Výsledky architektonické soutěže o návrh nové školy pro Psáry a Dolní Jirčany
(12. 2. 2014) Desátého února ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek, MBA vyhlásil výsledky dvoukolové architektonické soutěže na novou základní školu. Ze 61 návrhu do druhého kola postoupilo 5 návrhů. Porota udělila první cenu a dvě snížené druhé ceny. Veřejná architektonická soutěž na novou školu v České republice byla vyhlášena po více než pěti letech.

Výsledky architektonické soutěže o návrh nové školy pro Psáry a Dolní Jirčany
Desátého února ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek, MBA vyhlásil výsledky dvoukolové architektonické soutěže na novou základní školu. Ze 61 návrhu do druhého kola postoupilo 5 návrhů. Porota udělila první cenu a dvě snížené druhé ceny. Veřejná architektonická soutěž na novou školu v České republice byla vyhlášena po více než pěti letech.
„Postavení školy je vždy velká investice, která se odehrává i např. jednou za 200-300let. Naše stávající škola je z roku 1693 a v minulosti došlo jen k její částečné nástavbě a drobným úpravám.“
Starosta obce Milan Vácha
Dvoukolová architektonická soutěž probíhala od 04. záři 2013. A z 61 přihlášených návrhů je 8 ze zahraničí.
Cílem bylo navrhnout devítiletou základní školu pro obec Psáry s 5000 obyvateli.
Hledala se forma základní školy pro 21. století, v sub-urbánním prostředí kolem hlavního města Prahy. Od stavby se neočekávalo jen splnění programu, ale v první řadě posílení obrazu obce. Ne jen z důvodu, že se nová škola bude nacházet na pomyslném vstupu do obce z Prahy, ale i s ohledem, že se jedná o stavbu, která na sebe nabere značnou část veřejného života obce. Ať se jedná o obecní knihovnu, která bude kombinovaná se školní knihovnou, ať se jedná o tělocvičnu, která na sebe přebírá místo pro setkávání celé obce anebo je pronajímána pro menší sportovní družstva. Kromě řešení školy a její role v obrazu obce, bylo nutné počítat s návazností na historické centrum, definovaní vztahu budovy školy k obci, návsi a kostelu.
Bylo nutné se zamýšlet nad obrazem města a školou coby veřejnou budovou.
Pracovat s existujícím veřejným prostorem, stávající návsí, a zároveň se zamýšlet nad podobu nových prostor, na které škola naváže. Škola by tak měla být také odpovědí na soudobou podobu a formu veřejného prostoru.
Porota, která hodnotila architektonické návrhy, byla ve složení Ing.arch. Oldřich Hájek – předseda poroty, Ing.arch. Pavel Joba a Ing.arch. Michal Kuzemenský, Milan Vácha - starosta obce a Ing. Antonín Rak – zastupitel obce. Náhradnici poroty byly Ing.arch. Martin Frei a Lucie Kubalošová - zastupitelka obce Psáry. O vítězi porota rozhodovala na přelomu ledna a února 2014.
Po ukončení soutěže jsme členům poroty položili dvě otázky.
Jaký máte pocit ze soutěže?
Co pro Vás byla nejcennější zkušenost ze soutěže?
„Při porotování soutěže na novou Školu pro Psáry a dolní Jirčany mě mile překvapil velký zájem architektonické veřejnost o tuto soutěž a také u řady návrhů velmi dobrá znalost problematiky školských staveb. To se pozitivně projevilo hlavně ve snaze o posun kvality prostředí pro výuku dětí. Zklamalo mě bohužel druhé kolo, kde u většiny vybraných účastníků nedošlo téměř k žádnému kvalitativnímu posunu proti kolu prvnímu.
Na této soutěži jsem si znova ověřil, že je správné vypisovat soutěže o nápad, nikoliv o prokázání schopnosti vypracovat projekt. Úspěšný v soutěži může být jen ten architekt, který umí svůj nápad jasně a čitelně sdělit a vhodným způsobem zaujmout pro svou ideu porotu.“
Ing.arch.Oldřich Hájek – předseda poroty
„První dojem: úžas a pokora, když jsem viděl, kolik architektů věnovalo tolik energie k vytvoření tolika návrhů. První kritický moment: když jsme vyřadili účastníka jen proto, že donesl soutěžní návrh 20 minut po termínu. To mi přišlo hrozně nespravedlivé, že to musíme dělat jen proto, že by nám hrozily protesty, že jsme porušili pravidla a někoho zvýhodnili. Strašná škoda. Druhý kritický moment: když jsme museli z posledních šesti jednoho vyřadit. Ten šestý se mi líbil řešením a podle mého do pěti patřil. Třetí kritický moment: Když jsme museli rozhodnout, kdo je první, kdo druhý a kdo třetí. Správně jsme si nechali noc na přemýšlení. I tak to bylo pro mě další těžké rozhodnutí, změnit svůj názor a hlasovat jinak.
Pocity ze soutěže? Dobře odvedená práce, od vyhlášení, organizace, průběhu hodnocení, do prezentace výsledků. Veliká zkušenost. Pokora, schopnost spolupráce, naslouchání, vyjadřování názorů, rozhodování. Spousta energie ode všech a závěrečný pocit, že v první trojici jsou ti nejlepší.
Nejcennější zkušenost? Architekti nejsou blázni a takovéto soutěže opravdu mohou fungovat.“
Ing. Antonín Rak – závislý porotce po soutěži
„Ze soutěže mám velmi dobrý pocit. Považuji ji za dobře organizovanou a to je na průběhu i výsledku znát. Ještě důležitější důvod k dobrému pocitu je chuť obou částí poroty, tedy závislé i nezávislé porozumět si, vzájemně si naslouchat. Pokud odborná část poroty nenaslouchá praktickým starostem vypisovatele, nesplní soutěž svůj účel. Účelem soutěže je realizace co nejlepší stavby, ne výběr co nejefektnějších obrázků.
Soutěž pro mne byla součástí přemýšlení, co to dnes je veřejná zakázka. Je to určitá míra skromnosti a pokory, která se nevylučuje s kreativitou. Stejně tak zkušenost, že nemálo architektů tuto míru neumí odhadnout.“
Ing.arch. Michal Kuzemenský – nezávislý porotce
Ze 61 návrhů do druhého kola dále postoupily účastnici: MEPRO s.r.o., Znamení čtyř – architekti s.r.o., AND, spols.r.o, RAP partners s.r.o. a tým arch. Vojtěcha Sosny.
V rámci hodnocení druhého kola porota zasedala ve dnech 24, 25 ledna a 03.února 2014 a udělila následující ceny:
-
I. cenu získal návrh s pořadovým číslem 43
RAP partners s.r.o. – autorský tým: Ing.arch. Ondřej Píhrt, Ing.arch. Mojmír Ranný, Ing.arch. Štefan Šulek, Ing.arch. Ondřej Laciga, Bc. Filip Rašek a Ing.arch. Pavel Směták
Porota ocenila u tohoto návrhu jednoduché kontextuální hmotové a urbanistické řešení s vhodným použitím archetypálních prvků. Měřítkově příznivá velikost školy v daném prostředí s dobrou vazbou na historické centrum obce.
Jasné a přehledné dispoziční řešení obou stupňů, provázané společnými prostorami s ambicemi komunitního centra. Vhodné odlišení výukových prostor pro první a druhý stupeň.
Jednoduchý čistý vnější výraz školy, zajímavé nápady v interiéru i příjemné řešení vnějších pobytových prostor společně vytvářejí předpoklad vzniku přívětivého prostředí pro výuku i ostatní volnočasové aktivity. -
Dvě snížené II.ceny ziskaly:
návrh s pořadovým číslem 27
Mepro s.r.o. – autorský tým: Ing.arch. Ivan Březina, Ing.arch. Martin Březina, Ing.arch. Václav Matějka a Ing.arch. Eva Šarochová
Autor pracuje se skupinou 11 domů se sedlovou střechou, jež jsou vzájemně propojeny ve tvaru roštu. Kladem návrhu jsou: měřítková přiměřenost vůči obci – průměrná výška „pavilonu“ je daná přízemím a podkrovím, vnitřní prostředí školy s pobytovými atrii a podkrovní učebny se zvýšenou výškou. Zápory návrhu jsou přílišná schematičnost a rigidnost zvoleného skladebného systému hmot, dále malá šířka chodeb, nepřehlednost „labyrintu“ chodeb. Problémovým jsou malé rozptylové prostory před třídami a atria budu v naších klimatických podmínkách po většinu času uzavřena.
návrh s pořadovým číslem 28
Znamení Čtyř – Architekti s.r.o.– autorský tým:In.arch. Juraj Matula, Ing.arch. Richard Sidej a Ing.arch. Martin Tycar
Škola jako archetyp. Největší budova v obci, s pravidelným rastrem oken, školním dvorem a rustikálním výrazem. Návrh v prvním i druhém kole těsně míjel hranici populistického kýče, ale zároveň vzbuzoval diskusi svojí tvrdostí. Tento protiklad může být dobrým signálem. Porota ocenila odvahu přijmout a navrhnout školu tak velkou jaká je, dát jí význam, jasný výraz, detail a urbanisticky učinit školu městotvorným prvkem. Návrh je po pečlivém zkoumání řadou neledabylých rozhodnutí. Nenápadné využití konfigurace terénu a tedy různost výšky školy z různých stran, samozřejmý způsob obsluhy školy – resp. jejího napojení na obec cestou s alejí, prázdný školní dvůr a důvěra v uživatele, že si prostor sami obydlí, centrální křídlo s jídelnou a chodbou – jako neformální společenský prostor s výhledem přes školní dvůr. Všechny tyto drobnosti mohou učinit ze školy u aleje přirozenou součást života dětí, jejich každodenního rituálu. Škola je první setkání dítěte s institucí. Není potřeba tuto skutečnost zastírat, je možné učinit jí samozřejmou a důstojnou.
Porota se rozhodla udělit dvě II. ceny a to vzhledem k tomu, že oba návrhy i přes drobné nedostatky považuje za rovnocenné a schopné realizace.
Soutěžní panely všech 61 návrhů jsou od 10.02.2014 zveřejněny na www.novaskolapsary.cz
Vyhlašovatel soutěže o návrh
Obec Psáry ,
Sídlo: Obec Psáry, Pražská 137,252 44 Psáry
Zástupce: Milan Vácha, starosta obce
Tel./fax: 241 940 454
IČO: 00241580
Organizátor soutěže a zpracovatel soutěžních podmínek
Center for Central European Architecture
proškolený organizátor soutěže:
Ing.arch.YvetteVašourková autorizace 50/R
Sídlo: U Půjčovny 4, 110 00 Praha 1
Tel.: 222222521
tisková zpráva
Základní informace o objektu
Kategorie
Škola, věda
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

10. 8. 2022 17:31:27
Re: Čestmír Suška — Ocelot
Rychlá a spolehlivá pujcka. Potrebujete spolehlivou a rychlou pujcku z následujícího duvodu? Osobní pujcka? Investicní úver, Pujcka na vylepšení vašeho domova, Hypotéka, Pujcka na charitu, pujcka na konsolidaci dluhu, Komercní úver, Pujcka na vzdelání, Pujcka na auto, Pujcka na majetek. Nabízíme úver od 50 000 Kc až do 30 000 000 Kc s nízkou úrokovou sazbou 3 % rocne. Kontaktujte nás ješte dnes s jakýmkoli financním úcelem a sdelte nám cástku, kterou potrebujete. Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.