Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

(30. 9. 2014) (ČTK) - Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.

 
 
 
 

Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

(ČTK) - Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.

Výškovice
"Projekty se doplňují. Je šťastnou náhodou, že byly vybrány právě projekty týmů z ČR a Německa, oba jsou v symbiotickém vztahu, jeden potřebuje druhý,
" uvedl porotce Nigel Thorne z Velké Británie.

Podle Gerharda Ermischera český návrh z dílny Víta Rýpara a Evy Wágnerové počítá s tím, že na místě dříve hlavního náměstí Výškovic vznikne centrální místo pro setkávání, jako přístup k němu bude nutné vybudovat menší most. "Hledat se v krajině budou i takové plochy, z nichž je vše vidět, vzniknou malá pódia, stupně, lavičky. Vidět by měly být znovu staré aleje, zasadí se nové stromy," uvedl Ermischer. Kvůli údržbě místa, které postupně zarůstá bolševníkem a náletovými rostlinami, vznikne zázemí pro stroje. Výškovice bývaly kdysi křižovatkou cest, některé z nich se proto částečně znovu otevřou pro pěší turistiku. V plánu je i stezka k nedalekému Boněnovu a Ovesným Kladrubům.

Návrh českého týmu doplní německý návrh, na kterém pracoval pětičlenný tým. "Projekt počítá se zapojováním lidí z oblasti, ale i celé ČR a německého příhraničí," uvedl Ermischer. Lidé budou moci jednoduchou formou rozhodnout, co podle jejich názoru dál s Výškovicemi, zda například ponechat místo tak, jak je, nebo se pokusit o obnovu a podobně. Tím se podle porotců vytvoří kolektivní povědomí o Výškovicích, které jsou jen jednou ze zaniklých obcí v sudetské oblasti. Podle Thorneho navíc téma opuštěné krajiny trápí nejen Čechy, ale více regionů v Evropě.

Výškovice byly živé a zabydlené ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 obec oficiálně zanikla.

Podle krajinářské architektky Kláry Salzmann, která je se společností Plzeň 2015 jedním z hlavních garantů projektu obnovy výškovické krajiny, budou v půlce května 2015 představeny výstupy obou projektů už přímo ve Výškovicích. Uskuteční se také konference o problémech kulturní krajiny, a to nejen sudetské. Zazní pozitivní příklady ze zahraničí, současně vzniká k tématu kniha a připravuje se putovní výstava. Akce je podpořena z česko-bavorského projektu Cíl 3.

Doplněno Stavbaweb:
Zaniklé obce /Výškovice
Mezinárodní krajinářská výzva Výškovice


Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz