Zahrada AMA

Zahrada AMA

Severní Plzeňsko

(14. 2. 2020) Jakub Chvojka

   
 
 
 
 

Zahrada AMA

Zahrada je protnutí přírody a kultury. Tato zahrada je pokračováním domu a sousedního lesa zároveň je to pokus o kultivaci prostoru kolem obydlí bez tradičních zahradnických forem, tedy bez ovocnářství, zelinářství a obdělávání klasických záhonů – zahrada jako obyčejná, volná stráň u lesa a hrazený, obytný prostor zároveň.

Struktura travnatých pásů různé kvality je komponována ve svahu souběžně s vrstevnicemi. Střídají se zde obytné a pohledové plochy, pestře kvetoucí pásy vysoké trávy střídá nízký hustý trávník. Při pohledu z obydlí, shora, je tato struktura patrná, při pohledu zdola zůstává ukryta a zahrada působí jako obyčejná stráň u lesa. Pletivo plotu je ukryto ve vysazené keřové cloně. Tento pás keřů na rozhraní lesa a zahrady napodobuje přirozený okraj lesa – ekoton. Zahrada tak pocitově pokračuje v borovém lese. Spojení zahrady s domem zajišťuje dlouhá modřínová terasa, která je prvním segmentem pásovité struktury zahrady.
Zahradu traktují tři velké trámy, které mají odlišný účel a význam. Největší trám přebírá formu a rozměry výrazné atikové římsy domu a je do terénu vetknut uprostřed svahu. Má roli opěrné zdi a zároveň slouží jako zahradní nábytek. Druhý trám byl navržen tak, aby zdůraznil průhled domem směrem do lesa; slouží jako pult pro odkládání věcí, jako vyhlídková lávka k procházení nebo k sezení při rozhovoru. Jedná se o monolitický beton s voskovaným povrchem. Třetí trám je z lepeného dřeva pro účel dětské hry a sezení.
Prostor mezi domem a lesem je věnován skandinávské náladě. Pravidelný rastr vřesových polštářů v kamenných kruzích navazuje na borový les s břízkami, borůvčím a brusinkami. V severské zahradě je situována jednoduchá dřevostavba – dutý artefakt s proskleným světlíkem nahoře. Jedná se o malý altán k odpočinku a dětské hře, který zároveň kryje tzv. zemní registr.
U hlavní brány do zahrady jsou do svahu zapuštěna dvě krytá stání pro auta se zelenou střechou na dřevěné konstrukci. U brány je zvenku nepřehlédnutelná habrová stěna – v půdorysu obloukovitý paraván, který zahradu zahrazuje.

Autorem domu je Michal Stavař. Dům postavený v letech 2004 - 2005 byl navržen jako nízkoenergetická dřevostavba o půdorysných rozměrech 10 x 24 m. Situovaná je podél vrstevnic východně-západním směrem. Plochá střecha s atikou na západní straně kryje terasu. Fasádu domu tvoří obklad z tepelně zpracovaného smrku v kombinaci s velkými prosklenými plochami. Předsazení mohutné střechy vytváří výrazný tvar stavby a zároveň stíní prosklené plochy. Výrazným prvkem interiéru je široká chodba osvětlená řadou střešních světlíků, která vede od vchodu přes celý dům a průhledem pokračuje do lesa.

Autorská zpráva
Foto: Radovan Boček, Jakub Chvojka

Rozloha zahrady: 3800 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 2. 2020 14:28:17. Re: Zahrada AMA. ing. arch. Zdeněk Havlík

14. 2. 2020 16:00:28. Re: Zahrada AMA. Václav Ulč

 
 
 
 

14. 2. 2020 14:28:17. Re: Zahrada AMA. ing. arch. Zdeněk Havlík

  Vskutku zdařilé - gratuluji.

14. 2. 2020 16:00:28. Re: Zahrada AMA. Václav Ulč

  Ahoj Jakube ,
dnes už prohlížím Tvoji druhou realizaci a musím říci , že je to profesionální práce .Jak klatovský park , tak tato nádherná zahrada. Vlastně nevím , proč jsme spolu ještě nic nenavrhli. Nechceš mě pomoci se střešní zahradou na Ypsilonce ?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz