(ČTK) – Na místě zaniklé vsi Výškovice na Tachovsku v opuštěném česko-německém pohraničí budou příští rok pracovat týmy architektů na dvou projektech, symbolicky českém a německém. V Plzni to 19. září rozhodla mezinárodní porota složená z významných expertů na krajinu. Díky českému projektu v místech bývalých Sudet vznikne mimo jiné částečně nová stezka spojující Výškovice s Boněnovem a Ovesnými Kladruby, německý projekt počítá s "vtažením" veřejnosti do diskuse o budoucnosti opuštěného místa, zjistila ČTK od poroty.
"Projekty se doplňují. Je šťastnou náhodou, že byly vybrány právě projekty týmů z ČR a Německa, oba jsou v symbiotickém vztahu, jeden potřebuje druhý," uvedl porotce Nigel Thorne z Velké Británie.
Podle Gerharda Ermischera český návrh z dílny Víta Rýpara a Evy Wágnerové počítá s tím, že na místě dříve hlavního náměstí Výškovic vznikne centrální místo pro setkávání, jako přístup k němu bude nutné vybudovat menší most. "Hledat se v krajině budou i takové plochy, z nichž je vše vidět, vzniknou malá pódia, stupně, lavičky. Vidět by měly být znovu staré aleje, zasadí se nové stromy," uvedl Ermischer. Kvůli údržbě místa, které postupně zarůstá bolševníkem a náletovými rostlinami, vznikne zázemí pro stroje. Výškovice bývaly kdysi křižovatkou cest, některé z nich se proto částečně znovu otevřou pro pěší turistiku. V plánu je i stezka k nedalekému Boněnovu a Ovesným Kladrubům.
Návrh českého týmu doplní německý návrh, na kterém pracoval pětičlenný tým. "Projekt počítá se zapojováním lidí z oblasti, ale i celé ČR a německého příhraničí," uvedl Ermischer. Lidé budou moci jednoduchou formou rozhodnout, co podle jejich názoru dál s Výškovicemi, zda například ponechat místo tak, jak je, nebo se pokusit o obnovu a podobně. Tím se podle porotců vytvoří kolektivní povědomí o Výškovicích, které jsou jen jednou ze zaniklých obcí v sudetské oblasti. Podle Thorneho navíc téma opuštěné krajiny trápí nejen Čechy, ale více regionů v Evropě.
Výškovice byly živé a zabydlené ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 obec oficiálně zanikla.
Podle krajinářské architektky Kláry Salzmann, která je se společností Plzeň 2015 jedním z hlavních garantů projektu obnovy výškovické krajiny, budou v půlce května 2015 představeny výstupy obou projektů už přímo ve Výškovicích. Uskuteční se také konference o problémech kulturní krajiny, a to nejen sudetské. Zazní pozitivní příklady ze zahraničí, současně vzniká k tématu kniha a připravuje se putovní výstava. Akce je podpořena z česko-bavorského projektu Cíl 3.
Doplněno Stavbaweb:
Zaniklé obce /Výškovice
Mezinárodní krajinářská výzva Výškovice
Související články:
- Lidé z celého světa navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku 19.5.2014
- Lidé z celého světa mohou ovlivnit osud zaniklé vsi z Tachovska 24.4.2014
- MEZINÁRODNÍ KRAJINÁŘSKÁ SOUTĚŽ A WORKSHOP 18.2.2014
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…