Letošním vítězem soutěže Bydlení IQ se stal Jakub Řídký z ateliéru Kuzemenský&Synek pražské FA ČVUT. Na vernisáž prací finalistů se přišli podívat i vítězové všech předchozích ročníků.
Slavnostní vyhlášení vítězů s vernisáží výstavy prací proběhlo 26. června v showroomu Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5), kde ještě celý příští měsíc budou k vidění projekty všech 20 finalistů soutěže.
Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 143 studentů se 132 projekty. Porotu ve složení Ida Čapounová, Lenka Křemenová, Michal Kunc, Petr Lešek a Jan Žalský zastupovaly při vyhlášení vítězů Ida Čapounová a Lenka Křemenová. Představily studentům a hostům neformálním hodnocením všech dvacet projektů, k vlastním postřehům přidaly i názory ostatních porotců, vysvětlovaly, pro které kvality byly práce zařazeny mezi finalisty.
Hodnocení odborné poroty je pro studenty tou nejcennější odezvou na jejich půlroční práci. Na rozdíl od tematicky vypisovaných soutěží, kde na návrh nebývá dostatek času, jsou semestrální projekty řešeny do větší hloubky a pod vedením pedagogů. Výsledek tedy není ukázkou líbivého designu či efektních vizualizací, představuje schopnosti studenta řešit úkol komplexně ve všech souvislostech.
Výsledky 4. ročníku soutěže Bydlení IQ
1. cena 40 000 Kč
Jakub Řídký / Bytový dům v Libni
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Kuzemenský&Synek
Návrh Jakuba Řídkého je vítězným z vybraných finalistů pro svoji komplexnost a kvalitu provedení v několika úrovních. Od samotné prezentace a vizuálního provedení přes objemové členění domu a jeho zapojení do kontextu nebo řešení dispozic až po detaily, které určují kvalitu života v obytném domě.
Navržený dům není jen libeňský, ale troufám si za porotu tvrdit, že je to dům pražský. Jakub cíleně odpovídá na kontext a kouzlo libeňské nedokonalosti. Návrh domu pracuje chytře s vlastností, kterou lze nazvat s dávkou nadsázky – prostá vrstevnatost. Vrstevnatost a s ní spojená hloubka, do které se lze v domě vnořit, je vlastností i staroměstských nebo malostranských domů. Tento libeňský se od nich liší svou jednoduchostí, a tím je pražsky libeňský. Koncepcí polo-soukromého charakteru vnitřních terasovitých zahrad připomíná kvality života ve vídeňských novodobých družstevních domech Sargfabrik, které jsou oblíbeným způsobem bydlení a na jejich byty jsou čekací listiny. Skvělý příklad, jak stavět bydlení v Praze.
2. cena 20 000 Kč
Miroslav Pazdera / Bydlení pro seniory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Kuzemenský&Synek
V souvislosti s tímto návrhem je nutné zmínit peloton, který návrh vyvezl do finále. Práce z ateliéru pánů Kuzemenského a Synka patřili k tomu nejlepšímu v soutěži. Miroslav Pazdera porotu oslovil jasnou koncepcí. Bodové domy při říčce Rokytce nevytvářejí hradbu mezi stávající zástavbou a biotopem. Spolu s divokou zahradou maximálně využívají danou parcelu. Rozdělení seniorů do menších komunit je životaschopné, a to i přes zvýšené provozní náklady. Navržené domy – s dvory mezi sebou – jsou v dobrém kontaktu s frekventovanou cestou podél Rokytky. Přestože je otázkou, zda bylo nutné dvorky se zahrádkami striktně oddělovat zdí. Domy působí tiše. Možná evokují některé německé domy z 50. let minulého století, ale absence exhibice se zdá být v symbióze se zadáním. Dobře zvládnutý je vnitřní provoz souboru. Zákres s brankou do divoké zahrady evokuje poetiku odkazující někam k Zahradě od Jiřího Trnky.
3. cena 10 000 Kč byla rozdělena mezi dva projekty:
Více informací o soutěži naleznete ZDE.
Vítězný projekt ZDE.
tisková zpráva
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…