Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

(30. 9. 2014) (ČTK) - Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.

 
 
 
 

Vysídlenou ves na Tachovsku má oživit český i německý projekt

(ČTK) - Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.

Výškovice
"Projekty se doplňují. Je šťastnou náhodou, že byly vybrány právě projekty týmů z ČR a Německa, oba jsou v symbiotickém vztahu, jeden potřebuje druhý,
" uvedl porotce Nigel Thorne z Velké Británie.

Podle Gerharda Ermischera český návrh z dílny Víta Rýpara a Evy Wágnerové počítá s tím, že na místě dříve hlavního náměstí Výškovic vznikne centrální místo pro setkávání, jako přístup k němu bude nutné vybudovat menší most. "Hledat se v krajině budou i takové plochy, z nichž je vše vidět, vzniknou malá pódia, stupně, lavičky. Vidět by měly být znovu staré aleje, zasadí se nové stromy," uvedl Ermischer. Kvůli údržbě místa, které postupně zarůstá bolševníkem a náletovými rostlinami, vznikne zázemí pro stroje. Výškovice bývaly kdysi křižovatkou cest, některé z nich se proto částečně znovu otevřou pro pěší turistiku. V plánu je i stezka k nedalekému Boněnovu a Ovesným Kladrubům.

Návrh českého týmu doplní německý návrh, na kterém pracoval pětičlenný tým. "Projekt počítá se zapojováním lidí z oblasti, ale i celé ČR a německého příhraničí," uvedl Ermischer. Lidé budou moci jednoduchou formou rozhodnout, co podle jejich názoru dál s Výškovicemi, zda například ponechat místo tak, jak je, nebo se pokusit o obnovu a podobně. Tím se podle porotců vytvoří kolektivní povědomí o Výškovicích, které jsou jen jednou ze zaniklých obcí v sudetské oblasti. Podle Thorneho navíc téma opuštěné krajiny trápí nejen Čechy, ale více regionů v Evropě.

Výškovice byly živé a zabydlené ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 obec oficiálně zanikla.

Podle krajinářské architektky Kláry Salzmann, která je se společností Plzeň 2015 jedním z hlavních garantů projektu obnovy výškovické krajiny, budou v půlce května 2015 představeny výstupy obou projektů už přímo ve Výškovicích. Uskuteční se také konference o problémech kulturní krajiny, a to nejen sudetské. Zazní pozitivní příklady ze zahraničí, současně vzniká k tématu kniha a připravuje se putovní výstava. Akce je podpořena z česko-bavorského projektu Cíl 3.

Doplněno Stavbaweb:
Zaniklé obce /Výškovice
Mezinárodní krajinářská výzva Výškovice


Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz