Výstava pro Smíchov City

Výstava pro Smíchov City

(9. 11. 2016) Proměna nádraží na pražském Smíchově

   
 
 
 
 

Výstava pro Smíchov City

V Obchodním centru Nový Smíchov byla otevřena výstava modelu studentů Fakulty architektury ČVUT, kteří v něm ztvárnili ideové urbanistické řešení území, nové smíchovské čtvrti, která vyroste v části bývalého nákladového nádraží v Praze 5. Otevřena bude do 24. Listopadu 2016 a její součástí bude i sběr podnětů od občanů. Koncem zimy se počítá se samostatnou prezentací přípravy projektu Smíchov City, kdy se rozeběhne i sociologické šetření a diskuse s veřejností. Ta se povede o charakteru veřejného prostranství i o aktivitách, které by se v nové čtvrti měly odehrávat.

„Slíbili jsme občanům, že je budeme o záměru rozvoje této části Smíchova informovat a následně otevřeme diskusi. Prvním krokem je právě výstava modelu studentů Fakulty architektury ČVUT, který vytváří reálný náhled na budoucí zástavbu největšího brownfieldu v naší městské části. Dává nám představu o podobě nových domů, ulic a veřejných prostranství, jako jsou náměstí a parky. Cílem výstavy je proto vyvolat širokou veřejnou diskusi. Získané názory následně zohledníme v diskusi s investorem projektu, zároveň se stanou i podkladem pro naše rozhodnutí v následujícím období,“ říká starosta MČ Praha 5 Radek Klíma (TOP 09).

Zapojení obyvatel startuje výstava a pilotní fáze diskuse. Odborníci se budou ptát na názor místních při dotváření charakteru budoucích ulic nebo parků, veřejné vybavenosti i nastavení dopravního řešení nové čtvrti. Součástí proto bude sběr podnětů od místních obyvatel k řešení významných témat jako budoucí podoba náměstí Na Knížecí, řešení autobusového nádraží a jeho případný přesun, řešení P+R, kapacity školských zařízení a další občanské vybavenosti, řešení přednádražního prostoru a propojení zeleně s nábřežím. Výsledky podzimní participace chce investor zohlednit, ještě než požádá o územní rozhodnutí na první fázi výstavby.

„Musím zároveň poděkovat vedení OC Nový Smíchov, u něhož radnice Prahy 5 našla pro realizaci výstavy pochopení,“ dodává starosta. Představovaný studentský model se nicméně liší od záměru investora. A výsledku architektonické soutěže „Smíchov City – sever“. Jedním z výrazných rozdílů je, že studenti navrhli mnohem hustší a až o dvě patra vyšší výstavbu, než jaká by zde nakonec měla vzniknout.

V roce 2017 bude zapojování veřejnosti zesilovat. V návaznosti na výstavu se koncem zimy počítá v Malé výstavní síni Úřadu MČ Praha 5 s prezentací přípravy projektu Smíchov City, kdy se současně rozeběhne i sociologické šetření a diskuse s veřejností. Obyvatelé, politici, architekti i investor budou hledat společnou představu, jaký charakter by měla mít veřejná místa v území. Závěrem může být klidné rezidenční bydlení nebo třeba větší důraz na pestrou nabídku kulturních aktivit.

Smíchov City v číslech
Bydlení ve Smíchov City nalezne zhruba 3300 obyvatel, dále zde vyroste přibližně 190 000 m² ploch pro služby, nakupování a kanceláře, které poskytnou moderní zázemí pro 9000 pracovních míst. Součástí plánu je také 22 000 m² zelených ploch. V projektu se počítá s prvky smart city, jako je systém řízení veřejného osvětlení, řízení semaforů či inteligentní mobiliář.
tisková zpráva

Místo: Praha 5, Smíchovské nádraží
Developer: Sekyra Group
Rozloha: 216 099 m2
Rezidenční kapacita: 3300 obyvatel
Rozloha zeleně: 22 000 m2 – dva parky – Školní a Horní
Veřejné prostory: Náměstí Na Knížecí, přednádražní prostor, rozšíření ulic, hlavní bulvár o šířce 28 m
Plánované zahájení výstavby: 2017
Aktuální stav projektu: Projektová příprava
Tvůrci návrhu I. fáze: Kuba & Pilař architekti a spolupracující architekti Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti + A.L.T. Architekti, Lábus – AA – Architektonický ateliér, D3A a Projektil architekti, atelier A69

Související články:
Smíchov City 29.9.2016
Revitalizace smíchovského nádraží - Smíchov City 9.2.2015
Výstavba nové čtvrti na Smíchovském nádraží může po letech začít 2.6.2014
Smíchov City - výbor posvětil změnu týkající se výstavby kolem Smíchova 19.4.2013
Hudeček: Nová městská čtvrť vznikne na Smíchově do dvaceti let 31.1.2013Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 11. 2016 11:00:53. Re: Výstava pro Smíchov City. Jitka

 
 
 
 

10. 11. 2016 11:00:53. Re: Výstava pro Smíchov City. Jitka

  Přesunutí autobusového nádraží k vlakovému je praktické a rozumné, ale parkoviště PaR v místě přestupu z příměstské hromadné dopravy na městskou hromadnou dopravu nemá smysl. PaR jsou potřeba tam, kde se mimopražské silnice poprvé přibližují pražské MHD.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz