Vyhlášení vítězů 4. ročníku Bydlení IQ

Vyhlášení vítězů 4. ročníku Bydlení IQ

(4. 7. 2013) Letošním vítězem soutěže Bydlení IQ se stal Jakub Řídký z ateliéru Kuzemenský&Synek pražské FA ČVUT. Na vernisáž prací finalistů se přišli podívat i vítězové všech předchozích ročníků.

 
 
 
 

Vyhlášení vítězů 4. ročníku Bydlení IQ

Letošním vítězem soutěže Bydlení IQ se stal Jakub Řídký z ateliéru Kuzemenský&Synek pražské FA ČVUT. Na vernisáž prací finalistů se přišli podívat i vítězové všech předchozích ročníků.

Slavnostní vyhlášení vítězů s vernisáží výstavy prací proběhlo 26. června v showroomu Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5), kde ještě celý příští měsíc budou k vidění projekty všech 20 finalistů soutěže.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 143 studentů se 132 projekty. Porotu ve složení Ida Čapounová, Lenka Křemenová, Michal Kunc, Petr Lešek a Jan Žalský zastupovaly při vyhlášení vítězů Ida Čapounová a Lenka Křemenová. Představily studentům a hostům neformálním hodnocením všech dvacet projektů, k vlastním postřehům přidaly i názory ostatních porotců, vysvětlovaly, pro které kvality byly práce zařazeny mezi finalisty.
Hodnocení odborné poroty je pro studenty tou nejcennější odezvou na jejich půlroční práci. Na rozdíl od tematicky vypisovaných soutěží, kde na návrh nebývá dostatek času, jsou semestrální projekty řešeny do větší hloubky a pod vedením pedagogů. Výsledek tedy není ukázkou líbivého designu či efektních vizualizací, představuje schopnosti studenta řešit úkol komplexně ve všech souvislostech.

Výsledky 4. ročníku soutěže Bydlení IQ

1. cena  Jakub Řídký / Bytový dům v Libni 1. cena  Jakub Řídký / Bytový dům v Libni

1. cena 40 000 Kč
Jakub Řídký / Bytový dům v Libni
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Kuzemenský&Synek
Návrh Jakuba Řídkého je vítězným z vybraných finalistů pro svoji komplexnost a kvalitu provedení v několika úrovních. Od samotné prezentace a vizuálního provedení přes objemové členění domu a jeho zapojení do kontextu nebo řešení dispozic až po detaily, které určují kvalitu života v obytném domě.
Navržený dům není jen libeňský, ale troufám si za porotu tvrdit, že je to dům pražský. Jakub cíleně odpovídá na kontext a kouzlo libeňské nedokonalosti. Návrh domu pracuje chytře s vlastností, kterou lze nazvat s dávkou nadsázky - prostá vrstevnatost. Vrstevnatost a s ní spojená hloubka, do které se lze v domě vnořit, je vlastností i staroměstských nebo malostranských domů. Tento libeňský se od nich liší svou jednoduchostí, a tím je pražsky libeňský. Koncepcí polo-soukromého charakteru vnitřních terasovitých zahrad připomíná kvality života ve vídeňských novodobých družstevních domech Sargfabrik, které jsou oblíbeným způsobem bydlení a na jejich byty jsou čekací listiny. Skvělý příklad, jak stavět bydlení v Praze.

2. cena Miroslav Pazdera / Bydlení pro seniory 2. cena Miroslav Pazdera / Bydlení pro seniory

2. cena 20 000 Kč
Miroslav Pazdera / Bydlení pro seniory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Kuzemenský&Synek
V souvislosti s tímto návrhem je nutné zmínit peloton, který návrh vyvezl do finále. Práce z ateliéru pánů Kuzemenského a Synka patřili k tomu nejlepšímu v soutěži. Miroslav Pazdera porotu oslovil jasnou koncepcí. Bodové domy při říčce Rokytce nevytvářejí hradbu mezi stávající zástavbou a biotopem. Spolu s divokou zahradou maximálně využívají danou parcelu. Rozdělení seniorů do menších komunit je životaschopné, a to i přes zvýšené provozní náklady. Navržené domy - s dvory mezi sebou - jsou v dobrém kontaktu s frekventovanou cestou podél Rokytky. Přestože je otázkou, zda bylo nutné dvorky se zahrádkami striktně oddělovat zdí. Domy působí tiše. Možná evokují některé německé domy z 50. let minulého století, ale absence exhibice se zdá být v symbióze se zadáním. Dobře zvládnutý je vnitřní provoz souboru. Zákres s brankou do divoké zahrady evokuje poetiku odkazující někam k Zahradě od Jiřího Trnky.

3. cena 10 000 Kč byla rozdělena mezi dva projekty:

Radek Novotný / Kestřany – od obrazu k plánu
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Miroslav Cikán
Od obrazu k plánu je erudovaně zpracované zamyšlení, koncept, jak postupně a nenásilně vrátit přirozenou krásu české krajiny do našeho života. Návod, jak znovu nastartovat původní, dobou a samotnými lidmi přerušený cyklus lidského bytí v krajině. Aneb spolu s Václavem Cílkem: Krajina Obrazem... V dnešní době, kdy mnoho vesnic propadlo trendu satelitních čtvrtí, určovaných více developery a rychlým ziskem než promyšleným vytvářením sídla v krajině je toto zamyšlení velmi aktuální. Úvahy nad vnímáním pojmu domova, nad měřítkem a stopami minulosti, cesty, milníky, paměť krajiny. Ztratilo se vizuální uspořádání krajiny, rozdělení na prostor k životu a bydlení a prostor, kde je příroda. Práce jsme si cenili nejen pro samotné zpracovaní, ale také proto, že je nutné podobné uvažování nad krajinou více zviditelnit. Aby se stalo nedílnou součástí běžné architektonické praxe.
Radek Novotný / Kestřany — od obrazu k plánu
Jan Skoček / Urbanismus ulice Sinkulova, RD v ulici Ve svahu
VŠUP, vedoucí práce Ivan Kroupa
Snad se dá říct, že kdyby se tímto způsobem chovali všichni autoři projektů domů v ulici Sinkulova, stala by se ulice neobyvatelnou, rozpadla by se. Ale když to udělá jeden dům v již stabilizované ulici, může se stát obohacením stávající struktury. Porota hodně řešila otázku, co návrh takového bytového domu přinese veřejnému prostoru. Snad poetiku chyby, výjimečnost, volnou plochu zdi, neukončenost, život na terase přetékající přes okraj zdi rovnou na ulici. To není málo. Bytový dům je totiž uskočen od uliční čáry a do ulice vstupuje monotónní zdí. Pro dům samotný je to logické rozhodnutí. Dům je více osluněn. Ale plná zeď kryjící parkování místy až nad horizont chodce vyvolává řadu otázek. Dispoziční řešení domu s dvouúrovňovými pavlačovými byty je bravurní. Dopravní řešení je nezvyklé, ale uspokojivé. Návrh řadového domu v ulici nad bytovým domem se pak jeví jako druhotný. Při bližším zkoumání je však možné objevit jeho vytříbené vnitřní prostorové členění.


Více informací o soutěži naleznete ZDE.
Vítězný projekt ZDE.

tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz