Workshop Dřevěné struktury Brno 2012

Workshop Dřevěné struktury Brno 2012

(9. 7. 2012) Dřevěnou stavbu vysokou pět a půl metru postavilo během jednoho týdne 18 studentů na dvoře Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Konstrukce z pera architekta Martina Rajniše má v areálu FA VUT stát do poloviny listopadu.

 
 
 
 

Workshop Dřevěné struktury Brno 2012

Dřevěnou stavbu vysokou pět a půl metru postavilo během jednoho týdne 18 studentů na dvoře Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Konstrukce z pera architekta Martina Rajniše má v areálu FA VUT stát do poloviny listopadu.


AUTOŘI PROJEKTU: prof. Ing. arch. Martin Rajniš –architekt, arch. studio e-MRAKBc. Nela Gottvaldová – studentka FA VUT, SOFA Bc. Luboš Loibl – student FA ČVUT, arch. studio e-MRAK
AUTOŘI PROJEKTU:
prof. Ing. arch. Martin Rajniš –architekt, arch. studio e-MRAKBc. Nela Gottvaldová – studentka FA VUT, SOFA
Bc. Luboš Loibl – student FA ČVUT, arch. studio e-MRAK

DOSAŽENÉ CÍLE A REPORT Z AKCE:
Workshop proběhl v termínu 10.-18.6.2012 jako spolupráce nezávislého neziskového občanského sdružení SOFA (Studentská obec Fakulty architektury) a architektonické kanceláře e-MRAK, s velkou podporou Fakulty architektury VUT a zejména jejího děkana doc. Josefa Chybíka, CSc.
Workshop byl zahájen v neděli 10.6.2012 přednáškou prof. Ing. arch. Martina Rajniše. O týden později v neděli 17.6.2012 se konala glajcha - oslava dokončení stavby. Kopule byla pokřtěna jako Cecilka. Neopakovatelnou atmosféru večera podtrhla skvělá živá hudba v podání kapely Rádobynadoby.
Ve všech fázích práce na workshopu se studenti do hloubky seznámili s různými aspekty stavby.
Postavit něco vlastníma rukama je pro studenty architektury nepřenositelná a velmi přínosná zkušenost. Nešlo však pouze o výuku konstrukčních postupů. Záměrem bylo také při práci vytvořit silný a soudržný team, schopný spolupracovat při poměrně složité dělbě prací. Po určitou dobu tak vznikla jedinečná pracovní atmosféra připomínající reálnou středověkou stavební huť. Studenti si společně i vařili. Celý dvůr FA ožil pohodovou a přátelskou náladou, kterou nikomu nezkazilo ani rozmarné počasí. Ke guláši po práci společně usedali studenti, pedagogové, zaměstnanci FA a externí návštěvníci, vznikla skvělá platforma pro setkávání a povídání si.

základový věnec pomocná konstrukce z tzv. ramenátů
pomocná konstrukce - ramenáty
ukotvení pat ramenátů

Současně projekt má přiblížit architekturu, architekty a stavění ze dřeva široké veřejnosti. Přínosem je publicita ve 3 pořadech České televize, tištěných novinách a na webových portálech. Na stavbě byla také testována průhledná fólie Mylar, která je napnuta uvnitř stavby.

Projekt má velký přesah. Montáž originální převýšené kopule vytvořené na FA může být opakována na nejrůznějších školách architektury. Zájem o tento formát projektu projevily již další české, rakouské a německé univerzity. Fakulta architektury VUT v Brně se prostřednictvím SOFA a e-MRAKu stane iniciátorem této mezinárodní spolupráce a přispěje tak k postupnému návratu české architektury do evropského kontextu.

detail fólie MYLAR detail fólie MYLAR


O POŘADATELI: SOFA (Studentská obec fakulty architektury) je nezávislá nezisková organizace, která se zabývá pořádáním akcí pro studenty (workshopy, přednášky, semináře,...) a usiluje o zkvalitňování výuky, zvyšování odbornosti a bohatší akademický život na fakultě. Poděkování: Náš veliký dík za finanční a veškerou další podporu patří Fakultě architektury VUT v Brně. Rovněž děkujeme našim dalším sponzorům - Střední škole polytechnické Jílová Brno (truhlářské učiliště Jahodová) a dále firmám Lumidée a Legia.

REALIZAČNÍ TÝM:
Nela Gottvaldová Bc., Nina Ličková Bc., Barbora Hladišová, Karolína Plášková, Šárka Červinková

ÚČASTNÍCI WORKSHOPU
: Ondřej Bělica, Martin Blažek, Tereza Buryová, Tereza Dvořáková, Petra Krajčová, Jan Kraut Bc., Karel Kubza, Lenka Ĺuptáková bc., Tomáš Madro, Martina Matušková, Tereza Novotná, Kristýna Panáčková, Dominika PetrůIgor Serenčko Bc., Jan Stratílek Bc., Hana Typltová, Katarína Vankušová, Ing. arch. Michal Veselý

pohled do kopule účastnící: Martin Blažek a Ondřej Bělica účastnící: Dominika Petrů

Odkaz na časosběr ze stavby

O workshopu informovala také Česká televize:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/183649-martin-rajnis-uci-studenty-vytvaret-stavby-jako-sochy/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315082629-kulturama/212411058150025/video/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1181680258-tyden-v-regionech-brno/ 20:05

zdroj: SOFA

Související články:

Dřevěné struktury - glajcha 15.6.2012

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz