(ČTK) – Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.
"Projekty se doplňují. Je šťastnou náhodou, že byly vybrány právě projekty týmů z ČR a Německa, oba jsou v symbiotickém vztahu, jeden potřebuje druhý," uvedl porotce Nigel Thorne z Velké Británie.
Podle Gerharda Ermischera český návrh z dílny Víta Rýpara a Evy Wágnerové počítá s tím, že na místě dříve hlavního náměstí Výškovic vznikne centrální místo pro setkávání, jako přístup k němu bude nutné vybudovat menší most. "Hledat se v krajině budou i takové plochy, z nichž je vše vidět, vzniknou malá pódia, stupně, lavičky. Vidět by měly být znovu staré aleje, zasadí se nové stromy," uvedl Ermischer. Kvůli údržbě místa, které postupně zarůstá bolševníkem a náletovými rostlinami, vznikne zázemí pro stroje. Výškovice bývaly kdysi křižovatkou cest, některé z nich se proto částečně znovu otevřou pro pěší turistiku. V plánu je i stezka k nedalekému Boněnovu a Ovesným Kladrubům.
Návrh českého týmu doplní německý návrh, na kterém pracoval pětičlenný tým. "Projekt počítá se zapojováním lidí z oblasti, ale i celé ČR a německého příhraničí," uvedl Ermischer. Lidé budou moci jednoduchou formou rozhodnout, co podle jejich názoru dál s Výškovicemi, zda například ponechat místo tak, jak je, nebo se pokusit o obnovu a podobně. Tím se podle porotců vytvoří kolektivní povědomí o Výškovicích, které jsou jen jednou ze zaniklých obcí v sudetské oblasti. Podle Thorneho navíc téma opuštěné krajiny trápí nejen Čechy, ale více regionů v Evropě.
Výškovice byly živé a zabydlené ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 obec oficiálně zanikla.
Podle krajinářské architektky Kláry Salzmann, která je se společností Plzeň 2015 jedním z hlavních garantů projektu obnovy výškovické krajiny, budou v půlce května 2015 představeny výstupy obou projektů už přímo ve Výškovicích. Uskuteční se také konference o problémech kulturní krajiny, a to nejen sudetské. Zazní pozitivní příklady ze zahraničí, současně vzniká k tématu kniha a připravuje se putovní výstava. Akce je podpořena z česko-bavorského projektu Cíl 3.
Doplněno Stavbaweb:
Zaniklé obce /Výškovice
Mezinárodní krajinářská výzva Výškovice
Související články:
- Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku 19.5.2014
- Lidé z celého světa mohou ovlivnit osud zaniklé vsi z Tachovska 24.4.2014
- MEZINÁRODNÍ KRAJINÁŘSKÁ SOUTĚŽ A WORKSHOP 18.2.2014
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.