Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

Klášterní 1, Broumov

(23. 7. 2018) ateliér ADR

   
 
 
 
 

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

Cílem projektu byla komplexní revitalizace klášterní zahrady v Broumově, která byla spolu s benediktinským klášterem v roce 1995 prohlášena za Národní kulturní památku. Historie zahrady sahá do druhé poloviny 17. století. Od kláštera je oddělena příkopem, je po celém obvodu obestavěna kamennou zdí a zpřístupněna přes most z jihu od kláštera a ze západu vstupní branou. Zahrada má více výškových úrovní a na její ploše se nachází několik historických objektů různých funkcí a významů. Její revitalizace obnášela jak rekonstrukci stávajících objektů, tak nové řešení sadových úprav i zpevněných ploch.
Návrh byl podložen kvalitními stavebně historickými průzkumy a po celou dobu realizace doprovázen dohledem ze strany památkové péče. Největším zásahem byla konverze dřevníku na multifunkční krytou scénu, která poskytuje zázemí pro konání rozličných kulturních akcí. Rekonstrukcí prošly také vstupní brána, historický kuželník, vodárenská věž, dům zahradníka včetně původního skleníku, dřevěný altán, zděná kůlna a kuchařův dům. Centrální dům byl zrekonstruován na galerijní prostory. Pozornost byla věnována i menším objektům jako je kašna, sochařská výzdoba zahrady, péče o historicky významné rostliny nebo obnovení klášterního sadu.
Celý areál jsme doplnili novým mobiliářem, informačním systémem a osvětlením, které zpřístupňuje zahradu návštěvníkům i ve večerních hodinách a odhaluje působivé scenérie zahrady zase v jiné perspektivě.
Autorská zpráva
Foto:  Ivan Němec


Autor: ADR s.r.o. – Petr Kolář, Aleš Lapka; spoluautor Jana Kynčilová, Anna Matoušková
Investor: Benediktinské Opatství sv. Václava V Broumově
Hlavní dodavatel: HOCHTIEF a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz