Zastupitelský úřad ČR ve Vilniusu, Litva

Zastupitelský úřad ČR ve Vilniusu, Litva

(29. 10. 2009)

 
 
 
 

Zastupitelský úřad ČR ve Vilniusu, Litva

Fotogalerie ke článku (12)

Celá fotogalerie (12)

Investor: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Architekti: LENNOX architekti, s. r. o., Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý, Jiří Stejskalík, Michal Schwarz
Spolupráce interiér: Qubus Design
Výtvarný projekt: Jan Kadlec (nerealizováno)
Generální dodavatel: PSJ holding, a. s.
Stavbyvedoucí: Milan Věžník, Radek Zanáška
Soutěž: leden-únor 2001
Projekt pro územní rozhodnutí / stavební povolení: červenec-září 2001
Realizace: srpen 2002 — červen 2004
Plocha stavebního pozemku: 3690 m2
Zastavěná plocha: 805 m2
Zpevněná plocha: 850 m2
Celkový obestavěný prostor: 9180 m3
Celkové stavební náklady, včetně dodávky interiéru: 120 238 162 Kč
Fotografie: Andrea Lhotáková


Autorská zpráva
Pozemek se nachází v rozvíjející se rezidenční čtvrti Žverynas, v meandru řeky Neris, v západní části hlavního města Litvy, Vilniusu. Prostorové a hmotové řešení je odrazem funkčního dělení areálu. Hlavní dvoupodlažní budova v přední části pozemku zastupuje reprezentační a administrativní funkci, podélná hmota, protažená do zahrady, sdružuje veškeré typy bydlení. Důraz byl kladen na vytvoření různých kvalit a kategorií vnějších i vnitřních prostorů odpovídajících odlišným funkcím, tedy naplnění reprezentační funkce zastupitelství a zároveň poskytnutí dostatečného soukromí pro bydlení. Objekty byly na parcele umístěny tak, aby byla zachována veškerá kvalitní zeleň. Podražení podélné hmoty (objekt je na nohách) uvolňuje zahradu a opticky výrazně zvětšuje pozemek.
Hlavní budova je rozdělena horizontálně na administrativní patro a reprezentační přízemí, v rámci pater jsou pak jednotlivé funkční podskupiny (diplomatická, vojenská, hospodářský úsek, konzulární oddělení) sdruženy do bloků od sebe oddělených „světlíky“. Světlíky přivádějí světlo do středu dispozice, propojují obě patra a zároveň spojují objekt s exteriérem.
Vpodélném objektu jsou kurýrní pokoje, byty a rezidence odstupňovány narůstajícím standardem a zvyšujícím se soukromím do hloubky pozemku. Jednotlivé typy bydlení jsou svázány hmotou prvního, ložnicového patra. Mezonetové byty jsou řešeny inverzně, s obytnou částí v horním patře nástaveb, se soukromím teras umístěných nad pozemkem. Rezidence zahrnuje společenské obytné přízemí, rozšířené v suterénu o saunu s relaxačním prostorem, ložnicové patro a soukromý obytný prostor (pracovnu) s terasou a výhledem na řeku.
Konstrukční systém objektů je monolitický železobetonový stěnový, s deskovými stropy. Oba objekty jsou plně podsklepeny a založeny na železobetonové desce v části doplněné mikropiloty.
Hlavní omítané objemy domů jsou v přízemí podtrženy betonovými prefabrikáty. Obytné prostory jsou rozlišeny lehkým obkladem z borovicových prken. Laťový obklad nástaveb spolu se stínicími panely teras tvoří prstenec, chránící soukromí třetího patra.
Přízemí objektů je strukturálně zaskleno, patro má pevné i posuvné dřevěné rámy, v administrativní části doplněné plnými větrací panely. Vint eriéru jsou použity tradiční materiály, jako dubové a teracové podlahy, sklo, dřevěné dýhované obkladyâ?¦ Vreprezent ační části hlavního objektu je ponechán pohledový betonový strop, odlitý do prkenného bednění.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz