Výstava: Bienále experimentální architektury # 1

Výstava: Bienále experimentální architektury # 1

(24. 4. 2013) Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera: 26.4.-26.5.2013
Elastické sympozium (vystavující studenti a profesoři) v Kině Světozor 9-21 h. 22.5.2013
Prezentace tvorby akademických ateliérů, jenž vznikly v posledním období dekád transformací modernistických škol analogové architektury na studia zaobírající se experimentálními a asociativními metodami digitálního navrhování „computer aided design”: studenti Zahy Hadid, Haniho Rashida, Grega Lynna, Reinera Zettla, Hernanda Diaze Alonsa, Patrika Schumachera, Marjana Collettiho, Petera Stece, Miloše Floriána a Imricha Vaška.

 
 
 
 

Výstava: Bienále experimentální architektury # 1

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera: 26.4.-26.5.2013
Elastické sympozium (vystavující studenti a profesoři) v Kině Světozor 9-21 h. 22.5.2013
Prezentace tvorby akademických ateliérů, jenž vznikly v posledním období dekád transformací modernistických škol analogové architektury na studia zaobírající se experimentálními a asociativními metodami digitálního navrhování „computer aided design”: studenti Zahy Hadid, Haniho Rashida, Grega Lynna, Reinera Zettla, Hernanda Diaze Alonsa, Patrika Schumachera, Marjana Collettiho, Petera Stece, Miloše Floriána a Imricha Vaška.


Praha byla v minulosti jedním z center avantgard, průsečníkem architektonických hnutí, směrů a tendencí. Iniciativa prvního Bienále experimentální architektury v Praze má za cíl rehabilitovat středoevropské akademické prostředí směrem k internacionálním tendencím současného architektonického uvažování a digitálního navrhování /computer aided design/.

VÝSTAVA
Ve čtvrtek 25. dubna 2013 bude v Galerii Jaroslava Fragnera slavnostně zahájen první ročník Bienále experimentální architektury. Tento směr v současné architektuře není žádnou novinkou, avšak v českém prostředí se mu věnuje málo architektů a mnoho pozornosti mu nevěnují ani média a širší veřejnost.  Experimentální architektura se v akademickém prostředí soustředí na nové technologie v navrhování a prezentování architektury (př. využívání nových počítačových programů, 3D tisku atd.) a na posouvání hranic v oboru. V praxi se její tvůrci věnují možnostem využití nových stavebních materiálů a postupů. Českému publiku jsou asi nejznámější realizace Kunsthausu (Peter Cook) a Murinselu - kavárny s amfiteátrem (Vito Acconci) uprostřed mostu v rakouském Grazu, automobilky BMW v Lipsku, muzea vědy Phaeno ve Wolfsburgu či plaveckého stadionu pro loňské Olympijské hry v Londýně (Zaha Hadid).

Výstava představí 75 modelů z deseti akademických ateliérů Rakouska (Vídeň a Innsbruck), Slovenska (Bratislava) a Česka (Praha) a potrvá do 26. května. Kurátorsky ji připravili Imrich Vaško a Martin Gsandtner, vedoucí pražského ateliéru Architektura 3 na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. „Bienále experimentální architektury v Praze je mezinárodní platformou mapování aktuálních tendencí a metod architektonického navrhování. Bylo založeno na konci roku 2012 ateliérem A3 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a Galerií Jaroslava Fragnera jako reakce na alternativu současného stavu architektonického výzkumu, jenž je důsledkem radikálně  se měnícího světa nových filozofií a technologií,“  vysvětluje důvod konání bienále Imrich Vaško.     

(c)ThomasBuseck_Patrik Schumacher Studio (c) Kristina Rypakova_Hani Rashid Studio
(c)Andrea Sache_Hani Rashid Studio (c)Tadeas Klaban_Atelier Imrich Vasko&Martin Gsandtner
(c)Marta Piaseczynska, Mihailo Belosevac, Stephan Tomasi, Johanna Joekalda_Greg Lynn Studionbsp;                                                 
AKADEMICKÁ CENTRA VÝZKUMU EXPERIMENTÁLNÍ ARCHITEKTURY ZASTOUPENÁ NA BIENÁLE
Rakousko/
Na bienále budou představeny tři magisterské a dva postgraduální programy z vídeňské uměleckoprůmyslové akademie dieAngewandte, konkrétně Institutu architektury (IoA), jehož děkanem je uznávaný statik Klaus Bollinger (např. stavba a technologie Kunsthausu v Grazu či  BMW centrum v Mnichově). Vedoucími magisterských studií jsou významné osobnosti experimentální architektury: nejmladší a první laureátka Pritzker Prize Zaha Hadid, držitel ceny benátského bienále architektury Zlatého lva Greg Lynn a lídr úspěšného studia Asymptote Architecture Hani Rashid. Studenti z celého světa se zde učí technologii (CAD/CAM, počet kurzů je dokonce vyšší než na vídeňské Technice), strukturální design (napojení na nejnovější výzkum a produkci, tedy na praktické a ekonomické aspekty), energetický design (výzkum a propojení udržitelnosti a parametrické architektury), stavební konstrukci (technologie a estetická stránka architektury), teorii architektury a výtvarného umění, digitální design a digitální produkci (CNC řezání, řezání laserem, 3D tisk, nové digitální výrobní postupy a technologie).
Postgraduální programy vedou Hernan Diaz Alonso, zakladatel a ředitel další významné instituce věnující se experimentální architektuře Southern California Institute of Architecture v Los Angeles a Reiner Zettl, renomovaný historik umění a teoretik experimentální architektury, přednášející rovněž na vídeňské Akademii výtvarných umění.
(c)Siim Tuksam_Greg Lynn Studio
IoA in Vienna/ Zaha Hadid Studio
IoA in Vienna/ Greg Lynn Studio
IoA in Vienna/ Hani Rashid Studio
Postgraduate Program IoA in Vienna/ Urban Strategies, Excessive / Hernan  Diaz Alonso
Postgraduate Program IoA in Vienna/ Urban Strategies, Urban Technique /  Reiner Zettl
Dalším zástupcem rakouské scény je poměrně krátce fungující Institut pro experimentální architekturu při innsbrucké univerzitě, kterou založil Patrik Schumacher (partner v Zaha Hadid Architects, jenž také založil a řídí Design Research Lab na Architecture Association School of Architecture v Londýně).  Institut vznikl na základě Schumacherova působení v ateliéru Zahy Hadid ve Vídni, představuje tedy „druhou vlnu“ výzkumu experimentální architektury v Rakousku. V současné době převzal vedení ateliéru Marjan Colletti. Na bienále jsou prezentovány projekty studentů obou architektů.
Marjan Colletti přednáší rovněž na prestižní Bartlett School of Architectuure v Londýně, innsbrucký institut je tedy ovlivněn vídeňskou dieAngewadte (s britskou profesorkou Hadid a americkými profesory Lynnem a Rashidem) a díky úzkému sepjetí s londýnskou scénou posouvá přístup a výzkum experimentální architektury jiným směrem.

institut für experimentelle architektur.hochbau, Universität Innsbruck / Studio Schumacher
institut für experimentelle architektur.hochbau, Universität Innsbruck / Studio Colletti

Slovensko/
Slovenskou scénu zastupuje Peter Stec, absolvent dieAngewandte a Princeton University, vedoucí Katedry architektonické tvorby a Ateliéru architektury II na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Škola je otevřená současným vlivům vídeňského i mezinárodního diskurzu, využívá geografické blízkosti akademického výzkumu dieAngewandte k častým pozváním kritiků a výměnám informací, čehož jsou dokladem také modely vystavené na bienále. Vznikly na základě spolupráce ateliéru s Galem Moncayem, ekvádorským umělcem a architektem působícím ve Vídni a tvořícím mimo jiné interaktivní instalace. Moncayo studentům představil nejnovější technologii práce s informacemi k modifikaci prostoru, založenou na otevřené elektronické platformě Arduino. S implementací studentům pomáhal tým programátorů Matsuko. Ateliér prezentuje své nové experimenty s evoluční architekturou a s prostory přizpůsobujícími geometrii různým vlivům (od počasí až po hluk), přístupnými rovněž interakci s návštěvníky výstavy.
VŠVU Bratislava/ Ateliér II / Peter Stec

Česká republika/
Českou experimentální scénu zastupují dva ateliéry. Miloš Florián spolu s Lukášem Kurillou jako asistentem vede ateliér FLOâ??W na Fakultě architektury při Českém vysokém učení technickém v Praze od roku 2004. Hlavní oblastí Floriánova zájmu je sklo jako konstrukční materiál, inteligentní pláště budov, konstrukce volných forem, technologie CAD/CAM a nanotechnologie. Podílí se rovněž na vědecko-výzkumné činnosti ČVUT. Kurilla se zabývá především otázkou hledání syntézy lidské intuice a digitálního světa a vývojem softwarových nástrojů pomáhajících architektům zejména ve fázi konceptu.
Vedoucími druhého ateliéru jsou Imrich Vaško a Martin Gsandtner. Ateliér Architektura 3 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vznikl před dvěma lety jejich příchodem na školu. Pedagogicky spolupracují od roku 2008, vedli studio labarch na VŠVU v Bratislavě a od roku 2011 pokračují ve výzkumu procesu interaktivního designu a průniku digitálního morphomimetického a genetického navrhování. Důležitou součástí jejich navrhování jsou parametrické a algoritmické reflexe, performativní prostředí a CAD/CAM technologie.

FA ČVUT Praha/ ateliér FLOâ??W / Miloš Florián & Lukáš Kurilla
VŠUP Praha/ ateliér Architektura 3 / Imrich Vaško & Martin Gsandtner
Informace o bienále, cv profesorů a práce studentů jsou rovněž zveřejněny na nové platformě:
www.eabiennial.com

(c)GonzaloVailloMartinez_Hernan Diaz Alonso Studio (c)Jindrich Raftl_Atelier Milos Florian

SYMPOZIUM
O necelý měsíc později 22. května se v kině Světozor uskuteční Elastické sympozium - dvanáctihodinový maraton prezentací vystavujících studentů (Visual Manual) a přednášek architektů vedoucích tyto ateliéry (potvrzena účast: Klaus Bollinger, Greg Lynn, Hani Rashid, Reiner Zettl, ostatní profesoři v jednání). Sympozium bude moderované kurátory výstavy a Monikou Mitášovou. Informace o rezervacích budou později zveřejněny na webu a facebooku galerie.

Pořadatelé:
Galerie Jaroslava Fragnera
Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Kurátoři:
Imrich Vaško, Martin Gsandtner/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Produkce/
Klára Pučerová, Galerie Jaroslava Fragnera

Grafika/
Štěpán Malovec
podle podkladů pořadatele


 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz