Werichova vila

Werichova vila

U Sovových mlýnů 501/7, 118 00 Praha 1

(29. 6. 2017) Nadace Jana a Medy Mládkových otevře 30. června vilu po rekonstrukci 

   
 
 
 
 

Werichova vila

(ČTK) - Výběr informací o takzvané Werichově vile na pražské Kampě
- Dům, který stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě, pochází z počátku 17. století a původně byl koželužnou. Od roku 1761 byl dům majetkem rodu Nosticů, u nichž pracoval jako vychovatel český buditel Josef Dobrovský. Když v roce 1798 onemocněl, nabídl mu hrabě Bedřich Jan Nostic léčebný pobyt v domku, který nechal pro něj upravit. Dobrovský zde bydlel až do roku 1803. Po Dobrovského odchodu byl objekt přestavěn na klasicistní dům podle plánu pražského architekta a stavitele Ignáce Palliardiho.

- Vilu užívali Nosticové až do roku 1918, kdy přešla do vlastnictví státu. V letech 1929 až 1940 ve vile bydlel vědec, historik a autor pragensií Zdeněk Wirth. Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980. V období 1948 až 1968 ve vile bydlel básník Vladimír Holan. Od roku 1985 dům obývala Anna Havránková - Slavíčková (z rodu malíře Antonína Slavíčka). Po katastrofálních povodních v srpnu 2002 se do ní ale už nevrátila.

- V následujících letech se Praha 1 jako vlastník vily pokoušela najít nového nájemce, což nakonec trvalo deset let. V prvním výběrovém řízení zvítězila společnost Colly, radnice však v listopadu 2005 soutěž zrušila, protože nebyla v souladu se zákonem o zadávání zakázek. Druhé řízení se mělo konat v červnu 2007, po týdnu ho ale zastupitelstvo opět zrušilo. Vilu nakonec měla podle rozhodnutí z dubna 2008 za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně do pronájmu na 40 let získat Nadace Jana a Medy Mládkových.

- Plán nadace zřídit v domě kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Vladimíra Holana však zbrzdil příchod nové politické reprezentace po volbách v roce 2010. Město se totiž na konci května 2011 rozhodlo připravenou smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. Později Praha 1 chtěla s nadací uzavřít smlouvu za zmíněných podmínek, jednání ale skončila bez výsledku a na podzim 2013 městská část rozhodla o vypsání nového tendru. Do něj se kromě Nadace Jana a Medy Mládkových přihlásily i organizace Post Bellum a Charta 77.

- Výběrová komise sice loni v únoru 2014 doporučila jako nejlepší projekt Nadace Jana a Medy Mládkových, zastupitelé ale v březnu pronájem neschválili. Na podzim pak radnice vypsala anketu, ve které také zvítězila nabídka Medy Mládkové na kulturně společenské centrum Voskovce a Wericha. Zastupitelé Prahy 1 tak teprve v lednu 2015 schválili pronájem Werichovy vily Nadaci Jana a Medy Mládkových za 600.000 Kč ročně. Městská část zároveň vilu na své náklady začala opravovat, rekonstrukce stála zhruba 30 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu rekonstrukce vily je ateliér TaK Architects.
Ve vile od 28. června do 12. července probíhá výstava, která oslavuje 15 let výročí od vzniku architektonické kanceláře TaK architects:
"TaK 15: historická a moderní tvář Prahy"

Související články:
TaK 15: Po stopách. 15 let hledání souvislostí historické a současné architektury  26.6.2017
Werichova vila  14.11.2016
Rekonstrukce Werichovy vily  5.2.2015 
 
 
 
50.0854372
14.4080090
Werichova vila

Werichova vila
U Sovových mlýnů 501/7
118 00 Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz