Výroba pórobetonu Ytong a udržitelnost

Výroba pórobetonu Ytong a udržitelnost

(2. 11. 2023) Pórobetonový stavební systém Ytong odpovídá kritériím pro udržitelné stavby.

   
 
 
 
 

Výroba pórobetonu Ytong a udržitelnost

Konstrukční materiály trvale udržitelné stavby by měly být ekologické, chránit zdraví lidí a životní prostředí a minimalizovat tak vlivy na člověka a přírodu při výrobě, v průběhu svého užívání a také při nakládání se zbytky při výstavbě nebo likvidaci stavby. To je základ, který by měl zajímat každého stavebníka a který by měl malý i velký investor zohlednit při výběru materiálů na svůj objekt.
Výroba pórobetonu využívá výhradně přírodní suroviny, které tvoří velkou část zemské kůry a jsou díky tomu prakticky nevyčerpatelné. Jejich těžba probíhá navíc způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí.

Tradice a inovace při výrobě pórobetonu
Pórobeton si letos připomíná 100 let, za první průmyslově vyrobenou tvárnicí z pórobetonu stál pan Karl August Carlen. V Česku byla výroba pórobetonu zavedena v sedmdesátých letech minulého století. Závody, které do dnešní doby pórobeton Ytong produkují, byly otevřeny těsně po sobě: jako první byla uvedena do provozu továrna v Horních Počaplech (1974), poté následoval závod v Chlumčanech (1975) a nakonec v Hrušovanech u Brna (1976). Výrobní linku v Hrušovanech vlastnila společnost PREFA, nicméně závod se poměrně brzy osamostatnil a v rámci inovace výroby byla zakoupena krájecí linka, která urychlila přizpůsobení pórobetonových tvárnic na přesné rozměry. Ke značce Ytong se dostáváme v první polovině devadesátých let, kdy byl závod touto značkou zakoupen. 

Trvale udržitelná je i výroba pórobetonu Ytong
Základ tvoří písek, cement a vápno, tyto vstupní suroviny se smíchají s vodou. Vznikne kašovitá hmota, která se lije do formy. Vlivem uvolňujících reakcí se začnou tvořit póry a materiál zvětší svůj objem. Tvarově stálý materiál se po zatuhnutí formátuje do konkrétních tvarů a rozměrů. Pevnost a tvrdost pórobetonu se dosahuje v procesu autoklávování. V průběhu probíhající hydratační reakce vznikají nové minerály a výsledný materiál dosahuje požadované vlastnosti.

Pórobeton minimalizuje ekologickou stopu při výrobě a přispívá k dekarbonizaci budov a zachování zdrojů
Zásadní pro udržitelnost je i zajištění zodpovědného využívání energie a podpora čisté energie, snižování emisí CO2 napříč provozy a také snižování využívání přírodních zdrojů rozvojem recyklace materiálů a obchodních modelů oběhového hospodářství.
V reportu ESG z roku 2022 přijala Xella závazek snížit emise produktů do roku 2030 o 30 % (oproti roku 2019 v kg CO2e/m3) a zároveň zredukovat do konce roku 2025 vývoz zbytků z výroby pórobetonu na nulu. U společnosti Xella se však do pojmu udržitelnost počítá i společenská odpovědnost a zodpovědné jednání a dodržování zákonů. To mimo jiné znamená zdravé, bezpečné a rozmanité pracovní prostředí, spravedlivé mzdy a příležitosti pro růst a rozvoj lidí.

Tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz