design je Generálním projektantem celkové rekonstrukce VUT FAST od úrovně zpracování projektu DUR.


"Nové prostory umožní ještě větší dynamiku rozvoje fakulty. Během rekonstrukce se kladl důraz na nově vzniklé programy zaměřené na architekturu. Nový objekt pro sebe získali studenti architektury pozemních staveb,"
řekl Drochytka. Fakulta by měla být ještě atraktivnější i pro zahraniční studenty. "Obzvláště Portugalci k nám jezdí rádi," doplnil Drochytek.

Pro všechny studenty je velkým přínosem i otevření nové menzy a restaurace, což řeší letitý problém nízké kapacity bývalého stravovacího zařízení.

Budova stavební fakulty funguje od roku 1911, v letech 1951 až 1992 však sloužila Vojenské akademii Antonína Zápotockého. "Dostavbu areálu fakulty považuji za završení všech fází rekonstrukce, které jsme tu dělali průběžně od roku 1989. Mísí se tu historizující styl s moderními stavebními technologiemi," řekl rektor VUT Karel Rais. Stavbu zaplatila z 85 procent Evropská unie, zbylé prostředky šly z rozpočtu školy.

Z finančních a stavebně-technických důvodů se nepovedlo postavit podzemní spojení pod ulicí Žižkova, škola tak bude iniciovat bezpečnější řešení přechodu přes ulici, než je dnes.

Stavební fakulta patří k zakládajícím a má nejvíce studentů z fakult VUT. V bakalářských, magisterských a doktorských programech zde studuje 6500 studentů.

Doplněno Stavbaweb:

Projekt dostavby a rekonstrukce areálu Fakulty stavební VUT v Brně (FAST VUT v Brně)
Od roku 2010 probíhá akce Dostavba a rekonstrukce areálu VUT Fakulty stavební v Brně při ulici Veveří a Žižkova. Jedná se o kompletní rekonstrukci areálu zahrnující objekt bývalého Keramoprojektu tvořícího nároží ulice Veveří – Žižkova, objektu E2 pro potřeby ústavu architektury, dostavby parkovacího domu, rekonstrukci vnitroareálových komunikací a další zhruba desítky drobnějších objektů. V rámci této rekonstrukce byly provedeny i dva spojovací můstky, které doplňují systém stávajících vnitřních komunikací tak, že lze projít téměř všemi objekty areálu, ve kterých probíhá výuka interiérem, bez nutnosti vstoupit do venkovního prostoru.
Závěrečná etapa Rekonstrukce a dostavby areálu FAST VUT při ulici Veveří a Žižkova včetně napojení objektu Rybkova na areál FAST byla zahájena v roce 2011. Vznikly tak nové výukové prostory zejména pro Ústav architektury, parkovací dům, zázemí pro studenty doktorských studijních programů a hostující profesory a nové stravovací zařízení.
Arch.Design je Generálním projektantem celkové rekonstrukce VUT FAST od úrovně zpracování projektu DUR.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz